ТРУДНИЦЕ И ДОЈИЉЕ ПАЖЊА: Сазнајте шта су рагаде, како се лече и како да не утичу на бебу
Информишите се на време...
Према речима стручњака са портала "Трудноћа и здравље", рагаде су мања или већа напукнућа на самим брадавицама. Брадавица је црвена, може да крвари, на месту оштећене коже ствара се краста. Иако најчешће веома мале, могу бити изузетно болне.
Све што треба да знате о ванматеричној трудноћи
Рагаде могу да буду велика мука за маму. Уколико се паузира са дојењем, дојке ће се препунити и настаће мастистис. Беба може да поврати прогутану крв, што додатно узнемирава мајку. Мале ранице могу да постану велики проблем и да доведу до прераног прекида дојења.
ЈАБУКЕ СУ НЕОПХОДНЕ У ТРУДНОЋИи: Када чујете зашто, јешћете их сваки дан!
Како спречити оштећење брадавица?
Неправилан положај одојчета при дојењу је најчешћи узрок настанка рагада. Ако су положај бебе и приањање на дојку добри, мали је ризик од настанка рагада. Уколико током подоја осећате бол или је брадавица, када је беба испусти из уста, спљоштена и деформисана, бебин пложај није био добар. Ако осећате бол, прекините подој и покушајте да коригујете бебин положај и приањање. Коришћење различитих положаја може бити корисно за заштиту брадавица, као и за боље пражњење дојки.
Муж нас је сликао и рекао да је ово последња ноћ коју ћу провести жива, сутрадан сам...
Неефикасни, предуги подоји такође могу да допринесу оштећењу брадавица. Немојте дозволити да беба спава на дојци, да подоји трају превише дуго и да бебу “тешите” дојком кад год заплаче.
Млечац (соор) је инфекција бебине слузокоже усне дупље гљивицама из рода Цандида. Током сисања инфекција може да се пренесе на већ оштећене брадавице и тако настају упорне и веома болне рагаде. Лечење соора раствором натријум-бикарбоната (соде- бикарбоне) или препаратима по порепоруци лекара спречиће пренос инфекције, а за лечење рагада такође је корисно испирање раствором соде-бикарбоне.
САВЕТИ СЕКСОЛОГА: Како да разговарате са децом о сексу
Равне, увучене брадавице такође могу допринети настанку раница јер је причвршћивање бебе отежано. Консултујте се већ у породилишту око коришћења силиконских брадавица. Оне су танке, добро приањају и беба може успешно да сиса, само је важно да величина одговара величини брадавица.
Нега брадавица
Будите нежни према својим брадавицама ако већ беба није! Пред подој довољно је прање млаком водом, посушите их нежно, тапкањем а не трљањем. После подоја намажите танак слој вашег млека. Кад год можете, оставите брадавице да се суше на ваздуху. Избегавајте тупфере за дојке када сте у кући, јер они погодују стварању влажне средине која не прија брадавицама.
Постоје различите креме за негу брадавица; маме су најчешће задовољне препаратима на бази ланолина, који штити и храни кожу брадавица. У питању је природна маст и не мора се уклањати пре подоја.
Ако имате светао тен, осетљиву кожу или нежне, “девојачке” брадавице посветите додатну пажњу њиховој нези и придржавајте се савета за превенцију рагада.
БУДУЋЕ ЗВЕЗДЕ: Занимљиве чињенице о бебама рођеним у ФЕБРУАРУ, које сигурно ниси знала!
Лечење рагада
Уколико су се рагаде појавиле, придржавајте се савета за негу брадавица; користите памучне грудњаке, који не треба да вас стежу. Подој започните дојком која мање боли. Ако је оштећено место јако болно и крвари, потребно је поштедети дојку дан-два. За то време дојку редовно празните измлазањем у шољицу; ово млеко можете давати беби, а наставите са дојењем из друге дојке. Немојте користити пумпу за измлазање, јер ћете тако успорити зарастање.
Постоје различити препарати за лечење рагада. Компресе које садрже локални анестетик могу да ублаже бол и осећај жарења. Искуства мама су различита са препаратима за зарастање рана као што је активан кисеоник и за негу коже. Свакако проверите да ли је препарат безбедан за примену током дојења и да ли га је потребно у потпуности уклонити пре подоја.
Уколико су рагаде упорне, консултујте лекара.