ТРУДНОЋА И ПУТОВАЊЕ: Ево шта свака трудница мора да зна пре него што отпутује на одмор
Ако сте у другом стању, не морате да седите код куће.
За жену нема лепше ствари од трудноће, бар тако кажу. А такође кажу и да је посебан доживљај када са трудничким стомаком зароните у море. Ипак, да би све било како треба и да бисте могле да уживате у одмору, морате поштовати нека правила.
Гинеколог и акушер Весна Вукотић Павловић објаснила је све што једна трудница пре путовања мора знати, до детаља.
Трудницама ће купање у морској води и боравак на мору, побољшати здравствено стање и естетски изглед и донети праву релаксацију.
Не постоји ништа романтичније него шетња на плажи током дана или увече, са изванредним заласком сунца као позадином, уз мирисе мора и вегетације у најбољем друштву – друштву вашег партнера.
ЛЕТО БЕЗ УЈЕДА КОМАРАЦА: Заштитите се од ових напасти и свраба на најједноставнији начин
На недељу дана или две недеље вашег годишњег одмора, покушајте да заборавите на све обавезе које су пред вама, планове око куповина беби опреме, кречења, одласке на здравствене контроле и избор породилишта… Ово драгоцено време које припада само вама и вашем животом изабранику неће се више поновити! Ето прилике да учврстите блискост и заједно доживите тренутке које ћете памтити. При томе и беба је са вама!
Средина трудноће, односно други триместар, је најпријатнији период за путовање. У првом триместру задовољство путовања може да вам поквари осећај мучнине који често прати овај период и цео организам је осетљивији јер се тек привикава на ново стање.
Пре него што планирате одмор
Свака трудница која планира одмор треба да посети свог изабраног гинеколога и посаветује се.
Након прегледа и увида у ваше здравствено стање гинеколог ће проценити какво је стање ваше трудноће, да ли вам је препоручен одмор – путовање. Гинеколог ће вам дати и савет шта од лекова можете као трудница, безбедно понети у својој путној апотеци.
ЧУДЕСНА ВОЋКА: Кајсија чува ВИД, јача ЗУБЕ И КОСТИ, а решава и ОВАЈ проблем са кожом!
Узмите лекарску потврду у којој се писмено потврђује да вам термин порођаја није близу.
Потврда гинеколога о вашој трудноћи и терапији коју користите биће вам потребна уколико на летовању будете имали потребе за лекаром, како би он имао бољи увид у ваше здравствено стање. Ова потврда ће вам бити потребна и уколико планирате путовање авионом.
Превозно средство
Авион
До 36. недеље трудноће, труднице могу безбедно да путују авионом.
Од 28. недеље трудноће требало би да са собом имате лекарску потврду у којој се писмено потврђује да вам термин порођаја није близу ако путујете авионом.
При чекирању пријавите да сте трудни и тражите седиште уз пролаз, како бисте имали више простора за ноге и да бисте били мобилнији, јер уколико лет траје дуже ( више сати ) пожељно је да сваких сат времена устанете и прошетате.
Труднице које имају проширене вене, требало би да обуку чарапе за вене – или специјалне чарапе – аирсоцкс (тзв. ваздушне чарапе).
Аутомобил
Труднице са здравом и уредном трудноћом могу путовати аутомобилом у току целе трудноће.
Сигурносни појас ставите испод трбуха, не преко њега.
Аутомобил треба да буде добро проветрен пред пут и да се у току вожње праве чешће паузе, како би трудница протегла ноге, тј. прошетала и променила положај (што ће осигурати и доток кисеоника детету), освежила се водом (флашираном)… У току пауза аутомобил треба паркирати у хладовини и пре наставка путовања опет добро проветрити.
Воз
Најудобније превозно средство за трудницу је железнички превоз, јер трудница може да буде мобилна у сваком тренутку када пожели и има потребу да устане и прошета. Најкомфорније је ићи спаваћим колима. Обуците се удобно и будите безбрижне, јер труцкање неће нашкодити вашем плоду.
СУНЦЕ И СЛАНА ВОДА СУ ЈОЈ НЕПРИЈАТЕЉИ: Како да ПРАВИЛНО заштитите своју косу током лета?
На мору
На мору немојте ронити, одмор проведите у лаганој шетњи и лаганом пливању (не идите далеко од обале). Лешкарите у хладовини и не заборавите шешир, наочаре за сунце и крему са високим процентом заштите за УВ зраке.
Потребно је да се хидрирате довољном количином воде (флаширане). Пазите на температуру мора – море не сме бити прехладно. Пливање је иначе корисна и здрава активност у трудноћи. Набавите обућу за море, ради ваше заштите (да се не оклизнете, да не станете на оштар предмет…). Избегавајте боравак на плажи у периоду од 11 до 16 сати.
Пливање у базенима није препоручено у трудноћи, обзиром да се у базенима купа велики број људи, могуће су инфекције али и алергијске реакције на хемикалије које се користе за хигијенску безбедност воде у базенима.
Храна
Једите добро термички обрађене намирнице.
Користите искључиво флаширану воду за пиће, јер су воде из чесме, чак и тамо где су дозвољене за пиће, различитог састава од оне воде на коју је ваш организам навикао и може лако доћи до проблема (дијареје и других проблема дигестивног и цревног тракта).
Било би пожељно да на летовању користите Пробиотик (1 дан пре поласка на пут и сво време летовања 1 дневно), нарочито ако путујете у Египат, Тунис, Кипар, Мароко…
Да не заборавимо
На пут увек носите са собом важна документа: личну карту, возачку дозволу, здравствену књижицу (било би добро да имате и лекарске налазе), телефон лекара који води вашу трудноћу…
Уживајте! У шетњама, мирисима, пејзажима, дружењу, морској води!
Уколико вам се на летовању појави крварење, бол у стомаку, контракције, отицање ногу, главобоља, сметње са видом, температура, неопходно је да се одмах јавите локалном лекару!