Узнемиравајући подаци: Шта ваша деца највише гледају на интернету?
Шок!
Током викенда, две трећине младих проводи на интернету између четири и седам сати дневно. Готово трећина деце и младих имала је узнемирујуће искуство на интернету у последњих годину дана, девојчице чешће него дечаци, старији чешће него млађи.
Све мање родитеља чита деци књиге! Јесте ли и ви међу њима?
Планирате РАЗВОД? Ево како да припремите дете на раздвајање
Државна секретарка Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић истиче да је ресорно министарство пре две и по године покренуло Национални контакт центар за безбедност деце на интернету.
- Сви грађани, укључујући децу и малолетнике, могу да позову центар за савете из области безбедности на интернету и да пријаве угрођавање на број телефона 19833, али и слањем мејла на адресу bit@mtt.gov.rs. Национални контакт центар је за две и по године свог рада имао више од 11.900 позива, формирано је 2.200 предмета, од тога је прослеђено 180 надлежним институцијама - објашњава Матић.
Истраживања показују да четвртина деце и младих након негативног искуства на интеренту није о томе разговарала ни са ким, а мање од половине или 40 одсто изјавило је да им родитељи дају објашњење како да безбедно користе интернет.
Директорка УНИЦЕФ-а у Србији Ређина Де Доменићис каже да су резултати међународног истраживања слични и у другим земљама учесница у истраживању, попут Хрватске, Норвешке, Италије.
- Оно по чему се истраживање разликује када упоредимо друге земље и Србију је улога родитеља која је овде слабија у заштити деце од неодговорног коришћења интернета - објашњава Де Доменићис.
Истраживање показује и то да је вршњачко насиље на интернету, током последњих годину дана искусило 16 одсто младих који су учествовали у истраживању, а док је 15 одсто имало такав однос у комуникацији уживо.
Трећина деце и младих узраста 11-17 година приступила је веб сајту садржаја "за одрасле", док 43 одсто ученика и 6 одсто ученица приступа свакодневно.
У ово истраживање Србија се укључила 2018. године, оно је реализовано на репрезентативном узорку од 1.150 ученика и ученица узраста од 9-17 година, у 40 основних и 20 средњих школа на територији целе Србије.