ВЕРОВАЊЕ НА ПРЕОБРАЖЕЊЕ! Деца треба да гледају у НЕБО - Многи не знају једну БИТНУ ствар и СКРИВЕНУ ПОРУКУ овог празника
Преображењем се завршава љетњи годишњи циклус обичаја и започиње јесењи. На овај дан се преображава, односно битно мења природа.
Преображење Господње је један је од великих Христових празника, када, према народном предању, зором почињу да се преображавају и гора и вода, и то најављујује скору јесен.
По хришћанском учењу, Преображење је тренутак када се Христос на гори Тавор пред апостолима преобразио и засјао као сунчева светлост, а уз њега су се појавили старозаветни пророци Мојсије и Илија.
Тако се божанска природа сина Божјег учинила видљивом. Преображење, које се у Православљу убраја у 12 великих Христових празника, слави се на Истоку од седмог века. Западна црква унела га је у свој календар тек 1457. године
У црквеним богослужењима празнује се седам дана, током којих се певају песме посвећене овом јеванђелском догађају. Тог дана се на крају Свете Литургије служи обред свештања грожђа.
Увек пада у веме Госпојинског поста, па је и празнична трпеза увек посна, обогаћена рибом и вином.
Преображењем се завршава летњи годишњи циклус обичаја и започиње јесењи. На овај дан се преображава, односно битно мења природа.
Каже се да се преображава и камен у води и лист у гори. Реке и језера постају хладније, па се завршава и сезона купања, што се некада веома поштовало.
Обичаји на Преображење
Уколико жене и девојке устану пре сунца и “помало пораде од сваког женског посла”, верује се да ће се преобразити у вредне домаћице. Не ваља тог дана касно устати ни током дана спавати. У многим местима одржавају се вашари.
Жене уочи Преображења вежу црвени или бели конац око руке и помисле жељу. Ако се конац не прекине у току дана, жеља ће се испунити. Према распрострањеном веровању, на овај дан се не ради, такође, на овај дан не треба преко дана ленчарити и спавати, јер ко тада одспава, преобразиће се, па ће целе године бити дремљив.
Није добро ни да неко плаче јер ће плакати целе године, а ни да људи цео дан проведу у кафани - да им не пређе у навику и да не постану распикуће. Али оно што обавезно треба учинити јесте да први пут пробате грожђе. У неким местима мајке говоре деци да гледају у небо како не би пропустила тренутке, те да се помоле за здравље и благостање.
На овај дан се строго пости, а у шумадијским селима је обичај да се причешћују у цркви. Црквени вашари с народним весељем одржавају се широм Србије. Верује се да ако је на овај дан лепо време, следеће године неће бити добра летина.