ЗА 2 ДАНА СЛАВИМО СВЕТОГ НИКОЛУ, А ОВО СУ ОБИЧАЈИ НА ВЕЧЕ УОЧИ СЛАВЕ: Једну ствар домаћини никако не смеју да раде
Бројни обичаји везани су за Светог Николу, али постоје и неки у вези са вечери пред ову славу.
Српска православна црква и верници 19. децембра обележавају крсну славу посвећену светом Николи, највећем доброчинитељу, заштитнику путника и домородаца. Никољдан се сматра најмногобројнијом славом у Срба.
ЗА ТРИ ДАНА ЈЕ НАЈВЕЋА СРПСКА СЛАВА, СВЕТИ НИКОЛА: Уколико је славите, НЕ СМЕТЕ никако да радите СЛЕДЕЋЕ
ОВО СУ СИМПТОМИ БОЛЕСТИ ОД КОЈЕ ЈЕ МИХАЈЛОВИЋ ПРЕМИНУО! Први сигнали се занемарују, а лечење је тешко
Велики број обичаја је везан за сутрашњи дан, али постоје и неки који се практикују уочи крсне славе, па и на само вече пред Светог Николу.
Стари народни обичај каже да би домаћини већ данас морали да почну са припремама за госте које ће дочекивати сутра. Постоји неписано правило да домаћини могу само да припремају храну, док се други кућни послови не смеју обављати дан пре и дан након славе.
Сутрашњем дану се ипак највише радују деца, јер вече уочи свети Никола на белом коњу обилази сву децу и дели им поклоне, свакоме према заслугама. Поклон се ставља у дечије ципеле, које се због тога вечерас остављају на прозору.
Дух помагања и даривања сиромашних био је смисао и животно опредељење Светог Николе, па и сутра треба даривати оне који немају и помоћи им, баш као и децу, јер је Свети Никола волео децу и бринуо о њима, па их је стално даривао. Зато је традиција да се даривају ораси, лешници, јабуке и слаткиши.
Верује се да ће свако женско дете рођено дан уочи Никољдана имати веома срећан брак.
Сутра се, уз свећу и славски колач, као и Оче наш окупљају чланови породице, моле Богу и славе овог светитеља као свог заштитника. Неке нероткиње управо се Светом Николи моле за пород.
Свети Никола је и еснафска слава, он је заштитник лађара, сплавара, рибара и воденичара. Баш зато морнари на овај дан не испловљавају, па се ово зове и "водена слава”, а верује се да не треба започињати ни путовања.