ЗАШТО ЈЕ ДОБРО ШТО ЧЕШЋЕ ЈЕСТИ СЕНФ: Помаже код промуклости и упала, мелем за стомак, а овако се прави домаћи! (РЕЦЕПТ)
Добро је да домаћи сенф одстоји неколико дана, како би слачица изгубила љутину
Иако сенф не спада у сам врх природних лекова, његова лековита својства свакако нису за подцењивање.
Због изузетне лековитости слачице, која је у основи овог популарног намаза и кориштење сенфа често се препоручује у медицинске сврхе.
Домаћи сенф, припремљен од природних састојака, без употребе вештачких боја, арома и конзерванаса делотворан је колико и сама слачица. Има снажно антибактеријско дејство, пикантан укус, па се користи као додатак сланим јелима.
"Сва деца имају ову играчку због које је МОЈ СИН УМАЛО ОСЛЕПЕО": Мајка окачила ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ свим родитељима
ОВО ЈЕ ОТРОВ КОЈИ НЕ ИЗЛАЗИ ИЗ ТЕЛА: Ево које уље никако не смете да користите за пржење и кување
Богат је фосфором, магнезијумом, гвожђем, селеном, натријумом, витамином А и протеинима. Осим у исхрани, сенф је лако доступна намирница која нам може помоћи код неких обољења и тегоба.
У сезонама грипа и прехлада, често нам се деси да промукнемо. Тада нам олакшање може донети једноставан природан рецепт: сенф, сок од пола лимуна, кашичица соли, кашичица меда. Све се кува у пола шоље воде око 10 минута, па када се охлади, гргори се по гутљај-два док се све не потроши.
Када нам се након тренирања упале мишићи, можемо их намазати сенфом, јер је он одличан за опуштање мускулатуре. У те сврхе може се направити и купка од сенфа, кашичице морске соли и вреле воде. Слична купка, у мањој количини изврсна је за опуштање и одмор уморних ногу и стопала. Не треба занемарити ни све више истраживања која указују на антиканцерогена дејства сенфа, нарочито на малигна обољења дигестивног тракта. За све то заслужна је наравно слачица.
Вредело би напоменути и то да је сенф погодан додатак јелима у дијеталној исхрани, јер се у 100 грама сенфа налази свега око 75 кцал. Ипак, са овим намазом не треба ни претеривати због високог садржаја натријума, пошто може изазвати поремећај крвног притиска.
Како се прави сенф?
Како је домаћа храна увек здравија и сигурнија од оне у продавницама, а сенф заиста није тешко направити, дајемо вам проверену рецептуру за припрему домаћег сенфа без сирћета. Овако спремљен сенф у фрижидеру можете чувати 6 месеци.
Ево како да сами направите домаћи сенф:
Потребно је: 2/3 шоље семена слачице (беле или помешане са црном), 1 шоља лимуновог сока, 1/3 млаке воде, 1 кашичица соли, зачини по жељи, а ми вам предлажемо мајчину душицу, рузмарин и кари.
Помешати лимунов сок са водом, у то потопити слачицу и оставити да стоји 3-4 дана. Слачица ће упити сву течност за то време. Након тога самлети ову смесу до жељене структуре и додати со и зачине.
Препорука је да се тек направљен сенф остави у фрижидеру да одстоји пар дана, биће укуснији, а у међувремену слачица ће изгубити на љутини.