Ове ЖЕНЕ су биле на Светој Гори: Све су прекршиле СТРОГИ ЗАКОН, али само једна је о томе НАПИСАЛА КЊИГУ и ево шта је открила
Веровање каже да је Пресвета Богородица заступница и игуманија целе Свете Горе, те је отуда свим женама ту приступ забрањен. Ипак, било је оних које су древни закон прекршиле, а прича се да је једна од тих жена своја искуства потом пренела у књигу.
Сваке године Свету Гору посете хиљаде верника и апсолутно сви су мушкарци. Женама је дозвољено једино да кристаре око овог грчког полуострва и тако издаљине виде обрисе “монашке републике” у Егејском мору. О томе зашто је женама забрањено да ступе на Свету Гору постоји неколико легенди, али и нешто “световније” објашњење
Ако сутра ЗАГРМИ не смете се ПРЕКРСТИТИ! Народ верује ако НЕБО ПУЦА на СВЕТОГ ИЛИЈУ нешто ВЕЛИКО се ДЕШАВА
ЧУДО НА ОСТРОГУ о којем СВИ ПРИЧАЈУ: Девојку обузели демони, а верницима се УКАЗАО ЛИК СВЕТОГ ВАСИЛИЈА
Према легенди, Богородица је једном пловила са Светим апостолом Јованом ка Кипру када се подигла велика олуја. То их је присилило да пристану баш на Атосу, крај данашње луке манастира Ивирон.
Богородица је изашла на обалу, где је одушевљена лепотом благословила земљу и замолила Исуса да полуострво дарује њој. Тада се зачуо глас: “Нека ово место буде твоје наслеђе и твој врт, рај и небо спасења за оне који траже спасење”.
Од тада, Света Гора је посвећена Мајци Божјој, због чега ни једној другој жени није дозвољен приступ.
Постоји и практичније објашњење, према којем је женама забрањен приступ Светој Гори како не би доводиле мушке монахе у искушење и тако им скретале мисли са молитве и посвећености богу.
Прича каже да је потом са Атоса стигао одговор на ову, како је речено, измишљену тврдњу: Мариз је Свету Гору вероватно видела само са брода јер једноставно није могуће да једна млада дама склона авантури буде макар и један дан непримећена међу неколико хиљада монаха.
Тако је све до 11. века на полуострву толерисано присуство пастира, све док васељенски патријарх није строго забранио њихово присуство. Разлог забране био је што су пастирице често знале да изазивају и узнемирују монахе, а дешавало се и да због тога манастири изгубе калуђере., пише Сербиантимес.
Прва жена за коју се зна да је прекршила стари закон је српска царица Јелена, жена Душана Силног. Склањајући се од куге која је у то време харала овим просторима, Јелена је добила дозволу да уђе на Атос, али, како се верује, она није ногом крочила на тло свете земље, већ је ношена. Царица је боравила у палати свог мужа крај манастира Свети Василије, који је тада водом био одвојен од остатка Свете Горе.
Потом, због бурних историјских догађаја, током грчког устанка и после протеривања Грка из мале Азије, Атос је отворио врата многим породицама, међу којима је било жена и деце, с тим што су они убрзо одатле отишли да не би нарушавали светост овог места.
Са Свете Горе је 1929. протерана и мис Европе, Гркиња која је маскирана покушала да се искрца на једно манастирско пристаниште.
Прича се да је исте године једна француска новинарка успела да чак месец дана прерушена борави на Атосу, да обиђе свих 20 манастира и да потом по повратку у Париз напише књигу.
Наиме, зна се да је Мариз Шоаси 1929. године у француској престоници објавила књигу „Месец дана међу мушкарцима“ (Ун моис chez лес Hommes. Éдитионс де Франце, 1929.), али и даље је мистерија да ли је искуства која је у њој изнела заправо и проживела. Углавном, Мариз се у овом свом контроверзном делу водила несвакидашњим стазама, по чему је била и позната, па се, како се наводи, прерушила у младог монаха, кришом ушла на Свету Гору и ту провела читав месец. Она је потом у књизи описала и једног монаха који је наводно говорио о телесној жудњи, о искушењима и грижи савести., пише Блиц Жена.
Прича каже да је потом са Атоса стигао одговор на ову, како је речено, измишљену тврдњу: Мариз је Свету Гору вероватно видела само са брода јер једноставно није могуће да једна млада дама склона авантури буде макар и један дан непримећена међу неколико хиљада монаха.
Вероватно је да никада са сигурношћу нећемо сазнати да ли је ова књига само плод маште младе Парижанке или је она заиста успела да искуси оно што ниједна жена не би смела. Али зато се чини да, упркос њој и другима које су прекршиле древни авато, ништа не може да наруши свети мир овог простора који је Богородица себи одабрала, ове јединствене државе православних монаха која траје преко хиљаду година.