АФЕРА НА РАДНОМ МЕСТУ! Ево да ли је то ИСПРАВАН ПОСТУПАК и шта када се ЗАВРШИ!
Размислите два пута!
Ако радите осам сати дневно, врло је вероватно да са колегама проводите више времена него са својим пријатељима, цимерима или чак партнером. Када се све то сабере, чињеница је да месечно проводите са колегама око 160 сати, па није чудно што се ту формирају пријатељства, али и јављају "варнице".
Истраживања показују да око 17 одсто људи има "партнера с посла", односно особу са којом се непрестано чује, дописује, са којом разговара о стресу на послу, али и са којом проводи слободно време.
Због тога и није изненађење што око 22 одсто људи своје романтичне партнере упознаје на послу. У поређењу са 13 одсто људи који партнере упознају онлајн, 18 одсто преко пријатеља, а 10 одсто њих се упозна у проводу, убедљиво највише је ових првих.
"С обзиром на број сати који годишње људи проводе на послу, веће су шансе да партнере упознамо на послу него било где другде", каже Дејвид Бруде.
За већину је ово у реду
Он додаје да рад у канцеларијама даје прилику да упознамо људе.
"Када са неким свакодневно радите, видите како реагују на проблеме, како се сналази под притиском, како комуницира са колегама. Такође је лако започети личне разговоре са неким када се јаве потешкоће на послу, али и када заједно изађете на паузу".
Истраживање у којем је учествовало 5.795 одраслих људи показало је да две трећине сматра да је у реду забављати се са колегом с посла, док трећина то никако не би урадила. Као главни разлог наводе то што не желе да мешају посао и љубав. Такође, то је уједно и разлог зашто 76 одсто парова с посла од колега крију своју везу.
"Одавно постоји правило да не би требало да се забављате са колегом. Разлога је много: ризикујете да изгубите посао, да вам постане непријатно на послу, да дође до драме која би нашкодила вашој професионалној репутацији", каже Бруде.
А кад веза пукне…
Ако веза не успе, то би могло да има емоционалне последице на обоје, а још је горе ако се растанете свађом, па опет морате да се виђате свакодневно на послу и да се, зарад професионалног угледа, правите да је све у реду.
Занимљиво је да око 60 одсто испитаних људи каже да су осећали притисак да се још професионалније понашају на послу када су у вези са колегом, а 51 одсто каже да их је бринуло да ли ће остале колеге трачарити о томе.
Једно од троје људи каже да су их колеге осуђивале због везе на послу, једно од шесторо је због тога било исмевано, а једно од десеторо је било жртва дискриминације.
Ход по ивици
Везе са колегама не испадну увек као очекујете, а то може да доведе до непријатних ситуација.
На пример, једно од партнера може да буде много више заинтересовано за везу од оног другог.
Саветник Грегори Јанц истиче да су и везе са колегама незгодне јер дешавања с посла могу да се осликају на сексуални аспект везе, и обрнуто, те да доведу до измешаних порука и недоследног понашања.
"Таква осећања могу да створе забуну. Чак и ако свестан део ума не жели да призна да постоји нека веза, подсвесни део ума признаје. Једно или обоје партнера могу да затекну себе како и на послу посматрају партнера са сексуалне тачке гледишта", каже Јанц.
Када људи проводе више времена заједно, то брже руши баријере међу њима, али то не мора нужно да води до романтичне и интимне везе. Али, Јанц истиче да је то увек ход по ивици јер једна страна може мало да „попусти“ и да дозволи да ситуација измакне контроли.
Другим речима, важно је да границе буду јасно и да утврдите шта желите од везе с посла – да ли ћете да будете само колеге и пријатељи или желите нешто више од тога? Понекад су границе мало замућене и није лако схватити. Али, најбоље је да добро промислите о томе пре него што се деси нешто због чега бисте могли да се покајете.
"Колега с посла лако може да почне да се осећа као најважнија особа у вашем животу. Важно је зато да препознате разлику између одређене блискости развијене услед ситуације у којој се налазите (радите заједно) и заљубљеност“", каже Бруде.