Све више девојака у Србији се жали на ОКРУТАН НАЧИН остављања! Мисле да су пронашле љубав, а онда им мушкарци ураде језиву ствар
Људи који без речи побегну из везе примарно су фокусирани на избегавање сопствене емоционалне нелагоде и имају мањак емпатије.
Да ли вам се икада догодило да је неко с киме се дружите прекинуо везу без икаквог објашњења? Ради се о тзв. ghostingu (енгл. ghost = дух). Овај нови тренд је окрутан начин остављања. То је када неко време излазите с неким, али схватите да вам се не свиђа па само одједном „измаглите“.
ЗАСЕНИЛА МЛАЂЕ КОЛЕГИНИЦЕ - Хелен Мирен позирала са познатим глумицама, одевна комбинација за десетку (ФОТО)
Чупају је као коров, а има дејство јаче од белог лука: Ова биљка чисти крвне судове, смањује холестерол
Осећај који се јавља када вас неко кога волите буквално преко ноћи избаци из свог живота је нешто што би мало ко пожелео.
А ипак, овај тренд је све присутнији у Србији код мушкараца који без икаквог објашњења остављају девојке и више им се никада не јављају. То не раде само мушкарци после се*са на једну ноћ, већ и они који су дуже времена у вези.
Постоје многи психолошки разлози због којих неко побегне попут духа, али у основи, слажу се психолози, ghosting је избегавање и често настаје из страха од сукоба. Што значи да се ради о жељи да се избегне конфронтација, избегну тешки разговори, избегавају повредити нечији осећаји. Окрутно или милостиво? Изненада нестанете из живота особе с којом сте били у вези. Престајете одговарати на телефонске позиве или поруке, без икаквог објашњења. У последње време такво понашање постало је некако уобичајено.
Изненађујуће је да дигитална оруђа не само да посредују у нашим односима већ наилазимо на својеврсно пресликавање дигиталног живота на реални. Као што је могуће некога уклонити из ФБ пријатеља, блокирати или хајдовати по истом принципу могуће је особу, са којом сте имали емотивну размену, потпуно искључити из свог живота – по принципу једног клика. Да ли је могуће да је веза између виртуелне и стварне реалности толико флуидна да дигиталне маневре са лакоћом преносимо на наше стварне животе?
У Великој Британији спроведена је анкета на 800 људи узраста од 18 до 33 године. Осамдесет посто испитаника одговорило је да су „ghosts“, односно да нестају из веза попут духова, наглим прекидом сваке комуникације, без пружања објашњења. Нажалост, то постаје све чешћа метода и неписани кодекс понашања нове генерације.
Очито објашњење пораста оваквог понашања је да је данас једноставно раскинути с неким, посебно ако сте се упознали на некој мрежи и можете избећи да се суочите с особом.
Ево неколико могућих узрока оваквог одлажења.
1. Страх / бежање
Једна од укључених страна је можда учинила или рекла нешто што је другу повредило, вређало или уплашило, желећи одмах прекинути комуникацију. То је такође могући одговор у случајевима узнемиравања или прекида токсичних веза. Понекад се може користити и код људи који нас подсећају на ова искуства или на људе или ситуације које су нас повредиле.
2. Одсуство интереса
Друга опција, много чешћа, је да је особа која заустави контакт једноставно изгубила сваки интерес или да никада није била превисока и заправо не цене контакт са другим. Такође и да је постојала још једна особа којој је дао приоритет, или чак која не жели разјаснити крај везе у случају да се у неком тренутку прилика поново укаже. То је често када је контакт с другом особом недавно и не постоји истинска веза између њих двоје, као у пријавама за изласке.
3. Избегавање сукоба
Друга опција, која се нарочито догађа када се духовима заврши више или мање успостављена веза или код људи, темељи се на страху од наношења зла или суочавања и видите како комуникација о прекиду везе ствара нелагоду код друге особе, имајући потешкоћа у одлуци да други наговести да желите прекинути везу.
Не знајући како се носити с оним што би други могао рећи или избећи нелагоду кад види како други пати, обично су разлози због којих се може појавити овакав начин одласка. Дакле, то може бити и начин да се избегне нелагода кад се други види лоше. Такође може постојати веровање да овај поступак код другог изазива мање боли и осећаја одбачености.
4. Казна
Такође се може схватити као помало незрео облик казне: нестајање из нечијег живота, а да се не каже зашто се то може сматрати начином наношења повреде другој особи и заборављања на њих, као што се догађа у неким случајевима преваре.