ЉУБОМОРА: Доказ љубави или болест? Ево шта НАУКА каже
Обратите пажњу...
Љубомора је сложено осећање, у себе увлачи бес, мржњу, патњу, узнемиреност и очај. Међутим, да ли љубомора увек мора бити деструктивна?
Она је обично последица негативних мисли, осећаја несигурности помешани са могућим губитком особе до које нам је стало. Она је микс љутње, страха, гађења.
ВАГА је суптилна, а ДЕВИЦА ситничари: Мали водич како ЗАВЕСТИ хороскопске знаке
СТОП непријатном мирису из судопере: Решите га се БРЗО И ЛАКО, уз само ДВА састојка!
Сигурно сте заборавили на њих: ОВО су комади који НИКАДА НЕ ИЗЛАЗЕ ИЗ МОДЕ
Једна од особа у вези постаје љубоморна тек онда када увиди да постоји реална опасност да изгуби особу са којом је у вези. За љубомору често постоји неки повод у реалности (неко понашање које један од партнера иницира, на пример флертовање). Ово важи за особе које немају патолошки проблем са љубомором.
За разлику од љубоморе, посесивност је осећање анксиозности (које може достићи и ниво панике) у чијој су основи нереалистичне процене појединца да може бити остављен/на, преварен/на и одбачен/на. На емотивном плану особа јако стрепи не само да ће бити остављена, већ и да ће се осећати повређено, бесно и да неће моћи да поднесе та осећања (ужасавење), или живот без партнера.
Особа која је љубоморна када увиди да не постоји реална опасност да буде остављена, престаје да буде љубоморан/на, што није случај код посесивности. Дакле, љубормора је пролазна а посесивност често није.
Наука каже да је контролисана љубомора здрава, тачније уколико можете да је контролишете, онда је у реду бити по мало љубоморан. Уколико је ваш партнер пожељан, то у вама може створити осећање поноса што сте баш ви она/онај поред ње/њега, али често тај понос зна да пропрати и осећај љубоморе због страха да се не појави неко лепши и занимљивији од вас.
Наша урођена осећања страха, бола, среће, неизвесности су нормална докле год не иду у параноју, докле год можемо да их препознамо и исконтролишемо.
Не упадајте у замку
Уколико вас партнер константно притиска, проверава вам телефон и личне ствари и константно придикује, чак и ако му нисте дали повода, то није у реду! То се никако не сматра у "здраву" љубомору.
Проблем љубоморе се среће у свим групама и заједницама управо због сталне потребе за освајањем пажње и подршке ауторитета, и коренује негде из егзистенцијалних потреба човека и опстанка.
Кад постоји несигурност у односу, праг за љубомору је јако снижен, али и обрнуто, када влада homeostaza tada неће бити места за љубомору.
Љубомора је током читаве човекове историје једна од главних тема песама, прича, филмова и других облика уметности. Међутим, на жалост неретко је и разлог многих злочина.
Зато будите опрезни кад је љубомора у питању, танка је линија имеђу здраве и патолошке љубоморе.