Др Катарина Седлецки: Девојке прве односе имају пре 16 - за родитеље у Србији то је ТАБУ ТЕМА
Др Катарина Седлецки о се*суалним односима и тинејџерима у нашој земљи.
Граница ступања у први сексуални однос из године у годину се спушта, а због недовољног знања о употреби контрацептивних средстава све је већи ризик за трудноћу код адолесценткиња, каже др Катарина Седлецки, саветник у Републичком центру за планирање породице Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић”.
- Наша онлајн истраживања показују да адолесценткиње у Србији у просеку имају први се*суални однос са 17 година, док четвртина у се*суалне односе ступа са 16 година и мање. Нажалост, у просеку једна од 20 девојака узраста од 15 до 19 година већ је имала прекид трудноће - упозорава др Седлецки.
Број абортуса код адолесценткиња се процењује на око 3.000, односно на 20 промила, што значи да се 20 од 1.000 девојка у једној календарској години подвргне овој насилној интервенцији.
Налази истраживања говоре да се 10–16 одсто девојака већ у првим годинама полног живота суочи са нежељеном трудноћом и абортусом.
Намерни прекид трудноће вишеструко угрожава здравље жене, а због незавршеног развоја, код девојака су компликације од ове интервенције много чешце.
То су повреде унутрашњих полних органа, крварење, анемија и инфекције. Настала запаљења полних органа могу да услове смањење или губитак плодности и да доведу до инвалидитета са хроничним болом у малој карлици и смањењем сексуалног задовољства. Абортус представља и емоционално трауматицно искуство, тако да може да доведе до депресије и изолације девојке.
С друге стране, ни наставак малолетничке трудноће није срећно решење јер такође угрожава здравље девојке, али и бебе која се чешце рађа недонесена, ниске телесне масе на рођењу и која је у већем ризику да у првим годинама живота доживи незгоду, инфекцију или хитно стање. Поред тога, малолетни родитељи имају мање шансе да остваре стабилну партнерску везу и да се остваре на личном и професионалном плану.
Право време за ступање у се*суалне односе је тешко исказати узрастом. Зато је најбоље рећи да је право време онда када млада особа процени да је зрела за то. Неко ће зрелост досегнути раније, неко касније, али је важно разумети да то не умањује вредност нечије личности нити квалитет живота. То само значи да није у свим аспектима остварена зрелост одрасле особе.
ЖЕНЕ ЗНАЈУ РЕЦЕПТ! Уз ове савете све ће "пуцати" од вашег сексипила, а за године вас нико неће ни питати!
Вечита дилема у гостима: ИЗУТИ ЦИПЕЛЕ ИЛИ НЕ? Ево да ли је НЕИЗУВАЊЕ ОПАСНО
Колико би ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ могао да ТРАЈЕ? Ево шта кажу НАУЧНИЦИ
- Ја бих рекла да ступање у се*суалне односе представља веома озбиљну и сложену одлуку и значајан чин у животу сваке младе особе. Одлука је озбиљна због могућих последица, а сложена је јер особу ставља пред многа питања као што су: Због чега желим то да урадим? Да ли сам заиста спреман или спремна за то? Да ли сам с правом особом? Да ли се довољно добро познајемо? Шта према њој осећам? Да ли знам како да се заштитим од нежељених последица? Како ћу се осећати ако то урадим, односно не урадим? Како ће родитељи и околина реаговати - наводи Катарина.
Ако особа није сигурна у своја осећања и неодлучна је како да поступи, то је сигуран знак да одлуку треба одложити за каснији узраст.
Треба ли у све школе у Србији увести предмет се*суално васпитање?
– Свакако да је васпитање младих о безбедном се*суалном понашању од кључног значаја не само за спречавање последица које могу да угрозе здравље и плодност младих већ и да би им се омогућило да развију комплетну сексуалност и буду задовољни својим полним животом. Сазнања која обликују њихов каснији модел се*суалног понашања млади неминовно стичу већ у првим годинама живота, неретко пресликавајући модел понашања својих родитеља. Отуда је важно да се у породици отворено и на начин примерен узрасту детета разговара о различитим темама попут партнерских односа, трудноће, контрацепције, сексуалне оријентације, ризичних понашања и полно преносивих инфекција - заључила је.
Како су то решили у развијенијим земљама?
- У већини земаља Европе постоји неки облик се*суалне едукације младих. Тој важној теми је велику пажњу посветила и Светска здравствена организација, која је сачинила стандарде сексуалне едукације за регион Европе. У том веома вредном документу који је имплементиран у бројним земљама Европе издвајају се два битна елемента. Први је да са сексуалном едукацијом треба почети већ у првим годинама живота, примерено узрасту детета. Други елемент је да сексуална едукација треба да буде свеобухватна, односно да учи младе не само физиолошким аспектима репродукције већ и психосоцијалним аспектима сексуалности, укључујући и толеранцију према различитим сексуалним оријентацијама, те животне вештине комуникације у партнерској вези, доношење одлука, препознавање и избегавање ризика - објашњава докторка.
С ким тинејџери најчешће причају о се*су?
- Једно истраживање спроведено у три београдске средње школе је показало да су вршњаци и средства јавног информисања, укључујући и интернет, најважнији извори сазнања младих о сексу и сродним темама. То је потврдило и тренутно истраживање које се путем фокус група спроводи у Београду. Ипак, девојчице о тим питањима понекад причају и са родитељима - исприцала је Катарина.
Да ли је се*с ипак табу тема у већини породица?
- Приближно половина родитеља са децом никада није разговарала о се*су, трудноћи, контрацепцији ни о полно преносивим инфекцијама, а међу се*суално активним девојкама само четвртина има родитеље који им активно помажу да очувају здравље користећи заштиту од трудноће и полно преносивих инфекција - упозорава докторка.
Када је право време за ступање у се*суалне односе?
- Право време за ступање у сексуалне односе је тешко исказати узрастом. Зато је најбоље рећи да је право време онда када млада особа процени да је зрела за то. Неко ће зрелост досегнути раније, неко касније - закљуцила је.
др Катарина Седлецки, саветник у Републичком центру за планирање породице Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије „Др Вукан Чупић”