АЛИ ТАКО МИ СЕ НЕ РАДИ! Како да победиш депресију и да се вратиш послу без проблема?
Није лако али ови савети ће ти помоћи.
Повратак обавезама и свакодневним активностима након годишњег одмора код већине запослених узрокује депресивно расположење, мрзовољу, отпор према задацима и обавезама, па чак и нетрпељивост према колегама. Код неких су ови симптоми толико изражени да се одомаћио термин "постодморна депресија".
Већини запослених добро је познато да првих дана, па и недеља, по повратку са годишњег одмора осећају мрзовољу, анксиозност, немотивисаност, пад концентрације... А истраживања показују да све већи број запослених пролази кроз овакав период. Иако је реч о уобичајеној појави, уколико симптоми потрају или буду јаче изражени, није наодмет потражити помоћ стручњака.
Зашто се јавља "постодморна депресија"?
Брз темпо рада и живота уопште, многобројне обавезе, стрес, економски проблеми доводе до велике исцрпљености организма, а за многе је једино годишњи одмор време када могу да се опусте и ослободе нагомиланог стреса. Ипак, због толике исцрпљности многима је време предвиђено за одмор недовољно, у смислу да припреме за почетак одмора и касније за наставак рада остављају тек десетак дана за право опуштање.
Иако је време потребно за обнову енергије и опоравак тела и духа крајње индивидуално, већини људи је одмор од две-три седмице недовољан да консолидују своје снаге и потпуно обновљени опет крену на посао. Многи не успевају да се потпуно опусте и уживају у одмору, а када се такви врате на посао, блага депресија, раздражљивост и анксиозност су потпуно очекиване реакције. Такође, онима који не воле свој посао повратак обавезама много теже пада.
Иначе, оваква осећања и реакције нису везани само за повратак на посао већ се јављају и код ученика на почетку школске године или код студената после дуже паузе у учењу и спремању испита. Сама појава загревања за рад је нешто што је у психологији подробно испитано и представља време потребно да организам достигне оптимални ниво радне способности. Дакле, реч је о једном нормалном процесу, али крајње индивидуалном у погледу трајања, интензитета и посебних карактеристика.
СУПЕР БАКУТА: Постала је ТОП МОДЕЛ у 95. години (ФОТО)
Савети
Иако не можеш избећи овај проблем, можеш себи олакшати адаптацију и што безболније проћи кроз њу. Неки од савета психолога су следећи:
Дај себи времена
Не осећај се фрустрирано ако је твој колега одмах кренуо у петој брзини да обавља послове као да с посла није ни отишао. Време прилагођавања је индивидуално. Будући да током одмора време тече другачије, повратком у рутину може ти се чинити као да ништа не стижеш и да ти баш све тешко пада. С послом почни постепено, обављајући прво лакше задатке попут читања мејлова и одговарања на њих, што ће те мотивисати за захтевније задатке.
САЗНАЈ зашто је СЕПТЕМБАР идеалан месец за ПУТОВАЊА!
Искористи нова искуства
Укључивањем најбољих делова твог одмора у своју свакодневну рутину, можеш сећање искористити као помоћ свом уму и животу, тако да не испари већ при преласку наплатних рампи. То може бити одлука о печењу рибе сваке недеље код куће јер си у њој толико уживала током годишњег одмора или учење шпанског језика (ако си, рецимо, били у Шпанији), па можеш да упишеш курс језика или пратиш шпанске радио-станице на интернету. За одржавање тог начина живота мораш бити упорна, а помоћи ће ти и посета рибљем ресторану или гледање шпанског филма, ако ништа друго.