Донета одлука о дефинитивној ЗАБРАНИ АБОРТУСА у Америци: Ово су могуће ПОСЛЕДИЦЕ новог закона
Пресуда Врховног суда вероватно ће покренути политичке битке какве ова земља није видела још од борбе за укидање ропства, када су државе биле подељене на две, наизглед непомирљиве стране
Од јуче, у Сједињеним Америчким Државама забрањен је абортус. Врховни суд Америке је са шест гласова за и три против, окончао постојеће уставно право жене на абортус донето пре 50 година.
- Стога сматрамо да Устав не даје право на абортус… и да се овлашћење за регулисање абортуса мора вратити народу и њиховим изабраним представницима - наводи се у делу пресуде.
ХАОС НА ТИКТОК-У: 22-годишњакиња отишла да се СТЕРИЛИШЕ, а гинеколог ОДБИО јер ће се "сигурно ПРЕДОМИСЛИТИ"
ЗАВЕЛА ЈЕ И ПУТИНА – А ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЧУВЕНА НИКИТА: Била је ВЛАЖНИ САН милиона мушкараца
Манекенка (27) ПРЕМИНУЛА након РУТИНСКЕ ОПЕРАЦИЈЕ крајника - Тело одмах послато на обдукцију
Очекује се да ће половина америчких држава одмах на основу ове одлуке увести нова ограничења или забране абортуса, као и и да ће приступ абортусу бити прекинут за око 36 милиона жена у репродуктивном добу, према истраживању Planned Parenthood (Планирано родитељство), здравствене организације која изводи абортусе.
Америчка јавност сматра да ова одлука припремана још за време мандата Доналда Трампа, када је због тројице судија које је он именовао, врховни суд био најконзервативнији у модерној историји САД. Шест од девет актуелних судија именовали су републикански председници, а осталу тројицу демократски.
Државе Калифорнија, Нови Мексико и Мичиген, већ су раније најавиле предлог да се у њихове уставе уврсте одредбе о праву на абортус, у случају да се, као што се данас десило, Врховни суд забрани абортус.
Пре 50 година, Врховни суд је са седам гласова према два пресудио да је право жене да прекине трудноћу. Повод тој одлуци био је случај Роу против Вејда. Пресуда је дала Американкама апсолутно право на абортус у прва три месеца трудноће, али је дозволила ограничења у другом тромесечју и забране у трећем.
Деценијама после овог случаја, у више од 10 америчких држава доношене су пресуде које су значајно ограничавале право на абортус. Зато је, прошле године било скоро 600 ограничења за абортус широм земље. То је више него било које године у последњих пола века.
Данашња одлука Врховног суда је јединствен преседан у америчком правосуђу, зато што се још никад није десило да ово тело поништи своју сопствену, раније донету одлуку.
Последице забране абортуса
Претпоставља се да ће укидањем овог права највеће последице сносити сиромашне жене, које неће имати средстава да прекину трудноћу у некој другој држави, упозоравају неки критичари. Такође, број илегалних абортуса ће се значајно повећати, а неке жене ће због неуслова и нестручности вероватно платити главом.
Други пак сматрају да се за многе жене неће променити ништа, јер би забрана абортуса била “само последње ограничавање права жена”.
- За многе Американце пресуда Ро против Вејда већ је бесмислена. Скоро 90 одсто америчких округа нема клинику која нуди абортусе - приметио је магазин Атлантик још пре коначне пресуде.
Њујорк тајмс упозорава да укидање права на абортус не би само довело Америку у сукоб са сопственим становништвом, већ би се тим потезом Америка придружила малом кругу све ауторитарнијих земаља, попут Мађарске, Пољске и Бразила, које су последњих година постале рестриктивније у погледу абортуса.
БОНУС ВИДЕО: Јутарња рутина водитељке Сање Кужет - Овако започиње дан