Многи КРИВЕ ОЦА ДЕЧАКА због трагедије на Врачару! Психолози објашњавају зашто је његова УЛОГА ВАЖНА у овом периоду
Стручњаци тврде да и у тим случајевима деца, ма колико зрела и одрасла била, несвесно траже потврду и одобравање за своје поступке.
Трагедија која се догодила у школи на Врачару завила нас је у црно и натерала да се запитамо куда иде овај свет. Тражимо кривца и упиремо прстом једни у друге, а крајње време је да се освестимо и дамо све од себе да се овакве ствари не понављају.
Многи су осудили дечакове родитеље сматрајући да су они одговорни за његов сурови поступак којим је све завио у црно. Утицај мајке на формирање дета као личности може бити од великог значаја, док је улога оца веома битна у животу детета, а посебно мушког.
Психолошкиња и психотерапеуткиња Марија Рот потврђује како је улога мајке неоспорна од самог зачећа детета, али наглашава како је и однос с оцем веома важан за емоционални, социјални и интелектуални развој детета па се његова улога никако не сме подценити.
ЗАЗИРУ ОД ТЕШКЕ ШМИНКЕ: Мушкарци рођени у ова три знака ВОЛЕ ПРИРОДНЕ ЖЕНЕ!
"ИМАМ И ЈА ДЕЦУ, ПА МИ ЈЕ КУЋА ЧИСТА!" Жена испрозивала МАЈКЕ КОЈИМА ЈЕ КУЋА У НЕРЕДУ, а иза њених затворених врата важе строга правила!
У животу детета и отац и мајка имају важну улогу. Сведоци смо и тога како отац постаје све равноправнији у васпитању и све се раније укључује у живот детета – учествује на порођају, присутнији је у новорођеначкој доби детета па има могућност породиљског захваљујући променама законских одредаба.
Због свега тога више него икада пре потребно је расветлити његову улогу и значење у животу сваке особе. Једнако тако, потребно је уклонити предрасуду да су само мајке те које пружају топлину и нежност , да се оне боље сналазе у родитељској улози.
- Очинска улога разликује се од улоге мајке и веома је важна у процесу стварања идентитета детета, нарочито код дечака. Отац је модел од којег дете учи разматрајућии га и усвајајући вербалне па, још више, невербалне поруке - каже Марија Рот.
На пример, модел који очеви пружају својим синовима постаје образац понашања који ће синови преузети када и сами буду очеви, па чак и ако се свесно супротстављају начину васпитања који су стекли у породици. Стручњаци тврде да и у тим случајевима деца, ма колико зрела и одрасла била, несвесно траже потврду и одобравање за своје поступке. Као мали, дечаци су више повезани с мајком, а онда се у добу од девет година почињу да се идентификују с оцем и желе његову пажњу и наклоност.
- Како дечаци под утицајем хормона имају велику потребу за изражавањем физичке енергије, уз активног оца могу да унапреде своје моторичке способности, што је уско повезано с изградњом позитивне слике о себи и формирањем идентитета - објашњава Рот додајући како се идентитет преноси с оца на сина захваљујући комуникацији и примерима понашања из којих синови уче.
Битно је знати како је мушки идентитет главна повезница у односу очева и синова. Како би се формирао здрав идентитет, важно је да отац не подстиче дете да постане оно што није, него да га подстакне на остваривање властитих потенцијала. Уместо да допусте детету да изабере пут, очеви реагују негодовањем и разочарањем, што дубоко погађа малишане јер добијају поруку да нису син или ћерка какви би требали да буду.
Емотивна недоступност оца такође оставља трагове на децу. Истина, очевима ће то знатно лакше ићи са ћеркама јер су оне знатно приступачније и лакше изражавају емоције. Иако ће нежност оца и сина бити оскуднија и мање ће једно другоме говорити да се воле и мазити се, битна је ипак размена емоција и комуникација, барем 10-ак минута сваки дан. Квалитетан ће однос после донети емотивну, али и сваку другу стабилност личности као што су самодисциплина, самопоуздање, емпатија…
Осим наведених проблема у формирању идентитета, и синови и ћерке могу показати недостатак сигурности и самопоштовања, касније сазретии, биће асоцијални или изразито интровертини. Када је о младићима реч, Марија Рот тврди да ће они који су одрасли без очева у знатно већој мери бежати од куће, прекидати школовање, имати поремећаје у понашању и завршавати у поправно-васпитним установама.