Мушкарци у Индији протестују због увођења новог закона о СИЛОВАЊУ у браку, разлог је СРАМАН
Кампању "брачног протеста" покренула је фондација Саве the Индиан Фамили Foundation, која себе назива највећом индијском групом за људска права. Њени чланови сматрају да ће кажњавање силовања у браку угрозити мужеве и олакшати женама давање лажног сведочења. Индијски адвокати су другачијег мишљења, према којем садашњи закон не обезбеђује безбедност удатих жена.
Уноси објављени последње недеље јануара са хештеговима #MarriageStrike и #MaritalStrike део су онлајн кампање против измена Кривичног закона у Индији. Један од закључака је да се у то унесе и брачно силовање. Креатори кампање верују да ће нови закон довести мушкарце у опасност, доводећи их у опасност од непотврђених навода и учинити брак несигурним . Позивају на "брачни протест" под којим ... се неће венчати.
Силовање у браку није злочин у Индији
Иако је Индија последњих година ревидирала своје законе о сексуалном нападу, није успела да заштити удате жене од принуде на секс од стране супружника. У 2016. години, конзервативна влада Нарендре Модија изјаснила се против кажњавања силовања у браку јер би то могло да „узнемирава мушкарце“.
Индија спада у око 30 земаља света, заједно са земљама попут Пакистана, Авганистана и Кине у којима силовање у браку није кривично дело. Индијски закон о силовању онемогућава да се сексуални чин између мушкарца и његове жене посматра на овај начин и датира још из колонијалних времена. Пре две недеље, судије Врховног суда у Делхију почеле су саслушања по бројним притужбама тражећи да се изузетак укине на основу тога што је застарео и неправедан.
Противници казне за силовања у браку тврде да ће нови закон уништити "индијски породични систем".
Активисти за људска права верују да ће Индија постати место где ће „мушкарци бити грађани другог реда“. Акцију протеста на Твитеру покренула је конзервативна фондација Саве the Индиан Фамили Foundation, која себе назива највећом индијском групом за људска права. Њени чланови кажу да се закон о насиљу у породици злоупотребљава и примењује у Индији против мужа или његових родитеља у случају развода у којем породице туже за мираз. Из тог разлога, у Индији има чак и убистава,
Чланови организације сматрају да би, ако би се донео закон о брачном силовању, то довело до "лавине лажних сведочења против невиних мужева".
У оквиру протеста желе да предложе алтернативну породичну структуру без супруга, у којој ће се ослањати на породичне и друштвене везе – али и на себе. Верују да им не треба партнер који ће их кувати и чистити.