ОПРЕЗ! Страх и дезинформација су најгори непријатељи: Спречите и останите имуни на лажне вести о КОРОНИ
Укључите разум.
Дезинформације о корона вирусу преплавиле су интернет, а поготово су популарне оне које потичу митове о разним теоријама завере или пак оне које нуде чудесне лекове. Како им стати на крај, остати имун на њих и спречити њихово ширење?
ДР ДРАГАН ЈОВАНОВ ЗА СД ОТКРИВА: Како да се заштитимо од вируса уз помоћ савремене фитомедицине
СЗО: Уколико НИСТЕ БОЛЕСНИ или НЕ БРИНЕТЕ О БОЛЕСНОМ, не треба да носите маске уз ЈЕДАН изузетак
ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ АКО КИЈАТЕ ИЛИ КАШЉЕТЕ: Може да буде корона, али и грип, прехлада... ЕВО КОЈЕ СУ РАЗЛИКЕ
1. Станите и размислите
Сви желимо помоћи себи и нашим ближњима у овој ситуацији те остати информисани. Стога кад примимо неке савете, било преко мејла или друштвених мреж, брзо их просеђујемо даље.
Но стручњаци кажу како је најбољи лек за ширење таквих лажних информација напросто застати на тренутак и размислити. Ако имате било каквих недоумица или вам цела прича звучи шупље, паузирајте своје радње и проверите причу.
2. Важан је извор
Пре него што га проследите, поставите неколико основних питања о томе одакле информације долазе. Врло је индикативно ако је извор информација "пријатељев пријатељ", ујак с докторатом или теткина колегица која ради у болници.
- Најпоузданији извори информација и даље су органи јавног здравства те WHO - истиче Клар Милн, заменица уредника британске организације за проверу чињеница за BBC.
Стручњаци нису непогрешиви. Али много су поузданији од туђег далеког рођака.
3. Је ли је реч о лажним вестима?
Како нешто изгледа може бити врло варљиво. Могуће је лажно представљати службене рачуне и власти, укључујући медије и власти. Снимци екрана такође се могу променити тако да изгледа као да су информације стигле од поузданог јавног тела.
Проверите познате и оверене рачуне и веб странице. Ако не можете лако пронаћи информације, врло је веројатно реч о лажној вести.А ако неки пост или видео изгледају сумњиво - веројатно јесу.
4. Нисте сигурни је ли нешто истина? Не делите даље
Не прослеђујте ствари "за сваки случај" зато што би могле бити истините, јер можете направити више штете него користи.
5. Проверите сваку чињеницу, појединачно
Интернет који омогућује ширење лажних вести има и своју добру страну - приступ провереним изворима информација. Стога упишите сумњиве чињенице у гугл, једну по једну, а ако вам претраживач не избаци никакве релевантне и веродостојне изворе, не треба пуно да се двоумите.
6. Чувајте се емоционалних објава
Трагичне, тужне, ужасавајуће и апсурдне - све информације набијене емоцијама најчешће имају велику пажњу и олако се деле на друштвеним мрежама.
- Страх је један од највећих покретача који допушта напредовање дезинформација - каже Клар.
Хитни позиви на акцију осмишљени су тако да повећају анксиозност - зато будите опрезни око вести које ћете узети као истините и оне које ћете ипак узети са резервом.