ОВИХ 6 СТВАРИ НИКАДА не би требало да купујете у СЕЦОНД ХАНД радњама!
Сецонд ханд продавнице веома су популарне широм света.
Последњих неколико година, сецонд ханд продавнице постале су све популарнија одредишта кад свом ормару желимо додати неки нови комад. Томе је засигурно придонео тренд све већег освештавања о заштити околине, засићење брзом модом и пролазним трендовима, али и чишћењем и слагањем ормара које је популаризовала Марие Кондо.
Говорећи статистички, у последње три године индустрија сецонд ханд одеће расла је 21 пут брже него малопродајна тржишта одеће, а чак 40% купаца узима у обзир вредност одеће код препродаје, што је двоструко већи број у односу на раздобље пре пет година.
Кејт Мос у "секнд хенд" продавницама! Открила цаке како да се добро обучете од главе до пете!
ОВЕ СТВАРИ НИКАДА НЕ КУПУЈТЕ ПОЛОВНЕ! Ево највећих замки СЕКНД ХЕНД КУПОВИНЕ
КАМИЉЕ СТОПАЛО И АНИМАЛ ПРИНТ: Језиве модне грешке које НАШЕ девојке СТАЛНО праве (ФОТО)
Купци воле одевне комаде који иза себе имају причу па су јединствени, за разлику од комаад које можемо пронаћи у high стреет и дизајнерским продавницама. Међутим, у мору одевних комада и модних додатака, није увек једноставно пронаћи оно што тражимо па многи брзо и одустану од потраге. Управо из тог разлога, професионални стилисти саветују да себи поставимо следећих неколико питања:
- 1. Хоће ли нови одевни комад одговарати ономе што поседујем у ормару?
- 2. Треба ли новом одевном комаду неке преправке? Ако да, хоће ли бити скупе?
- 3. Какву ће улогу нови одевни комад имати у мојој гардероби?
- 4. Свиђа ли ми се стварно нови одевни комад?
Осим ових питања, професионална је стилисткиња издвојила и шест предмета чију би куповину било добро избегавати у сецонд ханд трговинама.
Професионални стилисти кажу да купци често постану преузбуђени око новог, уникатног комада у ормару да се забораве питати пристаје ли им уопште добро. Битно је припазити да нови комад не одговара само стилу, него да лепо пристаје и грађи тела. Самим тиме, не треба форсирати комаде који вам не одговарају, попут ципела које су мање за пола броја и слично. При куповини новог комада, купци често размишљају о томе како ће га моћи преправити, али треба имати на уму да преправке можда неће изгледати добро као оригинал. Стилисти саветују да се пре куповине размисли о томе колике ће бити промене, као и колико ће оне коштати па сходно томе одлуче исплати ли се инвестирати у њега.
Ако одевни комад или модни додатак има мрље, велика је шанса да се она неће моћи одстранити. Стилисти саветују купцима да помиришу одећу испод пазуха те да избегавају све комаде који имају мрље или мирисе, без обзира на то што им продавачи кажу да се могу одстранити.
Знамо да је тешко одолети новом пару ципела, но купујте их само онда кад је могуће променити уложак, понајпре из хигијенских разлога. Ципеле су добра инвестиција искључиво у ситуацијама кад савршено пристају стопалу и кад се у њих може ставити нови уложак како бисте их "освежили". У супротном, прескочите куповину!
Велики проблем у свету сецонд ханда је тај што продавачи често ставе епитет винтаге и људи га аутоматски купују управо због тог. Ипак, пре него што инвестирате у дизајнерски комад, сазнајте његову причу како не бисте преплатили производ или се осећали преварено. Увек можете погледати како се крећу цене појединог комада на eBayu или страници TheRealReal који нуде инсајдерски поглед на просечне цене.
Кад купујете рабљени дизајнерски комад, постоје неке ствари које могу упалити аларм који би требао спречити купњу. Узорци и шавови требају бити усклађени јер је, у супротном, велика веројатноћат да није реч о аутентичном дизајнерском комаду. Увек проверите како изгледа оригинал, од боја шавова па до тканине, особито ако је реч о винтаге комаду како бисте проверили које су се боје и материјали тад користили.
Без обзира на то ради ли се о дијамантној огрлици или дузајнерској торби, избегавајте куповину ако вам продавач не може дати аутентификацијску потврду или рефундацију ако се испостави да производ није оригиналан. Велике продавнице имају такву политику да купац добије гаранцију на производ, но то није увек случај у мањим продавницама па се и у овом случају, пре куповине треба добро распитати како бисте били сигурни да новац неће бити узалуд потрошен.