Ово су пет НАЈПРЉАВИЈИХ МЕСТА у вашој КУХИЊИ: Обратите пажњу! Ево КАКО ДА ИХ ОЧИСТИТЕ
Изразито је важно да неке површине увек одржавамо чистим како би избегли заразе.
Кухиња је место у којој се припрема и обрађује храна и она би требала бити што чиштија како бисте спречили болести. На овим местима се скупља највише бактерија и на њих треба обратити највише пажње.
1. Сунђери и крпице за прање суђа
Сунђери за прање посуђа, крпе за брисање и абразивне крпице идеална су места за размножавање бактерија. Разлог томе је стална влага.
Да би их дезинфиковали, оперите их прво детерџентом и топлом водом, затим их потопите у дезинфекцијско средство (које можете купити у било којој бољој апотеци) и оставите 15 минута. Исцедите што више течности из крпица и пустите их да се осуше, савјетује "Гуд хаускипинг институт".
2. Полице у хладњаку
Полице и преграде у хладњаку у којима остављамо месо и поврће су два места са највећим бројем бактерија у кухињи. Истраживање из 2013. је укључивало узимање узорака из 14 различитих кухиња, а микробиолози су проверили све узорке и пронашли легла салмонеле и листерије, пише "Хуфингтон Пост".
Друго истраживање је показало да су преграде за поврће, на дну хладњака, најпрљавија места у кухињи јер остаци поврћа тамо труну и постају подложни за развој бројних опасних бактерија.
Како бисте избегли стварање велике количине бактерија одвајајте месо од поврћа у хладњаку, а пре и након додира с храном обавезно перите и руке и ножеве и даске за резање. Како бисте избегли салмонелу.
Научник пронашао комбинацију лекова која УНИШТАВА рак дојке за само 11 дана БЕЗ хемотерапије!
Саме преграде је добро извадити и опрати бар једном месечно, врућом водом и благим детерџентом па осушити папирнатим марамицама.
3. Соковници и блендери
Сви након што измиксају неку храну или припреме сок оперу или само исперу соковник и оставе га да се осуши. Ретко ко се сети детаљно да опере ножеве и растави блендер или соковник на делове.
На таквим полупрљавим местима може се наћи Е.цоли и салмонела. Како бисте темељито очистили та места потребно је након сваког коришћења раставити блендер и све делове опрати врућом водом и детерџентом за суђе.
4. Кухињска даска
Кухињска даска једна је од потрепштина коју је потребно често мењати и још чешће добро чистити. На њој сечемо месо, хлеб, воће и поврће, а дрвена даска ће лако упити све течности које се по њој проливају и често се зна десити да комадићи хране остану залепљени на површини.
Чак и након прања и рибања на дасци се могу наћи трагови разних намирница. Бактерије се могу скривати и неометано расти у пукотинама на дасци. Често мењајте даску, поготово ако имате малу децу.
10 женских мрачних ТАЈНИ ИЗ КУПАТИЛА: Ствари које по сваку цену КРИЈЕМО ОД МУШКАРАЦА
5. Судопера
Само замислите шта се све нађе у судопери - прљаво суђе, остатци хране, земља након испирања поврћа, разне хемикалије које исперемо с воћа...
Сама судопера постаје жртва све прљавштине и место где се налазе милиони патогена који узрокују болести. Како би се спречило ширење бактерија, а с њима и болести код укућана, потребно је редовно прати судоперу детерџентом и антибактеријским средствима. Исто је и с кухињском плочом. Људи додиром преносе бактерије и кад се опере судопера потребно је опрати и сунђер с којом је опрана, кухињску плочу и, на крају, обрисати руке чистом кухињском крпом, пише "Вуманс Деј".