ПСИХОЛОГ УПОЗОРИО: "ПОСТАЛИ СУ ЛАКЕ МЕТЕ!" Највећа подршка сада је потребна деци, али и наставницима
Град је обезбедио велике центре за психолошку помоћ свима којима је потребна!
Трагедија која се десила пре два дана у Основној школи "Владислав Рибникар" на Врачару, а у којој је страдало осморо ђака и радник обезбеђења ове образовне установе, а рањено седморо особа - шесторо ученика и наставница историје, дубоко је потресла грађане Србије.
Стручњаци саветују да се потражи психолошка помоћ преко бесплатних телефонских линија, а клинички психолог Љиљана Јагодић напомиње да су савети неопходни и наставницма и професорима како би се изборили са последицама јучерашњег стравичног догађај.
- Сигурно да је и наставницима и професорима потребна психолошка помоћ и они су "само" људи. Са једне стране, они најчешће раде у једној школи, док њихова деца похађају друге образовне установе, имају родитељске бриге али и одговорност према деци којој предају. У свакој школи постоје психолози и педагози и треба искористити те могућности. Министарство провесте сарађује са великим бројем психолога и мој предлог је да се организује и одређене едукације како се изборити са једним оваквим догађајем. Сви се уплаше након овакве трагедије. Генерално, свима који предају у школама потребна је психолошка подршка након немилог догађаја - каже клинички психолог Љиљана Јагодић.
После крвавог пира који се десио јуче у ОШ "Владислав Рибникар" када је 13- годишњи К.К, који је похађао седми разред у овој школи, хицима из пиштоља усмртио осморо ђака и радника обезбеђења и ранио шесторо ученика и наставницу историје на чији час је упао и почино масакр, очекивано је да се јави осећај страха код наставника и професора и осталих запослених.
Данас је ПОМРАЧЕЊЕ МЕСЕЦА у ШКОРПИЈИ - Водолије и Рибе да чувају здравље, а посебан опрез за овај знак
ЗАШТО СМО ЧЕСТО ПРЕХЛАЂЕНИ? Лекари упућују на ОСАМ МОГУЋИХ РАЗЛОГА
- Они су постали лаке мете. Погледајте шта се данас дешава у школама, какво непоштовање постоји према наставницима и професорима. Скоро сваког часа се појаве приче да неког предавача у школи ђаци малтретирају, и то се најчешће дешава баш када су ученици тог узраста, до 13- 14 година, па се то настави током целе школе. Намеће се закључак да школски кадар чине јаке личности које издржавају све то - додаје наша саговорница.
Сваки случај малтретирања наставника или професора је аларм урушавања њиховог ауторитета што треба зауставити.
Психијатар Љиљана Симић напомиње да одрасли, који морају да обајсне најмлађима јучерашњу трагедију и њене последице, никако нису имуни на страх, као и да ће најинтензивније реаговати они најосетљивијег каарктера.
- Град је обезбедио велике центре за психолошку помоћ. Препоручујем да позову те центре, добиће праве савете и инструкције - поручује.
Патријарх српски Порфирије одржао је вечерас опело у Храму Светог Саве и испред Основне школе "Владислав Рибникар" и разговарао са породицама жртава масакра.
Подсетимо, у Основној школи "Владислав Рибникар" на београдској општини Врачар, јуче, трећег маја, у 8.42 сати дошло је до пуцњаве у којој је ученик те школе Коста Кецмановић убио осморо ђака, седам девојчица и једног дечака, и радника обезбеђења, а ранио шесторо деце и једну наставницу. Масакр је планирао дуже време, имао је списак са именима оних које је планирао да убије. након крвавог пира позвао је полицију и рекао какав злочин је починио.