РОЂЕНА ПРВА БЕБА СА ТРИ РОДИТЕЉА: Британци спровели револуционарну оплодњу!
99,8% ДНК је од оца и мајке, али ту је и 0,2% од треће особе.
Прва беба у Уједињеном Краљевству створена помоћу ДНК троје људи рођена је након што су лекари извели револуционарни ИВФ поступак, чији је циљ да спрече наслеђивање неизлечивих болести, доноси Гуардиан.
Уколико га носите на ОВОМ ПРСТУ има ПОСЕБНО ЗНАЧЕЊЕ - Симболика прстена на руци
Задњица, НОГЕ И СТОМАК ЗАТЕГНУТИ КАО ПРАЋКА! Шерон Стоун (65) у минијатурном бикинију срушила интернет (ФОТО)
ЗАПУШТЕНА И ЕКСТРЕМНО ГОЈАЗНА: Да ли препознајете једну од некада најлепших глумица из Холивуда? (ФОТО)
Техника позната као митохондријско донирање (МДТ) користи ткиво из јајних ћелија здравих женских донора за стварање ИВФ ембриона који немају штетне мутације које носе њихове мајке, што би вероватно наследила њихова деца.
С обзиром на то да ембриони комбинују сперматозоиде и јајну ћелију биолошких родитеља са сићушним батеријским структурама које се називају митохондрији из јајашца донора, добијена беба има ДНК мајке и оца као и обично, плус малу количину генетског материјала донатора, око 37 гена.
Процес је довео до израза "беба с три родитеља" иако више од 99.8 посто ДНК у бебама долази од мајке и оца. Истраживање МДТ-ја, које је такође познато као митохондријска надомесна терапија (МРТ), започели су лекари Центра за плодност у Newcastleu.
Рад је имао циљ да помогне женама с мутираним митохондријима да имају бебе без ризика од преношења генетских поремећаја. Људи наслеђују све своје митохондрије од своје мајке, тако да штетне мутације у "батеријама" могу утицати на сву децу коју жена има.
За погођене жене природно зачеће често је ризик. Наиме, нека се деца могу родити здрава јер наслеђују само мали део мутираних митохондрија, али друга могу наследити далеко више и развити тешке, прогресивне и често смртоносне болести. Отприлике једна од 6000 беба има митохондријске поремећаје, објашњавају стручњаци.
''Разлог због којег се обрат види у ћелијама неке деце рођене након МРТ процедура, али не и код друге, није у потпуности схваћен'', изјавио је Даган Wells, професор репродуктивне генетике на Универзитету у Oxfordu, који је учествовао у споменутом истраживању.