Шта кажу стручњаци: Да ли ПРИРОДНИ БИЉНИ ПРОИЗВОДИ помажу код КАШЉА?
Мучи вас кашаљ? Нисте једини! У овом периоду већина људи има исти проблем. Са професорком др Драганом Павловић, специјалистом контроле и примене лековитих биљака, смо разговарали о томе где је место лековитог биља у терапији кашља.
Кашаљ је најчешћи симптом болести дисајних путева. Било да је сув и надражајни или продуктиван (праћен секретом), он омета сан и наше свакодневне активности. Понекад је тешко описати или проценити тип кашља, посебно зато што се јављају и мешовите форме кашља (сув кашаљ обично касније прелази у продуктиван). За разлику од синтетских лекова, биљни природни производи се успешно комбинују и могу испољити благотворан ефекат на све врсте кашља. Биљни производи са медом су безбедна и ефикасна помоћ у терапији почетних фаза респираторних обољења. Истраживање које смо моје колеге и ја спровели на југу Србије током 2018. године је показало да код проблема са дисајним путевима готово 80% родитеља/старатеља даје својој деци мед, пчелиње производе или производе од меда и лековитих биљака. То потпуно има смисла, јер је мед безбедан за старије од годину дана и ефикасан као помоћ у третману почетних респираторних инфекција*. Према смерницама Британског Националног института за здравство (НИЦЕ**) прва линија одбране код кашља пре синтетских експекторанаса и антитусика, а свакако пре антибиотика, треба да буде из природе: мед и производи од меда. Осим антибактеријских и антиоксидативних, мед испољава и умирујуће и опуштајуће ефекте.***
Како биљни производи делују на кашаљ?
Биљни производи могу смирити кашаљ и/или олакшати искашљавање. Биљне слузи стварају заштитни слој на слузокожи и смањују надражај на кашаљ. Новија истраживања су потврдила њихов ефекат на убрзавање регенерације ткива, као и противупално и имуностимулативно деловање. Корен белог слеза (Althaeae radix) се вековима користи за ублажавање надражаја на кашаљ управо због присуства слузи, а Европска агенција за лекове (ЕМА****) га сматра традиционалним решењем за суви, надражајни кашаљ. Цвет камилице (Chamomillae рецутитае флос), богат слузима, флавоноидима и етарским уљем, се традиционално користи за ублажавање симптома прехладе и лечење упале слузокоже уста и грла****, стимулише бронхијалне жлезде које помажу да се олакша избацивање секрета и испољава антибактеријско деловање. Биљни експекторанс корен јагорчевине (Примулае radix) смањује густину секрета и олакшава његово искашљавање****. Додатно, како се веома често јавља мешовити кашаљ или пацијент није сигуран како кашље, ја углавном препоручујем биљне лековите производе који садрже комбинације ових биљака и на тај начин смирују суви, али и олакшавају искашљавање код продуктивног кашља.
Која је улога витамина Ц у биљним производима за кашаљ?
Витамин Ц је снажан природни антиоксиданс који доприноси јачању имунолошког одговора и неопходан је за нормално функционисање организма. Важан је у борби против инфекција, а управо током инфекција његов ниво у организму опада. Пушачи су такође популација којој се препоручује већи унос витамина Ц.
Шта мислите о вишекомпонентним биљним препаратима за кашаљ?
Не треба заборавити феномен синергизма биљних активних састојака што је један од основних постулата традиционалне медицине. Наиме, показано је да је укупан ефекат биљног екстракта/комбинације биљних активних супстанци већи од ефекта појединачног изолованог састојка тог екстракта/појединачне супстанце. Управо због тога примена поликомпонентних биљних производа може дати одличне резултате. Правилан одабир лековитих биљних врста, проверен квалитет биљне сировине, пажљив развој формулације и контрола финалног производа воде ефикаснијој и безбеднијој употреби биљних производа.
Која је Ваша порука за крај?
Добро формулисан препарат са одабраним квалитетним биљним сировинама може бити драгоцена помоћ за све врсте кашља. Моје искуство је да вишекомпонентни биљни производи, као што је ХЕРБИКО® са медом, помажу да се смири суви, надражајни и исцрпљујући кашаљ, као и да се олакша елиминација нагомиланог секрета у дисајним путевима. Раствор за оралну примену се лако примењује и дозира, а деца и одрасли најбоље прихватају управо течне фармацеутске препарате за пероралну примену, истиче на крају проф. Павловић.
Цитирано:
*Живановић С., Павловић, Д., Стојановић, Н., Вељковић, М. Attitudes то анд преваленце оф бее продуцт усаге ин педиатриц pulmonology патиентс. Еуропеан Јоурнал оф Интегративе Медицине 27 (2019) 1–6.
**Cough (ацуте): антимицробиал пресцрибинг. НИЦЕ гуиделине. Драфт фор цонсултатион, Аугуст 2018.
***Паул, И.М., Беилер, Ј., МцМонагле, А., Shaffer, М.Л., Дуда, Л., Берлин, Ц.М.Јр. 2007. Effect оф honey, dextromethorphan, анд но треатмент он ноцтурнал cough анд слееп quality фор coughing children анд their парентс. Arch Педиатр Адолесц Мед. 161(12):1140–1146.
****Committee он Хербал Медицинал Продуцтс (ХМПЦ) Еуропеан Медицинес Agency, Оцтобер 2021.