Сви их воле: Да ли знате разлику између џема, пекмеза и мармеладе?
Није на одмет знати.
Све су то посластице, праве се од воћа и шећера и могу да се мажу на хлеб или палачинке, или додају тортама и колачима - али многи не знају каква је разлика између џема, пекмеза и мармеладе.
Најједноставнији трик за одлагање јелке: Одушевио све оне који не уживају превише у кићењу
Прелепа глумица не може без њега: Ово је детаљ који свима упада у очи
Ако сте СТВАРНО решили да смршате, ова цака ће вам бити вредна као злато
Они који тегле слатких производа купују у супермаркетима, најчешће се не баве овим разликама, јер им све пише на амбалажи. Ипак, они који више воле домаће производе знају да се праве на различите начине и не изгледају исто.
Џем се прави од свежег воћа очишћеног од коштица, најчешће се исцепка и слично се прави као слатко, али са упола мање шећера. Многе домаћице прво ушпинују шећер па онда у тај сируп додају цепкано воће, које може да остане у комадићима и кад се заврши кување. Џем се кува краће од пекмеза и мармеладе и по структури је ређи од њих.
Пекмез се кува нешто дуже од џема и у њега се ставља мање шећера. Најчешће се користи сецкано воће. Његова структура је гушће него код џема.
Мармелада је најгушћа, јер се воће најпре самеље или пасира, а потом кува са шећером. По правилу, у мармеладу се ставља мање шећера него у пекмез, а зато се дуже кува, све док се воће не желира и створи густу, компактну структуру.
Било како било, они који воле да се засладе неће много размишљати кад им се тегла нађе на столу, без обзира да ли је реч о мармелади, пекмезу или џему.