АНА ЈЕ ДОКТОРИРАЛА НА ОСКФОРДУ И ЕВО ЊЕНИХ ШЕСТ ЗЛАТНИХ САВЕТА: Гарантовано ће помоћи да завршите студије у року!
Учење заправо може бити веома лако!
На докторским студијама на Оксфорду Ана Ранитовић се, док је похађала обавезне и факултативне онлајн курсеве, суочила са озбиљним недостатком на пољу мотивације. Имала је утисак да је препуштена сама себи као и да је социјални елемент у процесу учења у online курсевима доминантно занемарен. Након што је докторирала, вратила се у Србију и са својим тимом дошла на идеју да покрене online платформу која ће избећи све негативне аспекте са којима се током студија суочавала и омогућити да учење не буде мучење - КАМПСТЕР.
Озбиљним истраживањима, изучавањима процеса учења, мотивације и изазовима са којима се током савладавања градива суочавамо, изграђена је платформа која у свима који се прикључе буди жељу да се свакодневно поново улогују, односно да долазак на платформу и учење не буде обавеза већ жеља, и да захваљујући томе истрају и постигну боље резултате.
Ана је открила којих су то шест златних савета када учимо, на који начин можемо да олакшамо себи усвајање нових информација, и то на основу личног, али и искуства хиљада корисника који су прошли кроз КАМПСТЕР.
- Мој систем се заснива на припремним активностима и редовном раду – нажалост, немам рецепт за блиц спремање испита. С друге стране, овај систем је мање стресан и подстиче разумевање и дугорочно памћење, каже Ана.
1. САЗНАЈТЕ ИСКУСТВА СТАРИЈИХ ГЕНЕРАЦИЈА
Упознајте успешне студенте из старијих генерација и распитајте се унапред о захтевима различитих професора, о спремању испита, о стратегијама које су њима помогле да савладају различите предмете. Без обзира на савете општег типа сваки смер, и сваки предмет, је прича за себе.
2. ПИШИТЕ ДОК СЛУШАТЕ ПРЕДАВАЊЕ
Идите редовно на предавања и на њима активно слушајте и правите белешке. Писање подстиче памћење. То ће делом скратити време потребно за спремање испита касније.
3. НЕ ПОДВЛАЧИТЕ ТОКОМ ПРВОГ ЧИТАЊА
Понављајте у круговима и немојте одмах почети с подвлачењем! Када спремате испит прво једном прочитајте једну целину (нпр. поглавље) без подвлачења. У првом читању немојте да се превише задржавате на детаљима, већ пробајте да разумете смисао. Не можете раздвојити важно од мање важног пре него што прво прочитате цео текст.
4. ЛАГАНО СА ФЛОМАСТЕРИМА
У другом кругу читања подвуците најзначајније (и лагано с фломастерима!) и убележите оно што вам је нејасно или о чему можда имате другачије мишљење или другачији приступ него што је наведено у књизи. Критички приступ градиву помаже разумевање градива па самим тим и памћење. Даље понављајте онолико колико вам време дозвољава и обавезно обратите пажњу на примере и контекст како бисте све повезали.
5. ЗАПИСУЈТЕ ПИТАЊА
Током понављања бележите што више питања и потпитања у вези материје и при преслишавању на та питања одговарајте. Водите евиденцију о томе која питања вам иду лакше а која теже, и фокусирајте се на слабе тачке.
6. ИСКЉУЧИТЕ МОБИЛНИ ТЕЛЕФОН
И савет свих савета - док учите искључите мобилни телефон и док радите не прекидајте рад. Ако вам ово теже иде, онда учите у сегментима. Сегмент може за почетак да буде и 5-10 минута непрекидног рада, па пар минута паузе, и временом да се продужава. Данас због мобилних телефона, друштвених мрежа, дописивања и сталних нотификација сви имамо проблем са пажњом и она, као и све остало, мора да се вежба. То значи да је боље да телефон одложите са стране.