АЈКУЛА ВИЂЕНА НА ЗАКИНТОСУ!: Професор биологије открива ТРИ ВРСТЕ које НАПАДАЈУ ЉУДЕ, а има их у Грчкој, ево да ли има РАЗЛОГА ЗА БРИГУ
Интернетом круже снимци да су се појавиле на неколико локација!
Грчка је са својим разноликим морима дом разним врстама ајкула од оних смртоносних до потпуно безопасних. Пре два дана ајкуле су ухваћене у мреже рибара на Пелопонезу, на острву Килинију и у Саронском заливу града Нафплиа.
Ово није једини случај у задње време, јер је на Криту је мала ајкула изашла близу обале, на Закинтосу је такође виђена њешто већих димензија, а у Серифосу група младих људи је са изненађењем схватила да ајкула од три метра плива поред њиховог гумењака.
Сви се питају шта се то дешава са ајкулама у грчким морима, те данас откривамо имали разлога за бригу.
"Мислио да ће ми ПОЛОМИТИ КИЧМУ И ВРАТ": На овим плажама су ТАЛАСИ НАЈОПАСНИЈИ, стручњаци саветују да никако не радите ово
РАЈСКА ОАЗА У ЕГЕЈСКОМ МОРУ: Ово острво је строго чувана ТАЈНА ГРКА, откријте чари ОСТРВА ТИШИНЕ и МИРА за смешан новац
Грчки професор биологије риба и рибарства Танасис Циклерас открива да ли имате разлога за бригу ако овог лета одлучите да се купате баш у грчким морима.
Он је одговорио на горуће питање да ли ајкуле које живе у грчким морима могу бити потенцијално опасне. Наиме, од око 35 врста које налазимо у Грчкој, три врсте су у неким другим областима оптужене за напад на људе. Међутим, он каже да нема разлога за забринутост:
- Нема разлога за бригу, пошто се ове три врсте налазе у веома - веома - веома ниским концентрацијама у грчким морима и у целом Медитерану. Изузетно је ретко да се ухвате у рибарске мреже или да се нека од ових врста појави на плажи, каже он и додаје:
- У ствари, чак и када се појаве, примерци који долазе у контакт са људима су веома мали. На крају, да напоменем да је највећа врста која се може наћи на нашим просторима потпуно безопасна, јер се храни планктоном.
И поред ових тврдњи многе туристе занима да ли ипак постоји могућност да се појаве близу обале и поред купача, пошто такви снимци круже друштвеним мрежама.
Стручњаци тврде да се овако нешто не може искључити, али за све ове године ништа слично није забележено. За око седам деценија није пријављен ни један напад ајкула у Грчкој. Уз једно упозорење, последњи напад се догодио 1953. године на Крфу. (С времена на време су објављивани неки други снимци, али су се на крају испоставило да су лажни).
Чини се да су појаве ајкули чешће у последње време, међутим професор каже да то није заиста тако:
- Према научним подацима које имамо у рукама и који сежу до краја 2022. године - шта се догодило 2023. видећемо тачно за неколико месеци – то није случај. Нисмо забележили пораст популација. Постоји неколико нових врста које су прешле Средоземно море кроз Суецки канал, али су оне уловљене само једном. То је, другим речима, веома ретка појава.
Професор своје објашњавање завршава изненађујућом изјавом да су ајкуле много угроженије од нас, него ми од њих:
- Историја је показала да су дивље животиње више угрожене од људи него што су људи од дивљих животиња. Поготово када су у питању врсте које имају комерцијалну вредност и могу да донесу много новца на црном тржишту. Мислим да нема разлога за забринутост за људе ако пливају тамо где би иначе ишли да пливају. Е сад, ако рибар аматер намами и унесе велику ајкулу у свој чамац може доћи до напада – то је друга ствар, која би се десила без обзира на околне факторе, завршава он.