10 БОЛЕСТИ КОЈЕ СУ ВЕОМА ЧЕСТО НАСЛЕДНЕ - Ако у породици имате историју ОВИХ ОБОЉЕЊА, предузмите ПРЕВЕНТИВНЕ МЕРЕ
Ипак постоји разлог за забринутост
Ако се питате да ли сте под повишеним ризиком од добијања појединих болести, зато што у ближој породици имате некога ко од њих пати, нисте забринути без разлога, и требало би да поведете рачуна о превенцији.
Немојте одлагати разговор о томе са својим лекаром. Можда се испостави да немате никаквог разлога за бригу, а ако има - боље је да тога будете свесни на време, тако да можете да промените животне навике, уколико је то неопходно.
ТУШИРАО СЕ ВРЕЛОМ ВОДОМ, ПА ЗАВРШИО У БОЛНИЦИ: Мушкарца породица ПРОНАШЛА НА ПОДУ, прекривеног ОСИПОМ у БОРБИ ЗА ДАХ, а разлог је ШОКАНТАН
ЗУБАРКА УПОЗОРАВА: "Ове намирнице никада не бих дала деци да једу, ГОРЕ су од ШЕЋЕРА, изазивају КАРИЈЕС!"
ОПАСАН ЗНАК ДА ВАМ ПРЕТИ СРЧАНИ УДАР: Обавезно проверите! Осети се у тренуку кад нагло устанете
Доносимо вам листу 10 најчешћих болести и здравствених стања о којима би требало да се информишете, уколико неко од чланова ваше породице пати од њих.
Ово није коначна листа, наравно, и на њој се не налазе болести које су очигледно генетски условљене, попут Хантингтонове болести, или цистичне фиброзе на пример.
Јако је важно да разговарате са родитељима и блиском рођацима, о томе да ли се у вашој породици нека од ових стања јављају, и ако је то случај, да о томе поразговарате са својим лекаром и видите можете ли нешто да урадите да смањите ризик од разбољевања.
Грубо говорећи, што је блискије крвно сродство, и што је млађа особа код које се болест појавила, то је виши ризик по здравље. Дакле, ако је ваша мајка имала одређени здравствени проблем у тридесетим годинама, ризик по ваше здравље је виши него ако је тај исти проблем имала ваша даља рођака у својим '80.
Канцер
Ово је, природно, болест која изазива велику забринутост. Али, свега неколико типова канцера преносе се кроз генерације једне породице. На првом месту, ту је рак дојке, и ако је ваша мајка, тетка, сестра или бака имала рак дојке, нарочито ако га је имала у млађем животном добу, јако је важно да идете на редовне превентивне прегледе. Немојте да се "коцкате".
Још један чест тип канцера који се преноси у породици је рак дебелог црева, и поново старосна доб и број чланова једне породице код којих се јавио имају велики значај за одређивање потенцијалног ризика код појединца.
Рак јајника, такође. Уколико имате случајеве рака јајника у породици, важно је да се ради скриниг, и о томе морате обавестити свог гинеколога.
Рак простате такође се понекад јавља из генерације у генерацију, и ако се овај тип канцера јавио код неког од блиских сродника у млађим годинама (рецимо, код вашег брата, оца, ујака, стрица у '40. или '50. годинама), јако је важно да почнете да се контролишете редовно, већ после 30. рођендана.
Кардиоваскуларне болести
Ово укључује и мождане ударе и болести срца. Постоји много фактора који доприносе укупном ризику, укључујући и животне навике, као што су пушење, неактивност или неправилна исхрана. Али, наслеђује се склоност ка кардиоваскуларним болестима, нарочито кроз повишен крвни притисак и повишен холестерол.
Ваш лекар требало би да обрати пажњу на ваш крвни притисак и ниво холестерола, уколико имате историју кардиоваскуларних болести у породици.
Добра ствар је што код кардиоваскуларних болести можете много тога да урадите просто променом животних навика.
Остеопороза
Преурањено "трошење" костију је нешто што се често јавља у више генерација у једној породици. Једноставан начин да проверите како стоје ствари је да после 40. године одете на тест који проверава густину костију. Ово је нарочито важно за жене, пошто је код њих ризик од остеопорозе виши него код мушкараца.
Проблеми са видом
Катаракта, глауком и макуларна дегенерација ока су међу главним узроцима губитка вида. Рано откривање је од кључне важности за ток лечења, па ако се ове болести јављају у вашој породици, идите на редовне офталмолошке прегледе једном годишње.
Артритис
Неки типови артритиса јављају се због "истрошености" зглобова због година на пример, али, гихт, реуматоидни артритис ианкилозни спондилитис су и генетски условљени.
Деменција
Добра вест је да иако се у ретким случајевима деменција, укључујући и поткатегорију у виду Alchajmerove болести, наслеђује, у највећем броју случајева ове болести јављају се спорадично, и не повећавају превише ризик код осталих чланова породице.
Крвни угрушци
Ако је неко од чланова ваше породице имао озбиљнији проблем са стварањем угрушака у крви (дубоку венску тромбозу или емболију плућа, на пример), важно је да ваш лекар то зна. Абнормалности у вези са згрушавањем крви могу да буду наследне, а релативно се лако откривају једноставном анализом крви.
Дијабетес
Навике и начин живота овде имају важну улогу, али наследни фактор дефинитивно утиче на дијабетес, и то значајно. Што раније тога постанете свесни, и што раније уведете промене у начину исхране и степену физичке активности, то је мањи ризик од компликација касније.
Проблеми са менструацијом
Неће се сви проблеми везани за репродуктивно здравље преносити по женској линији, али склоност ка болним менструацијама, ендометриози или синдрому полицистичних јајника је и генетски одређена.
Аутоимуне болести
Ова велика група стања која укључује болести попут лупуса, проблема са штитастом жлездом и целијакију, на пример, често се преноси кроз генерације у једној проодици. Ако неко од чланова ваше породице има неку аутоимуну болест, о томе морате обавестити свог лекара.
На нека од ових стања не можете утицати превише, али за многе од ових болести факторе ризика можете значајно умањити ако промените животне навике и придржавате се савета лекара у вези са превенцијом.