15 НАЈЧЕШЋИХ ПИТАЊА О COVIDU-19: Да ли смемо да пијемо бруфен, КАКО се људи ОПОРАВЕ и шта ако имате АСТМУ?
Ту је и дефинитиван одговор да ли се корона вирус преноси полним путем.
Корона вирус се проширио на укупно 176 земаља . До сада је заражено више од 750.000 људи. Опоравило се више од 146.000, а преминуло 36.000 људи.
ДР КЛАУС КЕНЛАЈН О КОРОНИ НА ДРУГАЧИЈИ НАЧИН: Да ли је у питању епидемија или су криви тестови? (ВИДЕО)
У Србији се број потврђених случајева мења из дана у дан. Светска здравствена организација (СЗО) је званично прогласила глобалну пандемију корона вируса.
Сви су на опрезу, и зато стручњаци одговарају на најчешћа питања читалаца.
1. Многи пролазници на улицама мазе уличне псе и мачке. Да ли корона вирус може да се задржи на крзну и зарази друге људе који помазе животиње?
Без обзира на ризик од корона вируса, требало би увек да перете руке пошто помазите животиње. И док је познато да је Ковид-19 прешао са животиња на људе, још није познато како се преноси и нису забележени случајеви када су се људи заразили преко кућних љубимаца. Из Светске организације за здравље животиња (ОИЕ) истичу да нема доказа да су љубимци заслужни за ширење вируса. Ипак, спроводе се даља тестирања како би се открило да ли и како вирус утиче на животиње. Из ОИЕ такође истичу да би људи који су болесни или узимају терапију за лечење од корона вируса требало да избегавају контакт са псима и да би неко други требало да се стара о њиховим животињама.
2. Уколико неко развије симптоме корона вируса, које кораке би трудна особа требало да преузме?
Уколико неко у кући покаже симптоме корона вируса, препоручује се да осетљиве групе, попут трудница и оних старијих од 65 година, проведу 14 дана у изолацији код пријатеља или друге родбине. Уколико то није могуће, држите се подаље од особа са симптомом што је могуће више. Још увек не постоје докази да су труднице (и њихове бебе) под већим ризиком да оболе од корона вируса, али званичници засад препоручују додатни опрез.
3. Може ли корона вирус да се пренесе полним путем?
- Према досадашњим сазнањима о преносу инфекције, није уочено да се вирус преноси полним путем, али пошто -сексуални односи подразумевају присни контакт, пољубац и додир, то јесу начини преношења овог вируса - наводи Уницеф.
Уколико неко има симптоме или сумњу, неопходно је да се изолује и избегава блиски контакт. У време пандемије посебно треба избегавати сексуалне односе са непознатим особама.
4. Не осећам ни укус ни мирис већ седам дана. Да ли је то симптом?
Стручњаци за ухо, грло и нос у Великој Британији су, такође, приметили да се људи све чешће жале на губитак чула мириса. И све више људи на друштвеним мрежама пријављује изгубљени мирис и укус. Код неких од њих је утврђено да имају корона вирус. За сада нема доказа да су ови симптоми повезани, мада је познато да и током обичне прехладе људи често не осећају мирисе и укусе.
5. Како се људи опораве?
Наша тела су стално изложена микробима, бактеријама и вирусима сваког дана и ми можемо да се изборимо са њима. Ако добијемо нешто попут вируса грипа, обично смо им и раније били изложени па се тело сећа вируса и зна како да се бори са тим. Корона вирус је нов и нико нема још није постао имун на њега. Али то не значи да се од тога не можете опоравити. Досад се од овог вируса потпуно опоравило више од 110.000 људи.
Ипак, ако сте старији или патите од хроничних обољења - могли бисте да имате и озбиљније компликације. Већина ће се опоравити без посебне лекарске помоћи.
6. Шта је права друштвена дистанца?
Под тим се подразумева избегавање контаката са другим људима. Сматра се да то може помоћи како би се спречило ширење корона вируса. Зато надлежни саветују да се ради од куће, мање користи јавни превоз и одложе сва путовања која нису неопходна. Препорука је да се одложе и виђања са пријатељима и изласци у кафиће и ресторане.
У Србији је уведено о ванредно стање и полицијски час - особама старијим од 65 година је привремено забрањено да излазе из куће, а та важи и за све остале од осам увече до пет ујутро.
7. Којим изворима информација могу да верујем?
На сајту Светске здравствене организације постоји мноштво информација о корона вирусу и тај садржај није намењен само научницима и докторима.
У ствари, ту су срушени бројни митови и оповргнуте лажне вести, које се појављују на интернету. А много је таквих - посебно на друштвеним мрежама, зато је важно погледати одакле нека вест долази и могу ли да верујем том извору.
100 % поуздани су СЗО, као и званични извори надлежних.
8. Да ли бруфен помаже?
Интернетом данима круже упозорења да је опасно узимати бруфен (ибупрофен) ако сте заражени корона вирусом. Уз озбиљне медицинске савете, шире се и и лажне вести, које се не заснивају на чињеницама.
Стручњаци за BBC кажу да се ибупрофен не препоручује за лечење симптома које изазива корона. Ипак, они којима је узимање ове врсте лекова преписано због неке друге болести, не би требало да престану са терапијом без консултација са лекаром.
И парацетамол и ибупрофен могу да спусте темптературу и помогну код болести са симптомима сличним грипу. Али ибупрофен и остали нестероидни антиинфламаторни лекови нису прикладни за све јер имају нус-појаве посебно код оних са астмом или кардиоваскуларним проблемима. На сајту британске Националне задравствене службе претходно је стајала препорука да се узимају и парацетамол и бруфен, али су то променили.
- Пошто засад не постоје поуздани докази да ибупрофен може погоршати COVID-19, болест коју изазива корона вирус... Док не будемо имали више информација, узимајте парацетамол да лечите симтоме корона вируса, осим ако вам доктор не каже другачије - наводе британски званичници.
9. Колико вируси опстају на столовима или квакама?
Попут осталих респираторних инфекција као што је грип и Ковид19 се шири у капљицама које излазе из носа или уста заражених. Када се једном накашљете створи се и до 3.000 капљица. Оне падају на друге људе, али и на одећу и околне површине, а неке које су врло сићушне остају у ваздуху. Постоје докази да се вирус дуже задржава на фекалним материјама, тако да они који не перу темељно руке после тоалета могу да заразе све што дотакну. Нека истраживања показују да други корона вирус, попут Сарса и Мерса, преживљавају на металу, стаклу и пластици и до девет дана, ако се те површине не дефинфикују како треба. Неки опстану и до 28 дана на ниским температурама.
Ново истраживање објављено у стручном часопису Њу Ингланд џурнал ов медицин показује да вируси могу да преживе у ваздуху и до три сата после кашљања. Капљице величине 1-5 микрометара, што је 30 пута мање од ширине људске длаке - могу лебдети у мирном ваздуху и до неколико сати. То се односи на ваздух у непроветреним условима, док честице аеросоли брже доспевају на чврсте површине у ваздуху који се креће.
Студија је открила да корона вирус дуже опстаје на картону - и до 24 сата - и до два или три дана на пастици и нерђајућем челику. То упућује да би вирус могао да траје дуже на квакама, пластичним и радним површинама од ламината, као и соталим чврстим површинама.
Научници су утврдили да бакарне површине убију вирусе за око четири сата.
Постоје и бржи начини за уклањање вируса - у року од минута нестају ако површине очистите 70-процентним алкохолом или полупроцентним хидрогеном. На вишим температурама и влажним местима животни век корона вируса може бити краћи.
10. Шта је боље- течни гел или обичан сапун?
Микробиолог Рон Катлер спровео је истраживање колико и шта од средстава за дезинфекцију треба користити. Истраживање је показало да није толико битно шта користите, него начин на који га користите. Иако антибактеријски гелови и пене имају посебне хемикалије и помажу у убијању бактерија, начин на који перете руке, трљање шаке о шаку је најбољи начин да их се отарасите. Најобичнији, тврди, сапун и вода могу надмашити скупе производе по учинку, све док правилно перете руке.
11. Алкохол, али не вотка
Препоруке су да уз темељно прање руку сапуном и водом користите и гел за дезинфекцију како би спречили ширење вируса. Гелови на бази алкохола обично садрже и емолијенсе, средства за омекшавање, који су нежнији према кожи и који садрже минимум 60 до 70 одсто алкохола.
Професорка Сали Блумфилд из Лондонске школе хигијене и тропске медицине каже да не верује да не можете да направите ефикасно средство за чишћење руку, уколико користите алкохол с процентом мањим од 60 одсто.
- Вотка садржи само 40 одсто алкохола и није ефикасна за чишћење руку - каже Блумфилд.
12. Шта представља права самоизолација?
То значи да останете код куће 14 дана и не идете на посао, у школу или друга јавна места, као и да избегавате јавни превоз и такси. Требало би да смањите и контакте са укућанима. Ако су вам потребне намирнице или лекови, наручите доставу, али само до улазних врата, јер не би требало да примате посете. Требало би да се клоните кућних љубимаца - или ако није могуће, да перете руке пре и после додиривања животиња.
13. Колико је корона вирус опасан за људе са астмом?
Респираторне инфекције, попут оне коју изазива корона вирус, могу бити окидачи за астму. Стручњаци упозоравају оне који су забринути због вируса - да првенствено прате упутства за лечење астме. То значи да се превентивно инхалирају колико им је лекар преписао. Тако се смањује ризик да вируси, попут короне, покрену астму.
14. Може ли панична куповина да испразни рафове у супермаркетима?
Не би требало. Кључна порука званичника је да неће доћи до несташице хране и људи не морају да праве залихе - треба да купују оно што им је потребно. И супермаркети ће набавити све производе који им недостају, ако дође до тога. Много већи проблем би могао да буде изостанак радника с посла, ако се уведу такве мере.
15. Можете ли се заразити ако једете храну коју је припремао неко ко има вирус?
Европска Агенција за безбедност хране је објавила да тренутно нема доказа да је храна извор или пут преноса вируса, те из тог разлога није укључена у одговор на епидемију изазвану вирусом. Ипак, неко ко је заражен може пренети вирус ако храну спрема нехигијенски. Зато се свима саветује да перу руке и пре јела и пре припрема хране, како би се зауставило ширење заразе.
РОДИТЕЉИ, ОПРЕЗ! ОВО су симптоми КОРОНАВИРУСА КОД БЕБА - Једна МАМА ЗАРАЖЕНОГ СИНА се обратила СВИМА
Најбољи природни антибиотик и антисептик: Да ли знате која је ово биљка?
Ових 5 делова намирница сви бацамо: Не знамо колико су здрави!
АНКСИОЗНОСТ ИЛИ COVID-19? Ови СИМПТОМИ вас могу натерати да помислите да сте оболели од КОРОНА ВИРУСА