5 не баш безазлених ситуација када узрок надутости није храна или ПМС: Ако имате ове симптоме, ТРК КОД ДОКТОРА
Не занемарујте ово
Према недавно рађеној студији на Универзитету Дортмунд, чак 30 посто људи се жали на сталну надутост. И док су узрок надутости најчешће газирана пића или конзумација махунки, надутост понекад може да буде показатељ озбиљнијих здравствених проблема.
Докторка Шери Рос, гинеколог, саветује да ако приметите неке од наведених симптома и повежете их са хроничном надутошћу обавезно посетите свог лекара.
УКОЧЕНА СУ ВАМ КОЛЕНА и тешко их савијате? Уз помоћ ОВОГА ћете се вратити нормалном животу, а БОЛ ЋЕ НЕСТАТИ
Људи се КУНУ У ОВАЈ РУСКИ ЛЕК: РАДИКАЛНО ЧИСТИ ЈЕТРУ, избацује наталожене ТОКСИНЕ И МАСНОЋУ (РЕЦЕПТ)
Бол у карлици
Иако ретко, бол у карлици може да укасе на карцином јајника, посебно ако је праћен осећајем брзе пуноће за време јела, иако је особа појела сасвим малу количину хране , као и потребом за мокрењем или великом нуждом након јела.
"То је узроковано накупљањем текућине у абдомену и притиском јајника на трбуху или карлици", објашњава доктор Стив Василевм, специјалиста за гинеколошку онкологију са “Јохн Wayne” института за туморе у Калифорнији.
Шта да учините: Не треба да паничите, јер већина наведених симптома углавном указује на бенигне узроке као што су цисте. Међутим, ипак треба да урадите анализе. Најчешће се за откривање рака јајника користи ултразвук, као и тест крви.
Губитак килограма
Око један посто становништва има целијакију, аутоимуну болест за коју је специфична нетолеранција на глутен. Процењује се да целијакија није дијагностификована чак код 83 посто оболелих Американаца или је погрешно дијагностификована, како наводи Удружење “Beyond Целиац”.
"Најчешћи симптоми су дијареја и губитак тежине, али половина одраслих особа с целијакијом има реакције које нису повезане са гастроинтестиналним трактом, укључујући анемију, осип на кожи, главобоље и рану фазу остеопорозе", каже доцтор Девиа Нарајанан.
Шта да учините: Потребно је да одете код гастроентеролога који претрагом крви може да установи да ли постоје одређена антитела која указују на целијакију. Ако је налаз позитиван, потребно је да направите ендоскопију тако да лекар може да узме мали узорак ткива из танког црева за анализу. Ако се потврди да особа има целијакију, терапија је исхрана без глутена.
Грчеви у стомаку
"Ако се грчеви јављају у доњој левој страни стомака, могуће је да се ради о дивертикулитису - стању када доњи део дебелог црева постаје упаљен", каже докторка Рос и објашњава: "Иако се сматра да је то болест старијих људи, дошло је до пораста оболелих, међу млађима од 40 година, како је објављену у часопису Цанадиан Јоурнал оф Gastroenterology. Иако научници још увек нису открили зашто, неки од узрока сматрају исхрану у којој недостаје влакана.
Шта да учините: "Ако су јаки грчеви попраћени грозницом, потребно је одмах да одете код лекара. Вероватно ће бити потребно да урадите тестове крви, урина и столице како би се искључили други извори инфекције, а ако се ради о дивертикулитису, битће потребно да урадите и ЦТ. Лечење се врши антибиотицима и течном дијетом." Након опоравка потребно је у исхрану уведете више влакана, добар почетак је зобена каша за доручак.
Непријатан мирис вагиналног исцетка
"Око пет посто жена у репродуктивној доби (од 18 до 44) доживело је упалну болест карлице узроковану нелеченом хламидијом или гонорејом које из вагине дођу у јајоводне цеви или материцу, услед чега долази до појаве дрхтавице, а ако се болест не лечи може да узрокује неплодност.У раној фази, симптоми могу да буду суптилнији, попут благе боли у карлици, неправилног крварења или проблема приликом мокрења", објашњава докторка Рос.
Шта да учините: Потребно је да одете код гинеколога који ће да вам направи тест на хламидију и гонореју, као и тест крви. Понекад је такође потребно да урадите ултразвук или чак лапараскопију како би се установило колико је инфекција узнапредовала. Болест се лечи антибиотицима и врло ретко операцијом.
Дијареја
"Надутост праћена болом у стомаку и честим проливима може да буде симптом упалне болести црева као што је Хронова болест или улцерозни колитис. Обе болести спадају у упалне болести пробавног тракта", објашњава Нарајанан и додаје да 40 посто времена оболели од ових болести имају попратне симптоме попут: бола у оку, мутног вида, осипа и умора.
Шта да учините: Лекар опште праксе пацијента са овим симптомима упућује код гастроентеролога који потом уради низ тестова међу којима су: тестови крви, столице како би се установила могућа инфекција бактеријама или паразитима, потом ендоскопија, као и биопсија пробавног тракта. Ово су хроничне болести за које до сада није било добре терапије, али нове генерације биолошких лекова показују добре резултате.