Снаја покојне краљице Елизабете II позива све да ПРОВЕРЕ МЛАДЕЖЕ након што јој је откривен МЕЛАНОМ - Примените АБЦДЕ систем ПРОВЕРЕ!
Сара Фергусон, бивша снаја краљице Елизабете ИИ, открила је да се бори против рака коже, посебно малигног меланома, након што је недавно прошла кроз реконструктивну операцију и мастектомију. Ова дијагноза долази само неколико месеци након што је била подвргнута операцији рака дојке, а Сара, која има 64 године, сада апелује на јавност да редовно проверава младеже и препозна знакове овог типа рака кроз АБЦДЕ систем
Сара Фергусон, снаја краљице Елизабете II која је била удата за принца Ендруа, синоћ је открила да се бори против рака коже.
Шокирано откриће војвоткиње од Јорка долази само неколико месеци након што је била подвргнута операцији рака дојке.
Сви знамо да ЛОШЕ ДРЖАЊЕ изиазива БОЛ у ЛЕЂИМА, али и многа ОПАСНИЈА СТАЊА која трају ДОЖИВОТНО - Урадите ТЕСТ да проверите стање КИЧМЕ!
ДОШЛА У БОЛНИЦУ ЗБОГ БОЛОВА У ЛЕЂИМА, а онда су јој доктори саопштили нешто на шта није била спремна! 18-годишњакињи се живот преокренуо из корена
Сара, 64-годишња бивша жена принца Ендруа, уклонила је неколико младежа током реконструктивне операције након мастектомије у јуну. Један је касније идентификован као канцероген.
Након дијагнозе малигног меланома - петог по учесталости рака у Великој Британији - Сара је позвала фанове да 'буду одговорни' и провере младеже.
У Србији од меланома годишње оболи до 600 људи, а умре око трећина, подаци су Института за јавно здравље Милан Јовановић Батут.
Обично је узрокован излагањем УВ светлу, које долази од сунца и вештачких соларијума.
Меланом може почети као нови младеж или у младежу који већ имате.
"МаилОнлине" открива једноставну, АБЦДЕ контролну листу коју лекари користе за уочавање меланома...
А - асиметрично
Ово се односи на симетрију вашег младежа.
Тражење младежа неуједначеног или неправилног облика може вам помоћи да уочите рани знак меланома.
То је зато што, за разлику од нормалних младежа који су обично округли са глатким ивицама, меланоми често нису симетрични.
Они могу имати две различите половине облика и неравне ивице, према НХС.
Ако се младеж истиче и изгледа другачије од ваших других младежа, саветује се да га прегледа ваш лекар опште праксе.
Б - граница
Ово се односи на облик ивица вашег младежа.
Такође је већа вероватноћа да ће меланоми имати неправилне ивице или да имају замућене или назубљене ивице, каже Цанцер Research УК.
Поређења ради, Макмилан каже да обичне младежи"обично имају јасну, глатку ивицу".
Могу се појавити на било ком делу тела.
Код мушкараца, меланоми се најчешће налазе на леђима, а код жена су најчешће ноге, каже добротворна организација.
Ц - боја
Ово се односи на боју младежа.
Младеж различитих нијанси и боја може бити меланом.
Меланоми могу имати различите нијансе од мешавине браон и црне до црвене, ружичасте, беле или чак плаве нијансе, каже Макмилан.
Међутим, нормални младежи су обично само нијансе браон.
Неки људи са бледом кожом или светлом косом добијају меланоме који су црвени и ружичасти, али не и браон, каже Макмилан.
Добротворна организација додаје да се ово зове амеланотични меланом и да је реткост у поређењу са другим врстама меланома.
Д - пречник
Ово се односи на величину младежа и колико је широка.
Обично су младежи само величине краја оловке или мање. Али ако уочите младеж ширине више од 6 mm, то би могао бити меланом.
Макмилан каже да ће људи са пуно младежа, укључујући и оне веће од 5 mm, вероватно бити ту годинама без промене.
- Препоручује се да особе са много младежа или већим младежима их прегледа дерматолог, каже добротворна организација. - Ово је важно ако сте у прошлости имали промене на младежама.
Е – еволуција
Ово се односи на то како се ваш младеж може развијати и мењати.
Већина безопасних младежа остаје истог облика током времена, али меланоми често добијају веће промене у облику, па чак и у боји.
Промена облика може укључити да подручје постаје подигнуто или у облику куполе, каже Macmillan. Ако је младеж раван, може остати такав, али постати шири, додаје.
Не треба само пазити на величину и облик да меланоми такође могу постати отечени и упаљени.
То може довести до тога да постану свраб или пецкање, да крваре и да се перутају, упозорава НХС.
Неки меланоми се развијају из постојећих младежа и расту на ономе што је раније била нормална кожа, каже Цанцер Research УК.
Дакле, важно је пазити на промене и ако било који "нормални младеж" сврби, натече или почне да постаје иритиран.
Али што се меланом раније пронађе, то је лакше лечити, па је важно да се што пре обратите свом лекару опште праксе ако имате ове промене на кожи, упозорава Цанцер Research УК.