Изгледа да сви ЈЕДЕМО ИНСЕКТЕ! У овим намирницама налази се по ЗДРАВЉЕ веома ОПАСАН АДИТИВ добијен од МРТБИХ БУБА
Показало се да прекомеран унос изазива стања од благих реакција до анафилактичког шока
Да ли знате шта је заједничко чајној кобасици, бомбонама и соку од јагоде?
У свима њима налазе се вештачка боја која се добија од мртвих инсеката. Да, добро сте прочитали! У питању је адитив који је у све чешће на тапету испитивања стручњака.
Претерана конзумација таквих производа који садрже штетне материје може да нашкоди здрављу, зато је читање ситних слова на декларацији нужно, јер једино тако можемо да откријемо што стварно једемо.
"ЈУГ СРБИЈЕ је НАЈУГРОЖЕНИЈИ" - РАК ДОЈКЕ један од водећих УЗРОКА СМРТИ жена у Србији! Марија Лакић открива: "Жене се ПЛАШЕ прегледа"
Сања Вучић апелује - ИЗВАДИТЕ КРВ, АНТИТЕЛА И ВИТАМИН Д! "Није ми било добро, била сам нерасположена"
Адитив под називом Е120 се добија од женке инсекта (као екстракт) које живе на биљним површинама у Перуу, Америци и Канарским острвима.. Позната је и као "кошенил", "кармин" и "карминска киселина" и користи се у производњи сосева, кечапа, глазуре, сокова.
На домаћем тржишту се тренутно налази више од 50 производа који садрже овај састојак. Највећим делом реч је о производима који су намењени деци.
Произвођачи истичу да се сматра безопасним додатком, постоје људи који су алергични на адитив Е-120 и сличне састојке. Кармин садржан у производу може изазвати анафилактички шок код ових људи. Такође, адитив Е-120 може изазвати алергијске реакције у контакту са кожом.
Европски ауторитети из области безбедности хране су многе научне радове посветили испитивању овог адитива, обрађујући следеће здравствене аспекте:
- Хиперактивност код деце;
- Алергије;
- Алергијске реакције;
- Астму;
- Генотоксичност.
Алергијске реакције које изазива овај адитив јављају се у виду ангиоедема, копривњаче, екцема, атопијског дерматитиса, бронхоспазма, алергијског бронхиолитиса, и слично.
Стручњаци упозоравају да се овај адитив често крије иза назива природна боја, али само зато што се добија сушењем мртвих инсеката оз групе кошенила.
Нутриционисти упозоравају да овог адитива има у бомбонама, саламама, пудинзима, чоколадама, кечапима, сосевима, протеинским шејковима, чајним кобасицама, ратлуцима...
Време испољавања алергијских реакција након узимања овог адитива зависи од агрегатног стања производа који га садржи. Ако је намирница течног агрегатног стања време испољавања алергија је пола сата, а ако је чврстог стања испољиће се за неколико сати.