Нутрициониста УПОЗОРАВА - ОПРЕЗНО са ХЛЕБОМ који се продаје упакован, има један састојак који треба избегавати
Читајте декларације производа, тако ће вам бити најјасније шта је прихватљиво у свакодневној исхрани!
Хлеб је намирница без које не може да се замисли оброк у нашој традиционалној кухињи. На тржишту постоје разне врсте хлебова, а најпродаванији је бели хлеб од брашна тип 500. Поред брашна, традиционална припрема теста не може се замислити без воде, квасца и соли.
Како је потражња за хлебом велика, индустријски произвођачи додају одређене врсте шећера и адитива који продужавају рок употребе, чинећи да хлеб дуже остане свеж.
Потрошачи су мишљења да се више исплати куповина хлеба са продуженим роком трајања, јер се не постане "бајат" одмах сутра дан. Зато смо питали нутриционискињу Аниту Алтеров колико је такав хлеб здрав и да ли адитиви утичу на његову нутритивну вредност.
Без овога БРАКОВИ ПРОПАДАЈУ - Ево шта је битно да би однос трајао деценијама, љубав није довољна
Супа од КОСТИЈУ И ЦРНИ ЛУК на ЛИСТИ! Намирнице које у рекордном року јачају имунитет, предлог НУТРИЦИОНИСТЕ
Лекар УПОЗОРАВА - Ове ДВЕ НАМИРНИЦЕ су веома ЛОШЕ за ИМУНИТЕТ, а свакодневно их конзумирамо (ВИДЕО)
- Последњих година, доста су у употреби и хлебови од интегралног пшеничног брашна, као и од других врсти брашна - раж, јечам, овас. Доста су популарни и хлебови без глутена, па можете наћи и хлеб од кукурузног брашна, хељдиног, од леблебија, проса, пиринч, започиње нутриционискиња и објашњава који су хлебови најздравији за конзумацију:
- Најздравији су хлебови са краћим роком трајања, без адитива и конзерванаса, са природним квасцем, а прављени од различитих врста житарица. С обзиром да имају краћи рок трајања и да немају конзервансе и адитиве пожељно их је чувати у фрижидеру, а може и у замрзивачу.
- Што се тиче хлебова са продуженим роком трајања, у њих се додају разни адитиви који продужавају рок трајања, спречавају појаву буђи, побољшавају физичке карактеристике хлеба. Они чине да хлеб остане свеж и након месец дана од производње.
Да се подсетимо, када купујемо било који производ важно је да анализирамо његову декларацију како бисмо утврдили да ли је састав намирница здрав или да ли одговара нашем здравственом стању. На почетку увек иду састојци који се налазе у највећем проценту у производима.
- У овом хлебу највише има брашна тип 1100, затим воде, шећера итд. Брашно тип 1100 се добија млевењем свих делова зрна и богато је витамином Е и витаминима Б групе, као и минералима Мг, Ца, П, К, као и биљним влакнима. Од масноћа је коришћено сунцокретово уље (највероватније рафинисано) које не препоручујем у исхрани због тога што повећава ниво лоших масноћа у крви (триглицериди и ЛДЛ холестерол), каже она и додаје да је врло важно проверити количину соли:
- Што се тиче количине соли, присутно је 1,03 г соли на 100 г намирнице, а препоруке су да овакви хлебови који су прављени од брашна целог зрна садрже
0,5 г соли на 100г намирнице. Иначе, дневне препоруке за унос соли су 5 г, па особе које имају хипертензију морају строго да воде рачуна о уносу оваквих хлебова, јер се у току дана со уноси и кроз друге намирнице, па кад све саберемо то некада буде много више од препоручене дозе.
- Што се тиче количине дијетних влакана у хлебовима који се праве од брашна целог зрна требало би да има око 6-7 г на 100г, док овде видимо да има свега 1,19 г влакана. Влакна су јако битна у исхрани, утичу на имунитет, на добар рад црева, превенцију настанак лошег холестерола, високог шећера итд.
Што се тиче адитива, постоји позитивна листа адитива, који су дозвољени у прехрамбеној индустрији у одређеним количинама. Имајте на уму да се та листа стално мења, да се укључују и искључују повремено неки адитиви који не задовољавају захтеве.
- Е 282- спада у групу конзерванаса и користи се да се продужи рок трајања производа и спречи микробиолошку контаминацију производа. Е 300- аскорбинска киселина или витамин Ц је безбедан адитив. То је антиоксиданс који спречава труљење производа. Е 472- емулгатор који се користи као средство за побољшање хлеба, каже Анита и каже да је "домаће" увек најбоље, стога препоручује да засучете рукаве, узмете оклагију и баците се на посао:
- Најбоља опција је да припремите свој хлеб код куће, од здравијих варијанти брашна и да га обогатите састојцима попут семенки (сусам, бундева, лан, сунцокрет), затим псилијумом, чиа семенкама, неким биљним зачинима исл. На нашу срећу, постоје и мали произвођачи хлеба који праве изврсне хлебове, без адитива и конзерванаса, са природним квасцем, које врло лако можете прилагодити свом здравственом стању и без бриге уживати у сјајним укусима домаћег хлеба.
- И запамтите, што мање састојака, то је хлеб здравији, закључује она.