Ако идете на летовање, ево шта све ОБАВЕЗНО треба да понесете у вашој ПУТНОЈ АПОТЕЦИ!
Боље је да будете спремни...
Иако људи одлазе на летовања како би се одморили и опустили, никада не знате какве незгоде могу да се догоде тамо, макар оне здравственог типа.
Поједине тегобе можете спречити превенцијом, али и такође излечити уколико реагујете на време и имате све што је потребно у вашој "путној апотеци".
Овако се ПРАВИЛНО ПЕРУ ДРВЕНЕ ДАСКЕ ЗА СЕЧЕЊЕ: Прво поспете СО, а онда ОВА намирница прави магију! (ВИДЕО)
Многи обожавају трешње, а не знају да одлично помажу код ОВЕ ЖЕНСКЕ БОЉКЕ! Веома су здраве и корисне!
Сећате се Кебине ћерке? Наташа Којић ЖАРИ И ПАЛИ по Калифорнијским плажама у мини бикинију! (ФОТО)
Фармацеут Марија Ђурић за Телеграф истиче да је "мала путна апотека" нешто без чега не би требало кретати на пут, али и саветује шта би требало да садржи.
- Пре свега, наравно, потребно је понети крему за сунчање, која би требало да има одговарајући заштитни фактотр - каже Ђурић.
Она објашњава да је за одрасле довољно да то буду препарати са фактором 30 док је за децу пожељно 50.
- Поред тога, уколико неко има проблем са повраћањем и мучнинама током путовања потребно је понети и таблете против повраћања које се узимају пред пут. Одрасли пију целу таблету, деца школског узраста половину, а за предшколце довољна је четвртина - објашњава фармацеут.
Ђурић додаје да је неопходно понети топломер, али и лекове за обарање температуре.
- Важно је да имате топломер уз себе, како бисте могли, ако посумњате, да утврдите да ли неко има повишену температуру. Обавезно понесите антипиретике. Поред тога што су лекови за обарање температуре, они су добри и за ублажавање болова. За децу је најбољи сируп, али није на одмет понети и чепиће - саветује саговорница.
Пожељно је, како каже, имати у тој малој апотеци и лекове против алергије.
- Антихистаминици су вам потребни уколико дође до неке алергијске реакције. Дешава се нарочито код деце да се појаве алергије. Уз то лекови против алергија су добри за смирење уједа комараца, ако имате бурну реакцију, оток и црвенило. Када смо већ код комараца, немојте заборавити ни неки спреј против ових напасти - саветује фармацеут.
Она наводи да није згорег имати у малој путној апотеци и капи за нос, уши и очи.
- Капи за нос су одличне за прву помоћ код мале прехладе, док за очи могу да се користе код црвенила које се јави као последица дугог роњења или ако песак уђе у очи. Капи за уши такође могу да буду корисне, посебно код деце ако им се запуше уши од много потапања у воду и приликом роњења - објашњава фармацеут.
На одмору се, због промене климе, али често и другачије хране и воде догоди да, нарочито деца, добију дијареју. Пробиотици су такође саставни део путне апотеке.
- Понесите обавезно пробиотик, али је важно да имате и неко средство за рехидратацију, нарочито ако путујете са мањом децом или бебама. Они на мору умеју да одреагују дијарејом и повраћањем, а овакви препарати ће вам помоћи да брзо поврате изгубљене електролите - каже Ђурић.
Она истиче да је добро имати уз себе и антибиотик и антибитоску крему, али да, антибиотике посебно не смете користити без консултација са лекаром.
- Добро је имати неки антибиотик широког спектра дејства, али немојте да га употребљавате без консултација са лекаром. Антибиотска крема може да буде крисна код разних инфекција на кожи - објашњава фармацеут.
Саговорница саветује да је добро понети и неки антисептички раствор, као и стерилну газу и ханзапласт.
- И одраслима, а посебно деци на мору се деси да се огребу на стену или посеку на неки камен, па је добро имати антисептички раствор за те прилике. Уз њега понесите ханзапласт и стерилну газу, то не заузима много простора у торби, а може вам бити од велике помоћи - закључује Ђурић.