КАКО ИЗБЕЋИ ДОБРО ПОЗНАТИ ЈО-ЈО ЕФЕКАТ? Уз ове савете нежељени килограми се НЕЋЕ вратити!
Проблем многих...
Проблем са којим се многи људи суочавају током дијете је такозвани јојо ефекат. Јо-јо ефекат подразумева да људи више пута мршаве али и враћају телесну тежину коју су изгубили.
Постављају се питања – зашто је тако тешко задржати тежину? Оставља ли последице јо-јо ефекат и шта можете учинити поводом тога?
Чим устанете пијете КАФУ? Ево шта се догађа у телу следећих шест сати
НЕСАНИЦА, ПОРЕМЕЋАЈ ХОРМОНА: Ево како време које проводимо гледајући у ЕКРАН утиче на наше ЗДРАВЉЕ
Интолеранција на ЛАКТОЗУ: Ако приметите неки од ових симптома, ХИТНО се јавите ЛЕКАРУ!
Овај чланак објашњава јо-јо ефекат и даје вам савете који вам могу помоћи да га спречите.
Јо-јо ефекат је врло честа појава, управо тај ефекат људима стаје на пут ка резултату и отежава им да одрже своју жељену тежину. Људи мршаве, али онда након што дођу до свог циља врате сву изгубљену тежину, а затим се овај поступак понавља изнова и изнова.
Читав процес мршављења се претвара у један зачарани круг у којем је све теже мршавити. Овај ефекат не само да има негативан утицај на тело, већ може имати и озбиљне последице и по ментално здравље.
Губитак килограма у основи представља сигнал који вашем телу даје до знања да нема довољно хране те га поставља у „режим преживљавања“, што отежава губитак килограма.
Наравно, ово се неће догодити након неколико дана, али дужи периоди ограничења калорија и рестриктивних дијета може довести организам у ову ситуацију.
Још једна негативна страна тог стреса је што може да има јак негативан утицај на ваш сан. Недостатак сна може драматично смањити вашу вољу и мотивацију и на тај начин вас вратити поново корак у назад.
Када сте на растриктивној дијети и када не тренирате у почетку је мршављење резултат губитка вишка течности и мишића уместо масних наслага.
Оног тренутка када се ваша мишићна маса смањи, тело ће се прилагодити успоравањем метаболизма. Због тога је готово немогуће изгубити више килограма, јер ће ваше тело почети да штеди енергију и штити своје масне залихе.
Ово је такође само један од разлога зашто је добро тренирати када сте на дијети (такође важно је да уносите и довољно протеина), јер вам то може помоћи да ваше тело не изгуби превише мишићне масе током тог периода посебне исхране.
Све масне ћелије у вашем телу производе лептин. Лептин је хормон који контролише ниво глади сигнализирајући вашем мозгу да има довољно енергије. Када кренете на дијету, количина лептина у вашем телу ће опасти.
Ово доводи до повећавања апетита и глади, јер тело жели да допуни масне ћелије. Такође, низак ниво лептина може имати утицај на то да се осећате и мање сито после оброка.
Јо-јо ефекат може имати негативан утицај на ваше ментално здравље.
Може вас довести у ситуацију у којој превише размишљате о дијети и у којој превише мислите о својој тежини и како изгледате. Долазите до тачке у којој увек пратите калорије и фокусирате се на то шта можете или не можете јести.
Све ово може утицати на то да имате лош однос са храном, па чак и да изгубите контролу над својим здрављем.
Губитак килограма свакако може побољшати ваше здравље и помоћи вам да смањите ризик од разних болести попут високог крвног притиска, дијабетеса типа 2, кардиоваскуларних болести…
Међутим, не значи да постајете здравији када покушавате да смршате. Важан је начин на који то чините. Балансирана исхрана и рестриктивне дијете нису иста ствар.
Губитак килограма долази са много физичког и менталног стреса, а поновно добијање на тежини заправо повећава ризик од хроничних болести.
Имајте на уму да дјете нису увек најбоље решење за ваш проблем са вишком килограма. Кључ је да промените стил живота и да здраве навике буду део вашег сваког дана.