АМБУЛАНТЕ ПУНЕ МЛАДИХ: Коси их "БОЛЕСТ СТАРИХ ЉУДИ", највећа опасност за срце долази ујутру
Људи су под хроничним стресом, стално су забринути, а здравствене контроле су се проредиле! Отуда оволико случајева хипертензије и инфаркта код младих људи...
Због наглих промена времена, у амбулантама у Србији све је већи број пацијената са нестабилним крвним притиском, а лекари откривају све више случајева хипертензије и све је чешћи инфаркт срца. Поред чињенице да скоро сваки други становник Србије пати од повишеног крвног притиска, пандемија ковида је је погоршала ситуацију. Људи су под хроничним стресом, стално су забринути, а здравствене контроле су се проредиле. Уз све то, постковид појачава ризик од запаљења срчаног мишића.
ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША НИКАД БОЉЕ НИЈЕ ИЗГЛЕДАЛА: Захваљујући ОВОЈ ДИЈЕТИ линију је довела до савршенства
ЕЛИМИНИШУ ЗАДАХ - Намирнице које ПОМАЖУ да увек имате ПРИЈАТАН ДАХ, а ево које морате избегавати
"Болесници се жале на јаче лупање срца, недостатак ваздуха и замор при интензивнијем раду и ходу, нарочито при пењању узбрдо. Присутан је и хроничан умор. Само срце услед свега тога убрзано ради, па долази до повећања крвног притиска", изјавио је др Драган Миљковић за Блиц. Према његовим речима, две трећине постковид пацијената има проблеме са срчаним мишићем, док је код 25 одсто нађена фиброза плућа.
Он истиче да се сви морају јавити кардиологу после прележаног ковида, јер и они који никад нису имали повишен притисак добијају хипертензију после короне. Осим постковид синдрома разлог за скокове крвног притиска може да буде и нагла промена времена, из топлог у хладно и обрнуто, без могућности да се организам постепено адаптира.
Према речима др Слађане Божовић Огаревић, инфаркт миокарда све чешћи код људи млађих од 40 година, а повећана учесталост се, између осталог, везује и за лоше животне навике и наследни фактор. "Инфаркт се најчешће јавља у јутарњим сатима, а код око половине болесника настаје након екстремне физичке активности или емоционалног стреса", каже докторка са Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње".
Да подсетимо, симптоми инфаркта су бол у грудима, код неког врло благ, више као осећај тежине, а код других оштар и пробадајући. Може се јавити јак бол у руци, врату па чак и вилици, као и осећај врелине или притиска у грудима.
Знаци могу бити и недостатак ваздуха, мучнина, знојење, вртоглавица. Жене се ређе од мушкараца пожале да се осећале умор или патиле од несанице пре инфаркта. Често пријављују да им се бол ширио у пределу леђа, рамена па и абдомена, као и да су имале мучнину и повраћање.
Ризик од срчаног удара се може смањити здравом исхраном, као и редовним вежбањем, које треба да траје око 150 минута недељно.
Ако до инфаркта ипак дође, треба хитно да урадите две ствари. Једна је да позовете хитну помоћ, јер је лекарска интервенција најзначајнија у првих сат времена. Друга је да попијете аспирин, лек који утиче на брзо ширење крвних судова.
"Није добро узимати аспирин редовно и на своју руку, без консултације са лекаром", рекао је др Ивановић, гостујући у Јутарњем програму ТВ Прва. "То је ипак лек а не суплемент." Међутим, треба увек да га имате у кући, јер може да буде спасоносан у оваквим ситуацијама.