БАТУТ ИЗДАО ОБАВЕШТЕЊЕ - У Србији регистрована 43 случаја, све почиње са повишеном температуром и главобољом
Вирус Западног Нила настаје од уједа комарца, а изазива енцефалитис или менингитис. На људе се преноси преко уједа инфицираног комарца, који постаје заражен када уједе птицу која носи овај вирус.
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" огласио се поводом актуелне епидемиолошке ситуације о грозници Западног Нила. На територији Републике Србије у периоду од 9. до 15 септембра регистровано је седам случајева више него претходне седмице.
На основу података достављених Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", на територији Републике Србије до 16.9.2024. године регистрована су 43 аутохтона случаја оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији.
Пријављени случајеви су са територије:
Града Београда (11 случајева)
Јужнобанатског (шест случајева)
Јужнобачког (шест случаја)
Подунавског (пет случајева)
Средњобанатског (три случаја)
Шумадијског (два случаја)
Мачванског (два случаја)
Западнобачког (два случаја)
Севернобачког (један случај)
Браничевског (један случај)
Рашког (један случај)
Севернобанатског (један случај)
Косовског (један случај)
Сремског (један случај) округа
Просечна старост оболелих је 59 година.
Такође, на територији Мачванског округа регистрован је и један случај грознице Западног Нила са вероватним местом заражавања у Грчкој.
Шта је Вирус Западног Нила?
Вирус Западног Нила настаје од уједа комарца, а изазива енцефалитис или менингитис. На људе се преноси преко уједа инфицираног комарца, који постаје заражен када уједе птицу која носи овај вирус.
Који су симптоми вируса Западног Нила?
Највећи број људи који су инфицирани вирусом Западног Нила немају никакве симптоме или, пре потпуног оздрављења, показују благе знаке болести као што су повишена температура, главобоља и болови у телу. Код неких људи може да се јави благи осип или отечене лимфне жлезде. Код неких појединаца нарочито старих особа, вирус Западног Нила може да изазове озбиљну болест која дјелује на мождано ткиво. У врло озбиљним случајевима може да изазове стално оштећење живаца и да буде смртоносна.