РАЗВОД У НАЈАВИ:Б Ове ЧЕТИРИ СИТУАЦИЈЕ могу бити веома ЛОШЕ за ВЕЗУ, избегавајте овакво понашање
Обратите пажњу ако се понавља...
Не постоји исти брак, као што не постоји исти пар. Свако гради однос са партнером у вези и ван ње. Међутим, разлози због којих се људи разводе, а није само престанак емоција, на неки начин су слични.
Представаљмо вам неколико разлога због којих веза, брак може да пропадне.
Критиковање
Критиковање је тип комуникације у којем једна страна животне или љубавне проблеме види као недостатак карактерних особина код партнера. Оне најчешће почињу речима "увек" или "никад", а односе се на оно што партнер ради или не ради.
Оно се разликује од приговарања које је нормалан и здрав аспект односа. Уколико се нико никада не жали, с временом ће доћи до нагомилавања незадовољства и његове ескалације. Приговарање је фокусирано на стварни проблем, који тим путем може и да се реши.
На пример, критиковање би било: "Веома сам уморна и тебе никад није брига за то. Увек остављаш неопране судове у судопери"! Приговарање би звучало овако: "Много сам уморна на крају дана и фрустрира ме судопера пуна прљавих судова".
ПРЕМИНУЛА ГЛУМИЦА ВЕСНА МАЛОХОЏИЋ: Знамо је по улогама у култним СРПСКИМ ФИЛМОВИМА и серијама
Одбрамбени став
Одбрамбени став је реакција на критику. Ако један партнер заузме одбрамбени став, друга страна ће веровати да није чуо његове/њене потребе. То неће добро утицати на везу, а могуће је да ће и појачати критиковање.
Одбрамбени став се може испољавати на више начина. Кроз претерано објашњавање: "Па, опрао бих судове, али кад сам почео да га перем, нестало ми је детерџента, а онда сам отишао у продавницу и…", кроз менталитет жртве: "Увек си према мени тако зла!".
Може да дође и до контра-критике: "Судове ћу да почнем да перем кад ти почнеш да се боље бринеш за двориште. Увек то занемарујеш", или: "Знам да судови нису опрани, али зар не можеш бар вечерас то да игноришеш?".
Уместо одбрамбеног става боље је преиспитати целу ситуацију и преузети одговорност за део проблема, па макар тај део био врло мали.
Подизање зида
То је ситуација кад партнер током разговора почне да се понаша као да гради зид око себе и дистанцира се. Другој страни то може да сее чини као да не друга страна не мари за његова/њена осећања, добробит… У таквој ситуацији партнер који се дистанцира често скреће поглед, ћути већи део времена, а можда ће и прекрстити руке на грудима.
Такав став указује да је партнер психички преплављен па тело почиње да реагује као када се налази у некој опасности – отпушта хормоне стреса, срце се убрзава и долази до снажне потребе за бегом.
У таквој ситуацији је мудро узети 20 минута паузе, прошетати, дубоко дисати, некако се смирити, и тек након тога разговарати с партнером о проблему.
Презир
Презир у браку се најчешће развија кроз дугогодишње осећање огорчености или након партнерове издаје. Али, неки људи науче да показују презир према другима јер су то гледали код својих родитеља кроз одрастање, па се и као одрасли тако понашају кад су узрујани.
Презир можемо да назовемо предимензионираном критиком, а особа која презире партнера, у ствари, заузима супериоран став изражавајући своје незадовољство срамоћењем и злобним сарказмом, а све то да би другу страну максимално понизила.
Пример како презир звучи: "Ох, наравно, ушла сам у прљаву кућу након дугог дана. Шта бих друго могла да очекујем од неког попут тебе? Требала сам да знам колико ћеш бити лењ кад сам упознала твоју породицу".