Бранка Веселиновић преминула је у 105. години, многи би помислили да је "умрла од старости", а ево шта МЕДИЦИНА каже!
У свакодневном говору "смрт од старости" звучи прихватљиво, међутим, ово је медицински непоткрепљен узрок.
Прослављена глумица Бранка Веселиновић преминула је данас у 105. години живота.
Осим по томе што је била најстарија жива глумица, са преко 100 позоришних улога и преко 50 у филмовима и серијама, Бранка ће дефинитивно остати упамћена као велики хуманиста и заљубљеник у живот и уметност.
ТУГА, ПОСЛЕДЊА ЖЕЉА ЈОЈ СЕ НИЈЕ ОСТВАРИЛА: Бранка Веселиновић је пре смрти ЖЕЛЕЛА само ЈЕДНУ ствар
КУВАЛА ЗА СИРОМАШНУ, А СВОЈУ ДЕЦУ НИЈЕ МОГЛА ДА ИМА! Глумица Бранка Веселиновић целог живота ПОМАГАЛА НАЈМЛАЂЕ
Њена добра пријатељица и колегиница, Ева Рас, за портал "Србија Данас" открила је да је Веселиновићева била доброг здравља и да је до последњег дана била јака. Будући да је дочекала изузетно дубоку старост, те да није познато да је имала било каквих здравствених тегоба, може се рећи да је Бранка Веселиновић "умрла од старости".
У свакодневном говору "смрт од старости" звучи прихватљиво, међутим, ово је медицински непоткрепљен узрок, који увек намеће питање о томе како је неко умро, а такође може бити тежак ударац и за породицу и остале блиске људе које су остале без вољене особе.
Са медицинског становишта, као узрок смрти увек мора постојати објашњење у виду неких здравствених тегоба, а као најчешћи узрочници смрти старих особа наводе се деменција, Alchajmer, мождани удар, рак или срчани удар.
Старост као неприхватљив узрок смрти
У 20. и 21. веку, старост се ретко користила као узрок смрти и због тога што породица преминулог ретко када године покојника прихвата као објашњење. Истраживања показују да породице у великом броју желе приближније информације о томе како је њихова вољена особа умрла, не само зато што то може бити корисно за решавање њихових здравствених проблема, већ и зато што омогућава да лакше прихвате смрт вољене особе или члана породице.
Старење само по себи није узрок смрти. Када кажемо да је неко умро од старости, обично се мисли на резултат неке болести, као што је упала плућа, или резултат неког догађаја, нпр. инфаркт, који би млађа и јача особа врло вероватно преживела. Смрт старијих особа је најчешће акумулација догађаја и болести.
Шта је онда старење?
Људска раса није одувек живела довољно дуго да би уопште почела да стари. Томе су највише доприносиле болести, за које данас постоји лек или вакцина, попут туберкулозе или великих богиња. Тек у прошлом веку људи су почели да живе двоструко дуже него њихови преци пре само сто година. Сада проводимо велики део живота, готово пола, старећи пре него што умремо.
Краљица Елизабета званично преминула од "старости"
У изводу из матичне књиге умрлих, недавно преминуле британске краљице Елизабете Друге као званични узрок смрти заиста стоји "старост". Можда ће неко помислити да је тражење другог узрока смрти краљице у 96. години морбидно и непотребно, а неко ће можда сматрати да краљевска породица има право на своју интиму и задржавање оваквих информација за себе, те да не треба да износе најинтимније детаље краљичине смрти, међутим, конкретан узрок смрти некога ко је живео привилегованим животом и ко је умро у дубокој старости, на пример, може нам много рећи о томе како да водимо здрав живот и планирамо такозвану „лаку" смрт.