БУДИТЕ НА ОПРЕЗУ: Ова храна постаје ОТРОВНА када се накнадно загрева!
Боље је или да је једете хладну, или да је баците.
Опште је познато да су свеже припремљене намирнице и најздравије. Међутим, многи људи једноставно немају времена да сваки пут спремају свежу храну, па прибегавају подгревању.
Ипак, потребно је знати да постоје намирнице, које никако не смете да подргевате јер ћете тако угрозити ваш организам:
КРАЉИЦА ЦРВЕНОГ ТЕПИХА: Дакота Џонсон блистала у "НУДЕ" хаљини, а ево КОЛИКО само коштају њене сандале!
Јели сте пре сат времена и већ сте ГЛАДНИ? Постоји 14 разлога за то, а један је посебно ОПАСАН!
ЗА 6 МЕСЕЦИ, 30 КИЛА МАЊЕ: И ова наша водитељка је ИШЛА ПОД НОЖ - смањење желуца јој променило живот!
Целер – Ако сте скували супу у којој је коренасто поврће, пре свега свежи целер, побрините се да га, пре подгревања, извадите из шерпе. Целер садржи нитрате који постају отровни ако се накнадно загревају. Исто важи и за шаргарепу, репу и цвеклу.
Спанаћ – Ово зелено лиснато поврће такође не би смело да се подгрева након што је једном скувано. Разлог су такође нитрати, који сами по себи нису токсични, али ако спанаћ подгревате, то би могли да постану.
Печурке – Било да је реч о омлету, сосу или супи од печурака, важи исто правило – не подгревајте. Печурке су осетљива намирница и морају се јести док су свеже припремљене. Њихова конзумација након подгревања може довести до пробавних сметњи – грчева и пролива.
Кромпир – Сигурно вам је некада остало печеног или пире кромпира у некој посуди након вечере. Нешто касније, ивице су му постале црне. То је довољан знак да ова, већ термички обрађена намирница, више не би смела ни да се подгрева, ни да се једе. Када се охлади, у кромпиру долази до повећања удела отпорног скроба који има пробиотско деловање.
Пиринач – Неки скувају већу количину пиринча па је оставе у фрижидеру и подгревају према потреби. Али, то никако није добра идеја. Пиринач, сам по себи, није проблематичан, већ је проблематично његово чување па се тако у нескуваном пиринчу могу наћи бактерије које могу да доведу до тровања. Кувањем се те бактерије уништавају, али никада са сигурношћу не можемо да знамо да ли су уништене баш све. Из тог разлога не препоричује се конзумирање пиринча након што се охладио јер су то идеални услови да се преживеле бактерије размноже и изазову здравствене проблеме у облику пролива, повраћања па чак и тровања.
Јаја – У којем год облику их припремили – кајгана, печена на око, кувана – јаја не смеју да се подгревају. Увек је боље појести их хладна или их бацити, него ризиковати тровање.
Пилетина – Пилеће месо богато је протеинима, а управо то је разлог зашто не би смело да се подгрева након што је једном кувано. Због промене структуре протеина, подгрејана пилетина може да проузрокује пробавне тегобе које ће бити још израженије код деце - каже нутриционисткиња Наташа Ђукић.