БУДИТЕ ОПРЕЗНИ! Маске које се шију код куће НИСУ одговарајућа заштита против КОРОНА ВИРУСА!
Није безазлено.
С обзиром да тренутно на тржишту нема заштитних маски, све је више људи који их у страху од заразе корона вирусом израђују сами. На друштвеним мрежама могу се пронаћи и бројни савети за њихову израду, па чак и предлога да се израде од веселих материјала, како бисмо се тако барем мало развеселили.
Лекари једногласни: Имунитет се најбоље јача уносом ова 3 витамина!
Докле год редовно чистите ових 10 ствари, немате разлога за бригу о зарази: Јефтин рецепт за најефикасније средство!
Тако је и дизајнер Кристиан Сириано понудио водич за нихову израду и позвао мајсторе кројаче да их израђују и донирају онима којима је потребно. Но, колико нас такве маске уопште штите и где и када треба да се носе?
- Маске из кућне израде нису довољна заштита, односно не представљају одговарајућу заштиту од вируса, јер материјали који се најчешће користе, као што су платно или памук, пропуштају вирусе - упозорава епидемиолог др Бернард Каић, из Хрватске.
Укратко, чак и ако их носите, постоји високи ризик од заразе ако се не придржавате упуства о држању раздаљине и прању руку.
Ваља имати на уму да делотворност маске не повећавају разноразни "изуми" којима људи у последње време прибегавају, па тако, на пример, нема смисла ставити на лице памучну маску испод које ћете ставити хигијенски уложак намењен за "оне дане у месецу", јер је његова функција другачија.
- Уопштено, маске треба користити у затвореном простору, где може постојати нека ближа интеракција с људима, иако је и у том случају важно одржавати размак. На отвореном простору маске и нису толико потребне, наравно, уз држање правила о томе да се не крећемо у групи и држимо размак од људи око нас, те ако водимо рачуна о томе да не додирујемо лице - посебно нос и уста - рукама пре него што смо их опрали, истиче епидемиолог.
Штавише, стручњаци ових дана упозоравају да ношење маски у неким ситуацијама може бити и контрапродуктивно, ако их нисте добро наместили, па их свако мало поправљате рукама, односно ако враћате на лице маску коју сте већ користили и слично.
Ношење маске препоручује се првенствено болесним особама, које кашљу, како би заштитиле људе око себе, док за здраве људе нису пресудне - истиче епидемиолог Каић. Здраве особе треба да их носе само ако су у контакту с болесном особом, првенствено ако брину о особи која је оболела од COVID-19, истиче стручњак.
Ако носите маску из кућне радиности јер се тако осећате сигурније, водите рачуна о томе како их скидате (пазите да не додирујете лице и одмах оперите руке), како их одлажете (оне би што пре требало да буду искуване на високој температури) и нипошто их немојте носити вишекратно.
Медицинске маске какве лекари или стоматолози, на пример, иначе користе ради заштите такође не пружају стопостотну заштиту, поготово ако нису постављене на прави начин, па између маске и лица постоји доста "слободног простора" но ипак донекле смањују ризик од заразе.
Нешто вишу сигурност пружају маске с филтером, које обично користе грађевински радници, а у последње време користе их и лекари који брину о пацијентима зараженим корона вирусом. Процена је да те маске филтрирају око 95 посто честица које се преносе у ваздуху, укључујући вирусе и бактерије.
Као најбоља заштита у последње време препоручују се штитници за лице, који покривају цело лице, од дна браде до чела, истичу у америчком Центру за контролу и превенцију болести, но таква заштита није свима доступна. Тек у последње време у неколико је земаља покренута волонтерска иницијатива за њихову израду.