ОПРЕЗ! Многе жене и НЕ ЗНАЈУ да имају ову ЖЛЕЗДУ у телу, а ако се УПАЛИ може изазвати бројне проблеме
Обратите пажњу на симптоме.
Бартолинијева жлезда, иако многима непозната, чини саставни део женског репродуктивног система. Бројне жене сусрећу се с њеним упалама и цистама. Оне су изразито нелагодне и болне те захтевају гинеколошку интервенцију.
То је је малена парна жлезда, која се налази на предњем делу вагине, на мишићној плочи при самом дну карлице. Њени изводни канали су дугачки око 2 цм и завршава се при самом улазу у вагину, на малим уснама. Њена основна улога је лучење секрета пре и у току с*ксуалног односа, чиме с*ксуални однос чини лакшим.
БУДИТЕ ОПРЕЗНИ! Због ових 7 реченица ШКОРПИЈА ће вас буквално ЗАМРЗЕТИ!
Њима је немогуће одолети: Поховане фаширане шницле по БАКИНОМ РЕЦЕПТУ (ВИДЕО)
СЛОБОДНО ИХ ГРИЦКАЈТЕ: Ових 7 намирница не ремете ниво шећера у крви, а ПРЕУКУСНЕ СУ!
Упала Бартолинијеве жлезде или Бартолинитис је веома непријатно стање које може да изазове неподношљив бол и да ремети свакодневно функционисање.
Манифестује се као израслина на левој или десној страни спољашњег дела вагине и може достићи величину ораха или чак кокошијег јајета, праћена снажним болом, може стварати сметње при ходу и отежавати седење.
Упала ове жлезде није много честа појава и погађа 2% жена генеративог доба, једном у току живота. Долази до зачепљења изводних канала жлезде, што онемогућава отицање секрета.
Пошто се у том случају секрет задржава у каналу, изводни путеви се шире, што представља плодно тло за развој бактерија и настанак упалног процеса у виду апсцеса.
Апсцес је учаурена, ограничена упала која се манифестује као проширење самог изводног канала, а не на нивоу саме жлезде. До зачепљена може доћи услед повреде, инфекције или упале. У највећем броју случајева се јавља само на једном каналу, али није немогуће да буде и обострано.
Поред апсцеса, који се три пута чешће јавља, може се појавити и циста. Она се манифестује присуством отока, без црвенила коже и слузокоже.
У случају да је циста мала и да не даје никакве симптоме, најчешће није потребно никакво лечење. Уколико нарасте до величине кокошијег јајета, ипак је неопходна лекарска интервенција.
Поступак лечења упале Бартолинијеве жлезде зависи од развоја симптома. Оток и бол су први најчешћи симтоми које би требало да испита гинеколог.
Повишена температура и регионално отицање лимфних жлезда упућује на постојање апсцеса. У том случају је неопходна хируршка интервенција и терапија антибиотицима. У случају присуства цисте, лечење се одређује у зависности од њене величине и тегоба које изазива.