НЕ ИЗАЗИВА БУБУЉИЦЕ: Чоколада је веома ДОБРА за КОЖУ, активира мозак, даје енергију, али под овим условом
На ово обратите пажњу када купујете...
Најобожаванија међу свим слаткишима - њено величанство чоколада.
Међутим, као и све намирнице и она има своје добре и лоше стране за здравље. Проучите аргументе „за" и „против" па сами процените своју идеалну дневну количину. Веровали или не предности чоколаде надмашују недостатке!
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Заљубљеника у музику није интересовала богата каријера а освојио је срца МНОГИХ!
ВАГА је суптилна, а ДЕВИЦА ситничари: Мали водич како ЗАВЕСТИ хороскопске знаке
"УПРОПАСТИЛИ СУ ТЕ": Након пластичне операције, Меган Фокс направила ДРАСТИЧНУ промену, НЕ ЛИЧИ НА СЕБЕ!
Јача кожу
Научници са Универзитета Хенрих Хајне у Дизелдорфу пронашли су особе које редовно уживају у чоколади УВ зрачењу и открили да су након шест недеља имале 15% мање црвенила у поређењу с онима које не једу чоколаду.
Верује се да састојци у чоколади делују попут УВ-филтера. Након 12 недеља кожа љубитеља чоколаде била је 16% чвршћа, 13% влажнија те чак 42% мање испуцала. Очигледно је да чоколада побољшава крвоток а кожу боље опскрбљује храњивим стварима.
МИТ - Чоколада не узрокује акне
Дуго се сматрало како чоколада потиче појаву акни, али научници са Универзитета у Њукастлу проучили су доказе и открили да чоколада не подстиче појаву акни.
Ублажава умор
Код пацијената оболелих од синдрома хроничног умора, дневна конзумација 45 грама тамне чоколаде током осам недеља довела је до смањења умора.
Научници верују да чоколада подстиче неуротрансмитере одговорне за управљање спавањем и расположењем.
Важна за крвоток
Научници тврде да је удео можданих удара, срчаних болести, рака и шећерне болести мањи од 10% међу припадницима панамског племена Куна, који недељно конзумирању чак 40 кашичица какаа. У какау се налази епикатехин, који повећава ниво азотовог оксида те на тај начин доводи до проширења крвних жила и побољшаног протока крви.
Активира мозак
Истраживање мозга на здравим женама помоћу сликовних техника открило је да какао богат флаванолом на 2-3 сата повећава проток крви у мозгу. Наука верује да би какао требало да користе старије особе које болују од деменције и Alchajmerove болести.
Лоше стране
Недовољно добар квалитет
Произвођачи чоколаде у процесу често одстрањују здраве флаваноле попут епикатехина због његовог горког укуса. Чоколаде с 80% какаа имају врло горак укус, за неке чак и непријатан, а за оптималне здравствене учинке треба изабрати тамну чоколаду с великим процентом какаа - више од 60%.
Пуно масноћа
Већина чоколада обилује енергијом - један ред млечне чоколаде има 150 кцал, а треба знати да у просеку 50% енергије у чоколади долази од масти. Ипак, утешно је да отприлике половина засићених масти у чоколади отпада на стеаринску киселину која не подиже ниво "лошег" ЛДЛ-холестерола, већ само "доброг" ХДЛ-холестерола. Осим тога, масти у чоколади помажу у контролисању отпуштања глукозе у наше тело. Гликемички индекс већине чоколада у просеку износи ниских 45, што значи да није стопостотно лоша ни за људе са дијабетесом.
Можда чоколада није тако нездрава као што смо мислили, али ипак треба бити умерен с њеним уносом. Оптималним дневним количинама се можете засладити а уједно и помоћи свом организму.