NE IZAZIVA BUBULJICE: Čokolada je veoma DOBRA za KOŽU, aktivira mozak, daje energiju, ali pod ovim uslovom
Na ovo obratite pažnju kada kupujete...
Najobožavanija među svim slatkišima - njeno veličanstvo čokolada.
Međutim, kao i sve namirnice i ona ima svoje dobre i loše strane za zdravlje. Proučite argumente „za" i „protiv" pa sami procenite svoju idealnu dnevnu količinu. Verovali ili ne prednosti čokolade nadmašuju nedostatke!
OVO SIGURNO NISTE ZNALI: Zaljubljenika u muziku nije interesovala bogata karijera a osvojio je srca MNOGIH!
VAGA je suptilna, a DEVICA sitničari: Mali vodič kako ZAVESTI horoskopske znake
"UPROPASTILI SU TE": Nakon plastične operacije, Megan Foks napravila DRASTIČNU promenu, NE LIČI NA SEBE!
Jača kožu
Naučnici sa Univerziteta Henrih Hajne u Dizeldorfu pronašli su osobe koje redovno uživaju u čokoladi UV zračenju i otkrili da su nakon šest nedelja imale 15% manje crvenila u poređenju s onima koje ne jedu čokoladu.
Veruje se da sastojci u čokoladi deluju poput UV-filtera. Nakon 12 nedelja koža ljubitelja čokolade bila je 16% čvršća, 13% vlažnija te čak 42% manje ispucala. Očigledno je da čokolada poboljšava krvotok a kožu bolje opskrbljuje hranjivim stvarima.
MIT - Čokolada ne uzrokuje akne
Dugo se smatralo kako čokolada potiče pojavu akni, ali naučnici sa Univerziteta u Njukastlu proučili su dokaze i otkrili da čokolada ne podstiče pojavu akni.
Ublažava umor
Kod pacijenata obolelih od sindroma hroničnog umora, dnevna konzumacija 45 grama tamne čokolade tokom osam nedelja dovela je do smanjenja umora.
Naučnici veruju da čokolada podstiče neurotransmitere odgovorne za upravljanje spavanjem i raspoloženjem.
Važna za krvotok
Naučnici tvrde da je udeo moždanih udara, srčanih bolesti, raka i šećerne bolesti manji od 10% među pripadnicima panamskog plemena Kuna, koji nedeljno konzumiranju čak 40 kašičica kakaa. U kakau se nalazi epikatehin, koji povećava nivo azotovog oksida te na taj način dovodi do proširenja krvnih žila i poboljšanog protoka krvi.
Aktivira mozak
Istraživanje mozga na zdravim ženama pomoću slikovnih tehnika otkrilo je da kakao bogat flavanolom na 2-3 sata povećava protok krvi u mozgu. Nauka veruje da bi kakao trebalo da koriste starije osobe koje boluju od demencije i Alchajmerove bolesti.
Loše strane
Nedovoljno dobar kvalitet
Proizvođači čokolade u procesu često odstranjuju zdrave flavanole poput epikatehina zbog njegovog gorkog ukusa. Čokolade s 80% kakaa imaju vrlo gorak ukus, za neke čak i neprijatan, a za optimalne zdravstvene učinke treba izabrati tamnu čokoladu s velikim procentom kakaa - više od 60%.
Puno masnoća
Većina čokolada obiluje energijom - jedan red mlečne čokolade ima 150 kcal, a treba znati da u proseku 50% energije u čokoladi dolazi od masti. Ipak, utešno je da otprilike polovina zasićenih masti u čokoladi otpada na stearinsku kiselinu koja ne podiže nivo "lošeg" LDL-holesterola, već samo "dobrog" HDL-holesterola. Osim toga, masti u čokoladi pomažu u kontrolisanju otpuštanja glukoze u naše telo. Glikemički indeks većine čokolada u proseku iznosi niskih 45, što znači da nije stopostotno loša ni za ljude sa dijabetesom.
Možda čokolada nije tako nezdrava kao što smo mislili, ali ipak treba biti umeren s njenim unosom. Optimalnim dnevnim količinama se možete zasladiti a ujedno i pomoći svom organizmu.