ЕРЕКЦИЈА ОД 3 САТА, АМПУТАЦИЈА ПРСТИЈУ... Ово су чудне и ретке компликације КОВИДА које откривају колико се мало зна о вирусу
Када дође до појачаног имунолошког одговора организма, може да настане оштећење здравог ткива, ако су тиме захваћени крвни судови, може да дође до пада крвног притиска и повећаног ризика од настанка крвних угрушака.
Ковид инфекцију могу да прате и ретке и необичне компликације које могу да помогну у употпуњавају слике о овој болести, њеној природи, узроцима и лечењу.
На ретке компликације корона вируса указао је и случај мушкарца из Америке који је имао трочасовну ерекцију. На списку не тако честих и чудних нуспојава болести налазе се и следеће појаве.
Случај церебралне венске тромбозе
У октобру прошле године 18-годишњи младић имао је упорну главобољу две недеље након што се опоравио од ковида. На ЦТ венограму откривена је обимна церебрална венска тромбоза иако није било других фактора за појаву тромбозе.
Како је наведено на сајту "пубмед.нцби.нлм.них.гов", ова компликација може да настане без неуролошких симптома.
Детаљи случаја: младић се почетком јуна 2020. заразио короном, први симптоми били су грозница, кашаљ и мијаглија (мијалгија је симптом праћен болом у мишићима који се јавља спонтано и током палпације, поступка којим се проверава квалитет осећаја), био је позитиван на ПЦР тесту, лечио се недељу дана код куће, а недељу дана након што се ковид инфекција смирила, а како наводи casereports.bmj.com, и излечила, јавио се у болници због главобоље, која је оцењена као симптом опоравка. Урађен је тест брисом и резултат је био негативан, након посматрања је отпуштен из болнице.
Међутим, главобоља је постајала интензивнија у наредне две недеље, али није било повишене температуре, осипа, визуелних симптома, укочености врата или других неуролошких симптома. Младић је пре ковида био доброг здравственог стања, а у његовој породици није било тромбозе.
Скенер мозга није уочио било какву анормалност, али је наредни ЦТ венограм открио обимну церебралну венску тромбозу.
Објашњење стручњака: клиничко знање о ковиду указује на то да ова врста инфекције може да изазову тромбозу. Постоје индикације да има и других необјашњивих фактора ризика, али је вероватно да је и корона независтан ризичан фактор.
Церебрална венска тромбоза (ЦВТ) је крвни угрушак у можданој вени у мозгу.
Случај акутне исхемије екстремитета
У новембру прошле године забележен је случај још једне ретке компликације корона вируса.
Детаљи случаја: шездесетогодишњи мушкарац који болује од хипертензије јавио се у болници у Пакистану жалећи се на грозницу, кашаљ и отежано дисање, установљена му је обострана упала плућа, прикључен је затим на респиратор. Лабораторијска истраживања установила су повишен Д-димер. Трећег дана пожалио се на бол и утрнулост доњег дела десне ноге. Била је неизбежна ампутација ноге до колена, пише "cureus.com".
Акутна исхемија екстремитета представља нагли прекид артеријске циркулације са последичном исхемичком некрозом одређене регије, уколико се узрок не препозна и адекватно не третира, на време.
Објашњење стручњака: ковид се повезује са абнорманостима коагулације крви, због чега могу да настану венске и артериске тромбозе.
Сазнајте како је Д-димер повезан са короном.
Случај трајног ограничења плућне функције
У априлу прошле године је пулмолог Михаел Барчок за немачки „Фокус“ објаснио дугорочне ретке последице ковида на плућа.
Детаљи случајева: око пет процената оболелих од короне имају озбиљне компликације. Вирус се спушта у плућа, размножава се у плућном ткиву и напада алвеоле (мехурићи у плућима у којима се обавља размена гасова зове су алвеоле). Последица тога је запаљење плућа. Вирус омета доток кисеоника у органе па су у року од неколико сати могући: гушење, респираторна инсуфицијенција односно немогућност да дисјани органи ткивима и органима обезбеде довољну количину кисеоника па чак и смрт.
"Тежак облик запаљења плућа може да се излечи у потпуности, али и да изазове стварање ожиљака на плућима", рекао је Барчок.
Одговори на питања колико ће ти ожиљци трајати и да ли ће узроковати трајне здравствене тегобе зависи од величине ожиљка. У најгорем случају после инфекције може да се јави плућна фиброза, која изазива не само задебљање везивног ткива већ може да доведе и до оштећења алвеола.
"После инфекције корона вируса плућна функција може да остане трајно ограничена", поручио је пулмолог и додао да су могуће и трајне тешкоће са дисањем, па је појединим пацијентима потребна механичка вентилација плућа. Због тога су они подложнији оболевању од нових вируса.
Објашњење стручњака: пулмолог је напоменуо да се такве последице јављају у изузетним случајевима зато што плућа спадају у органе који су довољно велики да компензују оштећења. То ипак не важи за особе чији је волумен плућа и раније био ограничен попут пушача или особа које пате од хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП).
Случај ампутације прстију
У фебруару ове године италијански лекари су 86-годишњој жени, чије име није наведено, морали да ампутирају три прста. Фотографије објављене у медицинском часопису "Еуропеан Јоурнал оф Васцулар анд Ендовасцулар Surgery" ("Европски часопис васкуларне и ендоваскуларне хирургије") приказале су случај "тешке манифестације корона вируса".
Детаљи случаја: лекари су у марту прошле године почели да јој дају лекове за разређивање крви након што су приметили недостатак дотока крви у срце. Доктори у Ферму у Италији урадили су затим тест брисом и резултат је био позитиван. Жена није имала симптоме короне који се наводе као најчешћи симптоми, а у које спадају грозница, кашаљ, губитак или слабљење чула укуса и мириса. Месец дана касније вратила се у болницу након што су јој три прста на десној руци поцрнела. Добила је гангрену која настаје када је проток крви у одређеном делу тела блокиран. Како би схватили шта је узрок гангрене, направљен је снимак брзине протока крви кроз њен организам.
Лекари су открили низак притисак (проток) у малим жилама на длану. Дали су јој лекар против стварања крвних угрушака и ампутирали три прста. Стручњаци су прегледали под микроскопом мртво ткиво и уочили знаке интравскуларне тромбозе.
Објашњење стручњака: утврђено је да ковид може да изазове озбиљна оштећења крвних судова, изазивајући крвне угрушке. Иако стручњаци нису сигурни зашто долази до тога, преовлађује теорија да је то резултат прекомерне реакције имуног система која се зове цитокинска олуја, а која настаје када тело "напада" здраво ткиво. Верује се да је жена из Италије патила од крвних угруушака који су прекинули доток крви, пише "Дејли мејл".
Када дође до појачаног имунолошког одговора организма, може да настане оштећење здравог ткива, ако су тиме захваћени крвни судови, може да дође до пада крвног притиска и повећаног ризика од настанка крвних угрушака.
Случај жене из Италије није први случај ампутације прстију ковид пацијенту: 54-годишњем мушкарцу из Италије ампутирана су два прста након озбиљног оштећења ткива и мишића, он се короном заразио на скијању са пријатељима у северној Италији прошлог фебруара.
Ту је и случај оца двоје деце из Кардифа у Велсу који је изгубио леви палац, кажипрст и половину још једног прста прошле године након што се заразио короном и 61 дан био прикључен за респиратор.
Случај недостатка кисеоника у мозгу
Ковид-19 могао би да спречи доток кисеоника у мозак, односно да изазове недостатак кисеоника у овом органу и да тако изазове застрашујуће нежељене ефекте, упозорили су научници из Британије.
Да би разумели утицај који ковид-19 има на мозак, научници су урадили аутопсију мозга пацијената који су преминули од ове болести, пише "Сан" и дошли су до закључка да овај вирус оставља озбиљне последице.
Детаљи случаја: стручњаци су открили велике ћелије, зване мегакариоцити, које су заузимале простор и остављале мало места да крв слободно пролази кроз мозак, пише британски лист (мегакариоцит је највећа хематопоезна ћелија од које се процесом тромбоцитопоезе откидају делови цитоплазме и формирају крвне плочице, прим.а).
Професор патологије на Медицинском факултету Универзитета Џонс Хопкинс Дејвид Ноен рекао је да би ово могло да буде кључно за разумевање утицаја ковида на мозак.
Објашњење научника: "Кортекс мозга је пун капилара, али када се неки део капилара блокира или затвори овим ћелијама, тиме се блокира одређени ниво крвотока. Промена протока крви у систему који тако прецизно испоручује кисеоник на основу времена и потреба, могло би да доведе до оштећења когнитивних функција, што за последицу може да има мождану маглу", објаснио је Дејвид Ноен, професор патологије на Медицинском факултету Универзитета Џонс Хопкинс.
Случај дуготрајне ерекције
Мушкарац из Америке који је преминуо због ковид инфекције доживео је дуготрајну ерекцију када је, према претпоставци лекара, ова болест изазвала згрушавање крви у његовом полном органу, показала је нова студија о компликацијама короне, а пренео је "Њујорк пост".
Детаљи случаја су: пацијент је био гојазан, завршио је на болничком лечењу у Охају у августу прошле године, имао је тежак облик ковид инфекције, медицинско особље га је успавало пре него што су га прикључили на респиратор, али се његово стање погоршавало, 10 дана касније његова плућа почела су да отказују, медицински радници уочили су да је био у ерекцији, која је трајала три сата, након чега су применили испирање иглом, како би отклонили приапизам (дуготрајна ерекција).
Како је наведено у лекарском извештају, ерекција се није понављала, али су плућа отказала па је мушкарац преминуо на одељењу интензивне неге, пише Амерички магазин ургентне медицине.
Објашњење стручњака: претпоставља се да је ерекцију изазвао прејак имунолошки одговор који изазива цитокинску олују, и спада у последице ковида због које долази до стварање крвних угрушака. Дуготрајна ерекција сматра се једном од манифестација болести коју треба испитати.
Уролог Ричард Вини из болнице "Краљица Елизабета" рекао је за "Дејли мејл" да је до приапизама дошло услед стварања мањих угрушака у мањим крвним судовима, што је забележено на неким другим органима.
Забележен је и раније овакав случај. Студија из јуна прошле године објављена у магазину Амерички магазин ургентне медицине навела је случај 62-годишњег мушкарца оболелог од короне, који је имао четворосатну ерекцију, коју није могао да ублажи лед (исто се десило и у претходном случају), па је такође овај проблем решен уз помоћ игле. Претпоставља се да је стање изазвано крвним угрушцима. Мушкарац иначе раније имао проблеме са згрушавањем крви.
Случај дугог ковида
Као необична компликација тачније део опоравка од ковида наводи се и дуг ковид. Оосбе које су прележале корону некада месецима након излечења од инфекције осећају одређене тегобе.
Детаљи случаја: 55-годишњи пацијент Из Хрватске имао је у априлу лагану температуру, кашљао је и жалио се на чудан осећај у плућима. У јануару ове године, шест месеци након дијагнозе ковида, он се бори са хроничним умором, брзо се умара, "боле га плућа", а рендген је показао да овај пацијент има пнеумонију.
Објашњење стручњака: једна од теорија каже да се честице вируса могу задржати у танком цреву одакле могу да повремено - мада се то још не зна, јер је прошло јако мало времена, изазивају погоршања општег стања или пак властите ћелије организма изазивају аутоуимуну реакцију организма.
Важно је разликовати активну ковид инфекцију, опоравак који се одвија споро, али и опоравак који карактеришу фазе побољшања и погоршања, односно опоравак који стално иде "горе-доле"." Постоје пацијенти који се опорављају споро, али опоравак иде узлазном путањом и они чији је опоравак синосуидни - почну да се осећају боље и онда дође до погоршања у која спада и скок Д-димера. Дуги ковид није симптом ковид инфекције већ синдром (симптом) оздрављења, током дугог ковида плућа се опорављају.
Сам опоравак зависи од тога колико је инфекција у старту захватила плућа и колико споро и на који начин се повлаче промене на плућима. Дуги ковид не обухвата само плућа, већ и срце, централни нервни систем... Дуги ковид се јавља код већине пацијената који су имали тешке форме болести.
Случај хроничног умора
"Никако да се одморим", то се често чује од особа које су прележале корону.
Детаљи случајева: ако неко прележи вирусну инфекцију, посебно ковид, ако се замара, има когнитивне поремећаје-заборавност, слабу концентрацију, нервозу, анксиозност која се појављује код 80 процената случајева, пати од хроничног умора, има неуролошке проблеме у смислу играња мишића, мравињање, ортосетске поремећаје, попут вртоглавице приликом устајања или губитка свести, има честе и јаке главобоље, болове у мишићима и зглобовима, проблеме са гастроинтестиналним трактом, као синдромом иритабилног колона и сличне проблеме, који трају дуже од шест месеци, то значи да пати од синдрома хроничног умора.
"Хроничан умор се третира не само као болест већ и као инвалидитет јер пацијенти временом не могу више да раде. Чак и када се уради комплетна високософистицирана дијагностика – скенер, магнетна резонанца, ултразвук – не може да се нађе ништа специфично, а у суштини су главне промене на аутономном нервном систему. То је мрежа комплетног рада свих органа и ту се јављају драстичне промене“, рекао је за РТС професор Бранислав Миловановић који се 20 година бави овом болешћу. Према његовим речима, када се уради тестирање, тачно се виде оштећења, посебно барорефлекса у каротидама који регулишу притисак. Зато се пацијенти жале и на честа варирања крвног притиска, пулса, на нестабилност и због тога је неопходно вршити честе контроле срца
Велики проблем је што многи људи сматрају да ће хронични умор нестати након што се одморе. Међутим, откривено је да до главних промена услед ове врсте умора долази на органелама које се зову митохондрије и док се, после вирусних инфекција, оне не опораве, траје стање инвалидитета.