ЦЕЛА СРБИЈА ВАДИ Д-ДИМЕР НА СВОЈУ РУКУ Он указује на тромбозу, а ево који ЛЕК НЕ ТРЕБА ДА ПИЈЕТЕ по савету лекара
- Кад је организам под упалом, тежи ка згрушавању крви. Д-димер је продукт разградње евентуално створеног угрушка. Све што се дешава у организму, трудноћа, упала или било које друго промењено стање, утицаће на вредности Д-димера" / каже др Дарко Антић, интерниста-хематолог.
Све чешће смо сведоци да, поред осталих тегоба и компликција које изазива, ковид-19 је водећи узрок и компликација које доводе до тромбозе. Који су то показатељи и које анализе пацијент треба да уради, то треба да процени специјалиста васкуларне медицине, као и коликочесто их треба понављати.
- Једна од анализа је и Д димер који је продукт деградације фибрина и повишен је у свим стањима са повећаном стварањем фибрина, као што је и венска тромбоза. Ова метода, иначе има велику сензитивност, али је лимитирана специфичношћу, која је ниска од 35 до 55 одсто, јер је Д димер повишен и код инфекција, канцера, трауме, у трудноћи… О Д- димеру се много пише последње две године пандемије, јер код болесника са израженом клиничком сликом, ковид-19, осим што доводи до озбиљних промена на плућима, може утицати на крвне судове, довести до цитокинске олује, нарушавања коагулационе каскаде и тромботичких компликација - каже др Сандра Радак, специјалиста интерне медицине и субспецијалиста ангиологије на Институту за кардиоваскуларне болести “Дедиње” у Београду.
Шта је то Д-димер, о коме све чешће слушамо као параметру који показује да је присутна тромбоза код ковид пацијената? Стручњаци истичу да овој анализи треба да се подвргну само хоспитализовани пацијенти, док код оних са лакшим обликом корона вируса тако нешто није потребно.
- Кад је организам под упалом, тежи ка згрушавању крви. Д-димер је продукт разградње евентуално створеног угрушка. Све што се дешава у организму, трудноћа, упала или било које друго промењено стање, утицаће на вредности Д-димера" / каже др Дарко Антић, интерниста-хематолог, и додаје:
- Претерано лечење, у овом случају, доводи до проблема. Самоиницијативно не треба радити анализу Д-димера, а будући да је ковид инфекција код које ће се у већини случајева појавити повишена вредност, она се ипак мери само код хоспитализованих и пацијената са тежим обољењем.
Доктори акцентују да овај параметар мора да се посматра у оквиру целе клиничке слике, као и да неко ко није стручан не може да да протумачи Д-димер. Најважније, није битна бројка, битна је динамика мерења Д-димера. Иако постоје референтне вредности, само лекар може да их правилно прочита. Постоји баланс и треба га пратити са осталим параметрима.
- Д-димер може бити и лажно негативан, али и лажно позитиван. Када је повишен, онда морају да се одраде даља испитивања - каже доктор Антић.
Како је велики број људи узима антикоагулантне лекове на своју руку и превентиво, доктор Антић скреће пажњу да то никако не би требало да се чини.
- Пуно људи сада узима аспирин, ја сам веома резервисан по том питању. Када неко узме аспирин, он не може да има тромбозу, али седам дана након узимања овог лека могу се јавити нус-појаве. Рецимо, пацијент се не можете се подвргнути некој операцији због времена коагулације - наглашава.
Д-димер је протеин који настаје у процесу разградње крвног угрушка и указује на активацију система згрушавања крви у организму.
– Само повишена вредност Д-димера није индикација за примену лекова за разређивање крви. Неопходно је утврдити да ли је дошло до дубоке венске тромбозе, најчешће запушења крвних судова ногу или емболије (запушења крвних судова) плућа. Вредност Д-димера може бити повишена дужи временски период након ковид 19 инфекције – објашњава др Дарко Антић.
Сам захтев за одређивање вредности Д-димера треба да буде утемељен на тегобама које има пацијент има, а само тумачење вредности Д-димера мора се заснивати и на анализи старосне доби пацијента, функцији јетре и бубрега, постојања крварења као и придружених болести попут малигнитета.
– Имајући у виду све наведено, лекар је надлежан да одреди да ли је уопште оправдано контролисање Д-димера, као и да ли треба применити антикоагулантне терапије.