ЈЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИЈИХ ДИЈЕТА КОД ЖЕНА ЈЕ ОПАСНА ПО ЖИВОТ? Жене примењују и дијете по КРВНИМ ГРУПАМА и тако праве ВЕЛИКУ ГРЕШКУ
Ево како дијете заправо утичу на организам.
Период који нам предстоји је у знаку "јаче" традиционалне кухиње, која обилује на свакој српској трпези. Добра храна осим изванредних арома доноси са собом и килограме, којих тешко можемо да се решимо.
Како би спремни дочекали лето, у стању смо да се изгладњујемо и на врло нездрав начин губимо килограме, често тим методом губећи мишићну масу, уместо масне наслаге.
Редукција исхране може бити врло деловорна, уколико је правилно осмишљена и прилагођена вашем организму. Да би учинак био стопостотан, морате се припремити писихички на промене које вам предстоје, као и да после редукције здрав начин исхране постане ваша свакодневница.
НЕ ИГНОРИШИТЕ ИХ: Болови у ВРАТУ, ЗНОЈЕЊЕ и ВРТОГЛАВИЦА су симптоми ОЗБИЛНОГ здравственог ПРОБЛЕМА
Снажан НАРОДНИ ЛЕК за ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА: Комбинација ове две намирнице лечи и НАЈУПОРНИЈИ суви КАШАЉ
САВЕТИ ФРИЗЕРА: ЕВО како да вам ТАНКА И СЛАБА коса изгледа БУЈНО И ГУСТО
Контактирали смо докторку Олгу Личину дипломираног нутриционисту, са којом смо разговарали о актуелним дијетама, здравим намирницама, правилним и избалансираним јеловницима. Докторка нам је детаљније објаснила предности и мане најпопуларнијих дијета као што су кето дијета и дијета прилагођена крвним групама.
Последњих 30 година реч дијета је изгубила своје значење. Дијета представља укупну количину хране и пића коју уносимо у организам, али временом се највише овај термин користи за губитак телесне масе. Међутим дијететски режим исхране поред тога што се користи код губитка килограма, може и да се користи и код проблема са варењем, када неке намирнице морају да се елиминишу, које изазивају сметње или као пропратна терапија код карадиоваскуларних болести, ендокриних или болести бубрега.
Било која дијета која елиминише целу групу намирница и која није одржива за цео живот није добра. Кето дијете елиминацијом угљених ходрата тј. глукозе као извор енергије користи алтернативне изворе из протеина и масти, које као нус продук метобилизма имају кетонска тела, па отуда и назив ове дијете.
С обзиром да кетонска тела могу да се "накупе" у мозгу и дају симптоме несвестице, умора и раздраживости, ова њихова особина је искоришћења за испитивање овог начина исхране у неурологији. Почетком 20 века први пут је коришћена за лечење епилиепсије, као метод редукције броја напада. Овакве резултате је дијета давала само код краткорочне употребе, а дужа примена може имати велике последице на мождану функцију и да izazove Alchajmerovu болест, Паркиносонову болест и мождани удар.
Данас се користи искључиво за губитак тежине. У почетку је губитак тежине брз, зато што са смањеним уносом угљених хидрата, и коришћењем глукозе из резерви, се губи велика количина воде. Касније долази и до "топљења" масти, јер се енергија добија из липидних резерви. Међутим, постоје многобројни негативни ефекати ове дијете. Велике количине унетих масти могу се таложити на крвним судовима и временом довести до кардио васкуларних проблема.
Истраживања су показала да су жлездани тумори у корелацији са количином слободних масти у организму и да оваква дијета повећава ризик од настанка тумора простате или тумора дојке. Такође може доћи до настанка камена у бубрегу, јер појачана ацидоза врши деминерализацију костију, која доводи до повишеног нивоа калцијума, који се таложи у бубрезима.
Кето исхрана
Кето или кетогена дијета је позната по томе што спада у такозване LCHF дијете (Low Царб High Фат), односно дијете које су конципиране тако да подразумевају исхрану намирницама са високим процентом масти и јако ниским садржајем угљених хидрата. Што сте рестриктивнији по питању угљених хидрата, односно, ако њихов унос сведете на мање од 15 г дневно, много брже ћете ући у стање кетозе.
Намирнице које смете јести током Кето дијете:
- Месо и јаја – риба, говедина, јагњетина, живинско месо
- Зелено поврће – спанаћ, кељ
- Поврће које расте изнад земље – броколи, карфиол
- Пуномасни млечни производи – кајмак, сир, путер
- Коштуњаво воће и семенке – макадамија орах, ораси, семенке сунцокрета
- Авокадо и бобице – малине, боровнице и остале бобице које имају мањи утицај на гликемијски индекс
- Заслађивачи – стевиа, еритритол
- Друге масне намирнице – кокосово уље, сосеви и умаци за салате, засићене масти итд.
Намирнице које не смете јести током Кето дијете:
- Житарице – пшеница, кукуруз, пиринач
- Шећер – мед, агава, јаворов сируп
- Воће – јабуке, банане, поморанџе
- Кртоле – кромпир, репа итд.
У медицинским круговима не постоје научни докази да крвне групе утичу на процес варења, а главна замерка је што и код ових дијета се елиминишу одређене групе намирница. Одређеној крвној групи су укинуте житарице, а другој животињски протеини. Нашем телу је неопходан унос свих намирница да би правилно функционисало.
Ако не постоји медицински проблем и циљ је само губитак телесне масе, не мора да постоји различити режим исхране по полу. Поента је само у калоријском дефициту, који је већи за мушкарце у односу на жене. Наравно, индивидуални приступ у складу са навикама, физичком активношћу, метаболизму и односу према храни је најбољи.
Никада не саветујем узимање суплемената на своју руку, без детаљних анализа, јер некада је могуће направити више штете него користи. Витамин Д се сада често саветује, међутим новија истраживање говоре у прилог да његова употреба, у великим дозама дуже време, може довести до настанка камена у бубрегу.
Витамин Ц је растворљив у води и код њега је мања вероватноћа да ће се узети превише. Међутим, људи га све чешће конзумирају на своју руку у огромним дозама (2 000 или 3 000 мг дневно) што може изазвати дијареју, мучнину, грчеве у стомаку, повраћање, горушицу, главобољу и несаницу. Горња граница за витамин Ц код одраслих је 2 000 мг. Особама са хроничним обољењем јетре, гихтом или болешћу бубрега, препоручује се да не узимају више од 1 000 мг витамина Ц дневно.
Висок унос витамина Ц има потенцијал да повећа излучивање оксалата и мокраћне киселине у урину и доведе до настанка песка у бубрегу. Прекомерне дозе витамина и минерала настају и када не урачунамо витамине и минерале које смо унели храном поред суплемената. Разноврсном и правилном исхраном могу се унети сви неопходни микронутријенти, а суплементе узимати само на препоруку лекара.
Гојазност код деце је веома комплексна тема и обично у процесу лечења се пишу посебни јеловници, а поред нутриционисте укључен је и педијатар и дечији ендокринолог. За почетак педијатар треба на основу криве раста да процени да ли ће дете да "прерасте" вишак телесне масе или се заиста ради о гојазности. Ако је први случај у питању редуковати детету слаткише и повећати физичку активност. С обзиром да у процесу раста су деци неопходне све намирнице из пирамиде исхране, никакве редукционе дијете на своју руку нису препоручљиве.
Физичка активност, минимум 30 минута дневно, а поред тога 2-3 пута недељно препоручује се и тренинг у складу са кондицијом. Редован сан, што значи спавати у континуитету 7 до 8 сати, како се не би прекинуо природни циклус лептина, хормона ситости. И наравно елиминација стреса колико је то могуће.
Најбољи напитак за било које доба дана је вода. Кафа и чај нису препоручљиви на "празан стомак" јер кофеин релаксира мишиће једњака, који га повезују са желуцем. То изазива рефлексно лучење желудачне киселине и прелазак у једњак. Како не постоји храна у желуцу, временом ово повећано лучење "на празно" може довести до настанка гастритиса.