НЕ БАЦАЈТЕ СЕМЕ: Диња је изузетно лековита, постиче ПРОБАВУ, регулише упалне процесе, користи се за искашљавање
Воће које не треба заобилазити овог лета.
Лето је право време када треба променити навике у исхрани. Толико је намирница које су свеже и здраве, а уз помоћ којих можемо да обогатимо ихрану, окренемо се здравијем режиму, детоксикујемо и хидрирамо организам.
Поред лубенице коју већина обожава, ту је и диња. Њу такође не бисте требали да заобиђете овог лета јер је веома здрава, нискокалорична и садржи свега 30 калорија на 100г, а због високог садржаја воде, одличана је за хидратацију током врелих летњих дана.
Ево зашто вам се ВРАЋАЈУ ИНФЕКЦИЈЕ и БАКТЕРИЈЕ: Ово доста утиче на ИНТИМНО здравље жене
Није ДОЗВОЉЕН АЛКОХОЛ: Ова ДИЈЕТА траје ШЕСТ ДАНА, а за то време можеш да изгубиш и до ШЕСТ КИЛОГРАМА
Ево како диња утиче на организам:
- Старосна дегенерација макуле – антиоксидант зеаксантин има заштитну улогу на око.
- Астма – висок ниво бета каротена и витамина Ц смањује ризик од развијања астме.
- Крвни притисак – биљна влакна, калијум, витамин Ц и холин који се налазе у дињи поспешују здравље срца.
Регулише пробаву
Диња спада у лако варљиву храну и препоручује се да се једе на празан желудац и пре неког другог оброка. Добар је избор и за оне са осетљивим желуцем јер садржи ензиме и не троши енергију организма на варење хране. Због обиља влакана и воде спречава затвор и помаже у регулацији пробаве, здрављу пробавног тракта и избацивању токсина из црева.
Делује противупално
Колин је важан нутријент у дињи који помаже бољем сну, учењу и меморији. Такође је битан и за одржавање еластичности станичних мембрана, трансмисију нервних импулса, искоришћавање масти и смањивање хроничних упала. Редовно конзумирање диње помаже у смањењу оксидативног стреса и тако смањује упалне процесе.
Упале у телу повезују се и с настанком метаболичког синдрома који означава групу метаболичких поремећаја. Ови поремећаји се испољавају као инсулинска резистенција, накупљање масног ткива у подручју стомака (абдоминална или централна гојазност), висок ниво холестерола и повишен крвни притисак.
Лековитост и конзумација семенки и чаја диње
Семенке диње посебно се препоручују код болести бубрега, поготово код камења. Семенке диње имају расхлађујући ефект и идеалне су за конзумацију током лета. У Индији, млевене семенке диње додају се у lassi (напитак од јогурта) и thandai (хладно млеко са зачинима), а целе семенке у слаткише и халве.
Плод, семенке и уље од семенки, древно су лековито средство за лечење разних тегоба као што су кашаљ, температура, паразити, желудачне, пробавне, бубрежне и уринарне сметње. Чај од цвета диње користи се за искашљавање.