ВАЖАН САВЕТ ДОКТОРА! Пре него што купите ОВУ ВРСТУ ПРЕПАРАТА, обавезно обратите пажњу на један детаљ
Равнотежа између добрих и лоших микроорганизама у нама, много је више од здраве пробаве. Са инфектологом, проф. др Надицом Ковачевић разговарамо о томе на који начин је наша цревна флора повезана са низом озбиљних болести.
Здрава црева су, нарочито у ово доба године, веома важна за снагу нашег имунитета и спречавање инфекција. Наиме скоро 80% ћелија имуног система налази се управо у дигестивном систему. С обзиром да проблеми у цревима утичу на имуни систем читавог организма, можемо рећи да су здрава црева и предуслов нашег укупног здравља, истиче проф. др Ковачевић.
Цревну флору човека чини око 100 милијарди бактерија, што је 10 пута више од свих ћелија присутних у нашем организму. Познатно је да кисела средина у желуцу онемогућава насељавање штетних микроорганизама, а процена је да здрав цревни систем треба да садржи око 85% добрих бактерија. Смањење њиховог броја омогућава насељавање патогених (лоших) микроорганизама. Свака особа има различиту цревну микрофлору и самим тим различиту заштитну активност која се сматра јединственом као отисак прста.
Шта може довести до оштећења цревне флоре и појаве дијареје?
Бактерије цревне флоре су живи микроорганизми и као такви подложни су многим штетним утицајима из спољне средине. Цревна флора је веома осетљива на модеран начин исхране и стил живота. Одређена храна, пиће, лекови, претерано хлорисана вода, стрес, чак и амалгам из зуба имају штетно дејство на микрофлору црева, каже проф. др Ковачевић. Преко хране и воде можемо унети и неке штетне бактерије, вирусе и паразите. Ови микроорганизми узрокују појаву инфективних дијареја као што су: тровања храном, путничке дијареје, тзв стомачни грип и постантибиотске дијареје изазване клостридијом. Истражиивања су показала да поремећај заштитне цревне флоре настаје већ седмог дана од увођења антибиотиске терапије и тај поремећај се може одржавати наредних 6-8 недеља. Из тог разлога се и дијареја може јавити током примене антибиотика, али и неколико недеља по завршетку антибиотске терапије, каже др Надица Ковачевић.
Шта су пробиотици?
Пробиотици су живи микроорганизми који, ако се уносе у адекватним количинама, могу бити корисни за здравље човека. Треба имати на уму да пробиотици не могу заменити природну цревну флору, али привремено, док се флора у цревима не опорави, могу обављати исте функције. Постоји више бактеријских пробиотика и само једна пробиотска гљивица – Sacharomyces боулардии (Буларди).
Буларди у цревима везује за себе велики број штетних бактерија и вируса, јер има 10 пута већу површину него што је имају пробиотске бактерије. Главна предност му је да се као пробиотска гљивица може користити у комбинацији са антибиотицима и то га чини идеалним пробиотиком у борби против антибиотски узрокованих дијареја, посебно ако је у питању инфекција клостридијом која је данас водећа инфекција у болничким установама.
Истраживања су показала да је ризик за добијање Цлостридиум difficile инфекције смањен за више од 50%, ако се са применом пробиотика почне у прва 2 дана од примене антибиотика, истиче проф. др Ковачевић.
Колико је времена потребно да би се нарушена равнотежа повратила?
Регенерација цревне микрофлоре се код акутних дијареја постиже за 3-5 дана, јер су оштећења природне микрофлоре блажа и краћа. Због тога терапија пробиотским препаратима може да траје до 10 дана. Код антибиотски узрокованих дијареја, нарушавање заштитне цревне флоре је веће и дуготрајније, те се примена пробиотика Буларди препоручује континуирано све време током антибиотске терапије и 2-3 месеца након престанка њихове примене, дакле док се год природна цревна микрофлора потпуно не регенерише.
Шта је још важно знати у вези са избором пробиотика?
Да би пробиотски препарат имао сва претходно наведена корисна дејства произвођач мора гарантовати његову стабилност и ефикасност. То значи да велики број пробиотских култура мора бити у стању да преживи дужи период времена, односно да живи микроорганизми у препарату морају бити заштићени од штетних утицаја из спољне средине (топлоте, влаге и светлости).
Пробиотик Буларди®, компаније АбелаПхарм, са иновативном a-tech технологијом подразумева паковање блистера у специјалну кесицу испуњену инертним гасом. На тај начин се гарантује довољна концентрација тј. декларисани број живих ћелија у свакој капсули и на крају рока употребе што значи да ће овакав препарат бити једнако ефикасан и на почетку, и на крају рока употребе истиче на крају разговора инфектолог, проф. др Надица Ковачевић.