ДОКТОРИ УПОЗОРАВАЈУ: Корона оставља ОЖИЉКЕ на плућима, а још не знамо да ли ће бити трајни
Промене на плућима у изазван covid 19 најчешће су обостране упале плућа, а опоравак траје дуго, посебно за оне са ожиљцима на плућном ткиву
Пацијенти који су прележали Covid 19 опорављају се споро. Заједнички симптоми пацијената који су прелезали Covid 19 су замарање, хроничан умор, лупање срца, знојење, суви кашаљ, губитак концентрације, главобоље…
Дужина опоравка зависи од тежине болести, посебно од тога од тога да ли су пацијенти имали упале плућа, колико дуго су имали повишену температуру, да ли су примали кисеоник или не. Није сигурно колико имунитет утиче на брзину опоравка.
ВЕЛИКА ТРАГЕДИЈА ВОДИТЕЉКЕ ПИНКА: Мајка јој саопштила да се авион њеног дечка СРУШИО, а ова ВЕСТ је променила СВЕ
Уз ОВУ ДИЈЕТУ је Милица Павловић стекла манекенски изглед - траје 12 дана, а ево КОЈА намирница је КЉУЧНА!
Оштећења плућа која остану после прележаног вируса корона могла би да буду трајна, али само код пацијената код којих је клиничка слика била веома тешка. Они који су се инфицирали короном и успешно опоравили без већих компликација, могу да рачунају да ће им се вратити "стара плућа".
Код тежих облика болести, према писању немачког медија Дојче веле, ожиљци на овом виталном органу могли би да доведу до тога да, доживотно, те особе теже дишу и знатно се брже умарају.
Овај вирус, стручно "крштен" као САРС-КоВ-2, напада пре свега дисајне путеве. Заражене особе мучи средње јак или изузетно снажан сув кашаљ који се неретко прелије у упалу плућа.
Лекари у Хонгконгу утврдили су код појединих пацијената који су прележали корону смањену плућну функцију и трајно отежано дисање. Група на основу које су донели овакав налаз је, додуше, релативно мала и питање је да ли може да се третира као репрезентативна, али је свакако први показатељ црног тренда.
Како се лече ожиљци?
Код мањег броја пацијената долази до стварања такозваних фиброзних промена, где се јављају ожиљци у плућном ткиву. Добро је што ти ожиљци могу да се лече корстистероидима у мањим дозама. Важно је да се на време дијагностикује појава фиброзе, и благовремено започне лечење.
Зато се саветује да се ради скенер (ЦТ ) плућа месец дана по изласку из болнице, или престанку акутних симптома, па се онда поново ради ЦТ за три месеца. За опоравак су јако важне и вежбе дисања, дозирано и уз контролу лекара.