ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Ово су први СИМПТОМИ обољења БУБРЕГА, у овом случају ОДМАХ УРАДИТИ АНАЛИЗУ
Прве промене дуго остају асимптоматске!
Нефролог из Клиничко-болничког центра Земун, др Тамара Јемцов је у Јутарњем програму РТС-а открила који су први симптоми болести бубрега.
- Болести бубрега дуго времена остају асимптоматске, тако да је потребно спроводити регуларне лекарске прегледе, посебно код оних ризичних категорија, као што су болесници са повишеним крвним притиском и шећерном болешћу. Оно што може указати на постојање бубрежног проблема је присуство црвених крвних зрнаца у мокраћи и присуство беланчевина у мокраћи. Такође, и присуство повишених вредности азурних материја, урее и креатинина, као параметара показатеља функције бубрега. Тако да, систематске анализе и прегледи који су раније били чести код нас, а сада се много ређе примењују, недостају да би се на време откривале бубрежне болести, да бисмо на време могли да покушамо да реагујемо - истакла је.
Жене, ДАНАС НЕ ПЕРИТЕ КОСУ: Православни ВЕРНИЦИ данас славе Теодорову СУБОТУ, испоштујте ове ОБИЧАЈЕ
НАЈЧЕШЋА КРВНА ГРУПА КОД СРБА: Људи са ОСЕТЉИВИМ ОРГАНИМА за ВАРЕЊЕ, највише им одговара ова врста МЕСА
Она је у даљем излагању појаснила и зашто су особе са дијабетесом и хипертензијом ризичне групе људи.
- То су практично системске болести, тако да нису ни бубрези поштеђени губитка функције. Тако да код тих ризичних категорија су много чешће бубрежне болести, односно отказивање бубрега него код неких других болести - навела је.
Ипак, оно што миже тешити људе јесте да постоје лекови који могу помоћи пацијентима са бубрежним обољењима.
- Постоји терапија, добра регулација притиска и дијабета, уз одређене мере које ми саветујемо болесницима у смислу дијете, затим једног здравог начина живота, престанак пушења, вођења рачуна о неконзумирању алкохола. Постоји начин да се прогресија бубрежне болести успори. Код нас су доступне све методе које помажу болесницима које су са отказаним бубрезима, имамо заиста савремене мембране и сву терапију која се даје тим болесницима - истакла је др Јецмов у гостовању.
Бубрези, подсетила је докторка, имају изузетно важну улогу у нашем организму, која се не тиче искључиво избацивања токсина.
- Бубрези имају веома важну улогу у нашем организму, не само одстрањивања токсина, већ и одржавања једног баланса минерала, калцијума и фосфора, утичу на здрав раст костију, такође, активизацијом витамина Д у бубрезима се утиче на раст костију и на продукцију црвених крвних зрнаца и регулацију притиска. Тако да је бубрег један паметан орган који свашта уме, а његовим отказивањем јављају се последице на многобројним органима и системима - нагласила је негролог др Тамара Јецмов.
На крају је гледаоцима дала савете како да предупреде компликације и проблеме са бубрезима.
- Мере превенције су на првом месту. Ове категорије људи који имају хипертензију, дијабетес, треба да имају редовну контролу функције бубрега да би се на време могло деловати. Да би се ове болести откриле на време важни су редовни систематски прегледи, не само ове две категорије, већ свих. Такође, течност је важна, бубрези воле воду, уносите довољно течности, барем две литре. Проводите што више времена напољу, уносите мање соли, доста воћа и поврћа - поручила је она на крају.