ДР ДРАГАН ЈОВАНОВ ЗА СД ОТКРИВА: Како да се заштитимо од вируса уз помоћ савремене фитомедицине
Реч стручњака.
Епидемија корона вируса је у пуном јеку. Самим тим почеле су да круже многе непроверене информације како се можемо заштити и правилно реаговати.
Контактирали смо др Драгана Јованова, једног од најпознатијих експерата за фитомедицину и агроекологију и саветника премијера Македоније за екологију да нам објасни које су бљке најчешће коришћене у фитомедицинској терапији вируса.
БУДИТЕ ОПРЕЗНИ! Маске које се шију код куће НИСУ одговарајућа заштита против КОРОНА ВИРУСА!
ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ АКО КИЈАТЕ ИЛИ КАШЉЕТЕ: Може да буде корона, али и грип, прехлада... ЕВО КОЈЕ СУ РАЗЛИКЕ
ПРЕХЛАДА ИЛИ ГРИП? Решите се вечне недоумице: Ево у чему је РАЗЛИКА и како се ЛЕЧЕ
Др Драган је специјално за наш портал "Србија Данас" објаснио на који то начин можемо да побољшамо имунитет и како да се заштитимо од вируса уз помоћ савремене фитомедицине.
Ситуација са вирусом и епидемијом није бас сјајна, има много нејсноће од самог процеса, броја заражених, броја умрлих, начина како се проширио у целом свету толико брзо до смрти људи. Долазимо до момента када поред доктора, треба да укључимо и фармацеуте, молекуларне биологе, лаборанте и остале струке да заједно истражују. Једино тако можемо доћи до решења.
Ја бих се ипак, поред свих нејасноћа окренуо томе на који начин можемо да се заштитимо од вируса, без обзира да ли се он зове корона, САРС, птичији и слично.
Ми овде на простору бивше Југославије имамо много научника, доктора, академика који су поштовани у целом свету, мислим да треба сви да се ангажирамо заједно да ова епидемиолоска криза сто брже прође.
Познато нам је да су корона вируси велика породица вируса која може изазвати болест код животиња или људи. Код људи је познато да неколико корона вируса узрокује респираторне инфекције, у распону од обичне прехладе до тежих болести као што је тешки акутни респираторни синдром (САРС). Коронавирус који је недавно откривен узрокује коронавирусну болест COVID-19.
Симптоми могу укључити:
- главобољу
- кашаљ
- упаљено грло
- грозницу
- општи осећај лошег стања
Најчешћи симптоми COVID-19 су грозница, умор и сув кашаљ. Неки пацијенти могу имати осећај малаксалости и болове, грлобољу или пролив. Ови симптоми су обично благи и почињу постепено. Неки се заразе, али не развијају никакве симптоме и осећају се добро. Већина људи (око 80%) опоравља се од болести без посебног лечења. Отприлике 1 од сваких 5 особа које добију COVID-19 постану озбиљно болесне и развију отежано дисање. Старији људи и они са основним медицинским проблемима попут високог крвног притиска, срчаним проблемима или дијабетесом имају већу вероватноћу да развију озбиљне болести. Особе са грозницом, кашљем и отежаним дисањем треба да потраже лекарску помоћ.
Тренутно нема расположивих вакцина које би вас заштитиле од инфекције људским корона вирусом. Биљке витамине и минерале свакако можете користити за заштиту и превенцију, а ја сам увек за то да боље је да спречити него да лечити.
Поред савета да перете руке, избегавајте да дирате очи, нос или уста непраним рукама, као и да избегавајте блиски контакт са болесним људима ја бих се свакако окренуо причи о биљкама.
Користите антивирусне биљке: дивљи лук- сремуш, џумбир, нар, коријандер, ехинацеу, зелени цај, сладак корен, коморац, першун, мајчину душица, лист од маслина, дивљи оригано, коприву, матичњак, куркуму, клекиње, анис, спирулину, рузмарин, босилок, залфија, црни ким, еукалиптус, орах и друге.
Поред тога веома су битни и витамини и минерали али у ограниченим количинама: цинк, селен, витамин Ц, витамин Д, витамин А, витамин Е и др.
Ја бих свима препоручио и вежбе код куће за време изолације.
Не постоје посебни третмани за болести узроковане људским корона вирусима. Већина људи са лакшом клиничком сликом се опоравити сама. Моје мишљење је да људи треба да користе природне производе и да се окрену ономе што нам природа нуди. То је у овом моменту и једина заштита и превенција мимо савета које је дала Светска здравствена организација.
Савремена фитомедицина и те како може да помогне у већини случајева људи који су оболели од вируса, и свих других обољења. Фитомедицина нема никакве нус појаве по здравље, а може помоћи и као допунски третман у заштити и превенцији за све шта долази у ово модерно и стресно време.
Данас постоји само неколико званичних лекова против вируса (ацикловир против херпеса, АЗТ против сиде и интерферон, протеин који ствара и сам организам), али сви изазивају нус појаве које нарушавају здравље. Зато се у борби против ових "опасника" често окрећемо природи, односно лечењу биљем и одговарајућим намирницама.
Лековито биље можете да конзумирате у форми чајева, тинктуре, као уље и друго. На крају, ево кратког избора биљака које могу да вам помогну у лечењу вирусних обољења, и чија је лековитост и научно доказана.
Ехинацеа
Ехинацеа је најпознатија антивирусна лековита биљка. С обзиром на то да јача и стимулише имуни систем, корисна је у борби против вируса и бактерија. Доказано је да ехинацеа ефикасно делује код акутних инфекција дисајних путева, укључујући и грип, прехладу, бронхитис, синуситис, тонсилитис и упалу ува. Узимање ехинацее препоручује се већ код првих симптома болести. Међутим, пошто је и природни „антибиотик”, као таква има ограничено дозвољено време коришћења - не више од осам недеља у континуитету.
Ђумбир
Користи се чај од свежег корена ђумбира, или ђумбир у праху који се ставља у разне напитке. Рецепт за спуштање температуре: Две кашичице ренданог свежег корена ђумбира помешати са једном кашичицом суве нане и кашичицом сувог цвета зове. Ову мешавину прелити са 250 мл вреле воде, поклопити и оставити да стоји десет минута. Након тога процедити и пити. Дозвољен је један литар дневно.
Црни ким.
Више од две стотине модерних истраживања потврдило је лековито дејство ове биљке. Због свог богатог хемијског састава (садржи преко сто активних састојака), црни ким утиче на широк спектар болести. Благотворно делује на дисајни и мокраћни систем, и на систем за варење. Јача имунитет, лечи бронхитис и хронични кашаљ. Даје и одличне резултате у лечењу алергије и астме. Пошто делује као природни антибиотик, који нема штетних последица, у сезони прехлада и грипа могу да га узимају и деца.
Матичњак.
Веома пријатан као чај, посебно у комбинацији са мајчином душицом, рузмарином и жалфијом. На прве знаке прехладе можете почети да га пијете уместо воде.
Див лук - Сремус
Див лук је најбољи природни антибиотик. Показало се да су његови састојци међу најбољима за уништавање бактерија и вируса, јачање имунитета, смањење количине холестерола у крви и снижавање високог крвног притиска.
Еукалиптус
Захваљујући једињењима која садржи, ова биљка изузетно је корисна против вирусних инфекција. Може да се користи у облику есенцијалних уља за инхалацију код прехлада, као и за масажу леђа и грудног коша код респираторних инфекција. Рецепт за уље за масажу: Умутити 125 мл бадемовог уља, 20 капи есенцијалног уља еукалиптуса, 20 капи лавандиног уља и пет капи есенцијалног уља нане. Смесу промешати и сипати у стаклену флашицу. За једну масажу довољна је једна кашичица уља.
Жалфија
Жалфија се користи као чај, тинктура или етарско уље. За унутрашњу употребу, кашика чаја жалфије прелије се шољом воде и кува 3-5 минута, а за спољашњу примену (испирање, дезинфекција) се не кува, већ се чај жалфије прелије кључалом водом, поклопи и остави да одстоји пола сата. После тога се процеди и испира неколико пута дневно.
Зелени цај
Према Светској здравственој организацији, преко 450 милиона људи пати од стреса и нервозе. Зелени чај садржи полифеноле који умањују нервозу, дају телу енергију и побољшавају концентрацију. Бројни антиоксиданти у овом чају имају умирујуће дејство, како на тело, тако и на ум. Флавоноиди и полифеноли у зеленом чају јачају имуни систем, спречавају ширење инфекције и штите тело од слободних радикала. Поред тога што побољшава метаболизам, зелени чај потпомаже избацивању токсина из организма, хидрира и чити тело- споља и изнутра. Напомена: Иако је веома здрав, треба имати на уму да нутриционисти препоручују максимално три шољице зеленог чаја дневно, јер прекомерна употреба може узроковати бројне тегобе.
Инхалација је добра као превентива да се ради ујутру и увеце пред спавање, не само сада, него и у свакодневном животу уопштено. У овом случају што се тиче епидемије, где је излазак напоље ограницан, мој савет је да пре него што изађемо напоље, урадимо добру инхралацију и опет још једном када се вратимо кући. Моземо да се инхралирамо са еуклаиптусом, мајчином душицом, камилицом...
Поступак је да у лонац ставите 1 л воде, један кромпир подељен на 4 дела, додате 2 супене кашичице морске соли, додате уље или 2 супене касике цаја од камилице или мајчине душице и оставите тако лонац да прокључа и држите главу над лонацем и инхалирајте се. Имате у апотрекама и специјални апарат и уља за инхалацију.
Што се тиче инхалације и убијања вируса, не бих се баш сложио са тиме да је прави избор и стопроцентна заштита. У сваком случају, инхалација не може да шкоди.
Своју забринутост можемо усмерити у акције за заштиту себе, својих најмилијих и своје заједнице. Прво и најважније међу овим акцијама је редовно и темељно прање руку и добра респираторна хигијена. Свакако користите савремену фитомедицину плус витамине и минерале, вежбајте у кућним условима, и радите технике за релаксацију, медитација. Друго, будите информисани и следите савете здравствених радника и власти, укључујући и било каква ограничења која се постављају за путовања, кретање и окупљања.
Носите маску само ако сте болесни са симптомима COVID-19 (посебно кашљањем) или негујете некога ко може имати COVID-19. Једнократна маска за лице може се користити само једном. У свету постоји мањак маски, тако да СЗО утиче на људе да мудро користе маске.
СЗО саветује рационалну употребу медицинских маски како би се избегло непотребно трошење драгоцених ресурса и погрешна употреба маски.
Најефикаснији начини заштите себе и других од COVID-19 су да често чистите руке, кашаљ одекватно прекривате и одржавате удаљеност од најмање 1 метра од људи који кашљају или кијају.
Није сигурно колико дуго вирус који узрокује COVID-19 опстаје на површинама, али изгледа да се понаша као и други коронавируси. Студије сугеришу да коронавируси (укључујући прелиминарне информације о вирусу COVID-19) могу да остану на површинама неколико сати или до неколико дана. Ово може варирати у различитим условима (нпр. Врста површине, температура или влажност окружења).
Ако мислите да је нека површина заражена, очистите је једноставним дезинфицијенсом како бисте убили вирус и заштитили себе и друге. Очистите руке трљањем руку на бази алкохола или их оперите сапуном и водом и збегавајте да додирујете очи, уста или нос.