ЕНДОКРИНОЛОГ ОБЈАШЊАВА - Овако ћете препознати рак штитне жлезде, постоји више симптома
Обратите пажњу на промене!
Штитна жлезда (тиреоидна жлезда или штитаста жлезда) је ендокрина жлезда облика лептира која се налази у предњем делу врата, испод Адамове јабучице, дуж предњег дела душника. Штитна жлезда лучи неколико хормона који се заједнички називају хормони штитне жлезде или тиреоидни хормони.
Сваки од хормона штитне жлезде има своју специфичну улогу у организму. Хормони штитне жлезде утичу на бројне процесе у организму: метаболизам, раст, развој, рад срца, с*ксуалну функцију код оба пола, одржавање трудноће, ниво глукозе у крви, телесну температуру и метаболизам калцијума.
Хормони штитне жлезде су:
- Т4 (Тироксин)
- Т3 (Тријодтиронин)
- Калцитонин
Ова Барбие хоће на море! Ево које трендове потом треба размотрити
У Србију СТИГЛА ОЛУЈА! Ево како да се заштитите од јаких удара, уколико сте НАПОЉУ или унутра
Ендокринолог Снежана Половина говорила је у РТС Ординацији на тему штитасте жлезде и открила који симптоми се јављају код поремећаја рада и како реаговати када их препознамо.
- Јаваља се и осећај умора, јавља се врло често заборавност и ти когнитивни поремећаји, успорено размишљање. Зато што наш мозак зависи од количине хоромона штитасте жлезде, и ако њих нема довољно, он ради успорено. Јавља се сувоћа коже, зато што је смањена прокрвљеност кроз кожу, зато што је, у ствари успорена циркулација. Све се успорава, метаболизам се успорава, варење се успорава, задржава се већа количина течности, накупља се масна маса тела. Значи, долази до једног општег успоравања на свим пољима у организму. Успорава се рад срца, долази до пораста доњег крвног притиска, а до снижавања горњег крвног притиска, па размак између њих буде мањи. Накупљају се масти у крви, расте холестерол, вишеструко расте холестерол. - објаснила је докторка Снежана и додала:
- Уколико су ови симптоми присутни, увек треба да се провери штитаста жлезда.
Чворићи на штитастој жлезди
- Чворови могу да буду чак микроскопске величине, да се не могу видети ни по ултразвуком, а могу бити веома малигни. Постоји медуларни карцином штитасте жлезде који има милиметар до два, а да већ има велики малигни потенцијал. Одређује се помоћу тумор маркера. Одређује се ниво калцидонина и он ће показати да ли неки од тих чворића носи малигни потенцијал за ту врсту тумора. Некада се дешава да су велики чворови преко 6 цм који су се већ претворили у цисте, испунили течношћу и они уопште нису опасни. - објаснила је докторка
Који су фактори ризика за појаву рака штитне жлезде?
Фактори ризика за развој карцинома штитне жлезде укључују генетске мутације, низак ниво јода и изложеност зрачењу. У штитној жлезди се може развити неколико бенигних (неканцерозних) израслина као што су повећање штитне жлезде звано струма, што може жлезду учинити већом него обично или развити квржице или избочине. Гушавост се не шири на друге делове тела и обично није опасна по живот.
Још једно бенигно стање су тироидни чворови, који се појављују као квржице у штитној жлезди. У око 5 до 15 одсто случајева, чворови на штитној жлезди могу да се развију у рак, али већина не. Неке израслине у штитној жлезди су малигне (ка